Pokud vám slovní spojení pole dance neříká zhola nic, vězte, že se jedná o akrobatický tanec na tyči. A z některých akrobatických výkonů tanečnic často opravdu přechází zrak. Vystoupení Anny Špalkové a Alžběty Moravcové zaujalo také porotu na mistrovství Evropy, které se uskutečnilo v Praze.

„Pro nás je to skutečně obrovský úspěch. Zatím jsme byly nejlépe čtvrté na republikovém šampionátu. Za náš výkon jsme dokonce získaly pozvánku na mistrovství světa, které v průběhu prosince bude hostit rovněž Praha," popisovala své dojmy jedna ze stříbrných medailistek Anna Špalková, která je mimochodem majitelkou opavského tanečního studia s názvem Let's Pole a hodně o sobě dala vědět také v další kategorii.

V takzvaném Women solu B si v Praze vytančila jedenácté místo.

Pole dance u nás frčí

Poslední evropský šampionát jenom potvrdil, že pole dance v České republice prožívá velký boom. „Podle mého se to projevilo třeba na mistrovství světa v Londýně, kde jsme jako Češi výrazně promluvili do konečného pořadí. Toto sportovní odvětví se u nás za poslední čtyři roky velmi rozmohlo. Je fajn, že se dostává do širšího povědomí lidí," mínila dále Anna Špalková.

Nárůst zájemců rozhodně eviduje také slezská metropole. Konkrétně studio Let's Pole má v současnosti čtyřicet až padesát členů: „Členská základna se skutečně zvětšuje. Lidi se tolik nebojí a chtějí si vyzkoušet náročný sport, u kterého si mohou vytvarovat své tělo."

V žádném případě si přitom nemyslete, že pole dance je určen pouze zástupkyním něžného pohlaví. Ve zmíněném opavském studiu poctivě trénují také odvážlivci z řad mužů.

„Oproti ženám jsou sice v menšině, ale přece jenom tady jsou. Jestliže nás je ovšem okolo padesáti, mužů z toho máme zhruba pět," poznamenala Anna Špalková, která zároveň uvedla, že pole dance není jen pro mladé: „Chlapi, kteří k nám chodí, patří k těm mladým, ale u žen to pravidlo není. Máme také členky, jimž je i přes čtyřicet."

Záleží hlavně na technice

Když laik sleduje pole dance třeba v televizi, lehce nabude dojmu, že k tomu, aby mohl na tyči nějakým způsobem tančit, musí disponovat kvalitní tělesnou konstitucí. Žádné pravidlo to ovšem podle zkušených tanečnic není. „Spousta lidí si myslí, že je to hlavně a především o svalech. Není to však pravda.

Záleží zejména na technice. Velkou výhodou je to, že při pole dance přirozeně posilujete své tělo," poodkryla tajemství tohoto sportovního odvětví majitelka studia Let's Pole a na úplný závěr ještě dodala: „Je také spousta těch, kteří mají za to, že bez tréninku v posilovně nemají na tyči šanci. Posilovna se samozřejmě hodí, ale není nutná. Jak jsem řekla, pole dance posiluje tělo sám o sobě."