Podobně jako v minulých letech bude nejprestižnější cyklistická akce, která se během roku v opavském okrese koná, rozdělena na dvě trati: kratší pětapadesátikilometrovou a delší variantu měřící celkem devadesát kilometrů.

Organizátorům dalo poměrně dost zabrat nepříznivé počasí, jež Opavsko v minulých týdnech sužovalo. Na cestě, kudy budou závodníci projíždět, vzniklo několik překážek. „Některá místa byla pod vodou, vyplavily se různé kameny a podobně. Problémy se vyskytly i se spadlými velkými stromy. Ve spolupráci s Lesy ČR jsme je museli odstranit.

Stříhaly se i různé šlahouny zasahující do trati. Ty mohou jezdce ohrožovat a způsobit kolize," komentoval hlavní organizátor Silesia Bike Marathonu Michal Hájek.

Počasí sice přineslo komplikace, tři roky staré rozhodnutí se však opakovat nemuselo. Tehdy byl závod poprvé a naposledy ve své historii zrušen: „Tenkrát jsme se k tomu ovšem museli uchýlit kvůli silnému větru. V kombinaci s deštěm to bylo obzvlášť nebezpečné. Letos něco obdobného snad nehrozí. Podle předpovědi má být slunečno. Doufejme, že tak i skutečně bude."

Trati zůstanou stejné jako loni. Cyklisté se tak podívají například do hradeckého zámeckého areálu, závodníci, kteří absolvují delší trasu dorazí i na zříceninu hradu Vikštejn, všechny přitom nemine snad nejtěžší úsek výjezd na Kalvárii v Hradci nad Moravicí. Tato část je zároveň i divácky nejatraktivnější.

„Pokaždé je zde pět set možná šest set diváků. Všichni usilovně fandí a ženou jezdce dopředu. Atmosféra tady je jako na Tour de France. Je to skutečně těžká pasáž. Nekončí to navíc úvodním prudkým stoupáním. Poté následuje další dvoukilometrový úsek, kdy se jede do kopce. Na Kalvárii se pojede i o horskou prémii. Kdo bude první, vyhraje hodnotnou cenu," ujišťoval Michal Hájek.

Start se stejně jako každý rok uskuteční na Horním náměstí v Opavě. Startující na 90 kilometrů dlouhé trati poprvé zašlápnou do pedálů v 9 hodin, kratší varianta má start v 10.30. Už teď je jasné, že v terénu bude více než tisícovka závodníků.

„Žádná jiná sportovní akce na Opavsku nemá tolik aktivních účastníků jako Silesia Bike Marathon. Někteří by v případě pěkného počasí mohli přibýt před sobotním zahájením," pokračoval hlavní pořadatel celé akce a ještě doplnil: „Na trať vyrazí velmi kvalitní jezdci. Jedná se například o vítěze minulých ročníků. Přihlásil se také tým polských poloprofesionálů. Bude zajímavé sledovat, jak si povedou v měření sil s našimi závodníky."

Největší cyklistická akce na Opavsku není určena jen dospělým. Organizátoři mysleli i na děti. Pro ty budou připraveny dětské závody v kylešovickém areálu U Chovatelů, kde je i cíl obou hlavních tratí.