Podobné závody jsou vždy skvělým zážitkem jak pro závodníky, tak pro návštěvníky a samotný skateboarding je bezesporu jednou z podstatných součástí městské kultury.

Někteří by jej mohli označit i jako životní styl. Takovým příkladem je čtyřiadvacetiletý Marcel Schuster z Opavy, který je zároveň jedním z organizátorů letošního Street and Bowl Contestu. Jak budou závody probíhat, popsal v několika větách.

„Každý závodník má svou kvalifikační minutovou jízdu která je hodnocena porotou. Po kvalifikaci následuje semifinále, do kterého postoupí zhruba dvacet jezdců, ti budou rozděleni do čtyřech skupin po pěti lidech. Následovně pojedou takzvaný jam, to znamená, že jede celá skupina ve skateparku najednou pět minut. Tímto stylem se pojede i finále. Další kategorie je bowl neboli bazén."

Může přijet kdokoliv odkudkoliv

V Opavě se skateboardingové závody konaly již v minulosti, tehdy byl však místní skatepark ze dřeva a ve velmi dezolátním stavu. Díky betonové a zcela nové podobě skatepark nabízí mnohem více možností, a proto se předpokládá velká účast.

„Závodníků očekáváme okolo padesáti, i více. Registrace probíhá na místě. Obvykle jezdí z přilehlých měst, hlavně z Ostravy, Havířova, Bruntál. Taky ale Přerova, Prostějova, Frýdku-Místku, Olomouce a máme slíbenou účast několika lidí z Prahy. Propagace je dobrá, takže může přijet kdokoliv odkudkoliv. Hodně bude záležet také na počasí," upřesňuje opavský skaterboardista Marcel Schuster.

Kromě něj budou k vidění samozřejmě i další přední jezdci z Opavska, jako jsou Kamil Zajíček, Jiří Navrat či Lukáš Anderka.

Návštěvníci se jistě nebudou nudit a navíc se budou moci i dobře najíst. „Závody bude doprovázet hudba, grilování, pivo, nealko, prostě vše, co k takovému správnému občerstvení patří. V přilehlé Víceúčelové hale jinak bude probíhat akce Tattoo Session Silesia," sděluje organizátor závodů Marcel Schuster.

Skatepark je skvělý, má ale i nevýhody

Jak už to tak bývá, vše má svou temnou stránku. Přestože u opavských skateboardistů převládají hlavně dobré ohlasy, všichni do jednoho se jistě shodnou na věci, která jim na novém skateparku nejvíce vadí. „S novým skateparkem jsem spokojený, jenom mě štve to, že se tam chodí flákat děcka. Překážejí, posedávají na překážkách a dělají nepořádek. Nebaví mě jim pořád vysvětlovat, že na překážkách se nesedí, ale že se na nich jezdí.

Na tuto mou prosbu často slýchám drzou odpověď, takže poté musím přistoupit k razantnějšímu řešení, to zase pak na mě chtějí volat policii, nebo svojí mamku a to já absolutně vůbec nemám zapotřebí," svěřuje se Marcel Schuster, který na toto téma navíc také dodal:

„Chodíváme se do skateparku odreagovat, zapotit, dát si do těla, posouvat dál své praktické znalosti skateboardingu a místo toho si to kolikrát ani neužijeme. Doporučoval bych skatepark oplotit a posílat tam minimálně jednou za odpoledne hlídku, protože ten nepořádek po flákačích je neúnosný a hlavně vadí i při provozu."

V sobotu se však v parku setkáte pouze se skateboardisty a na zemi pet láhve, sáčky či vajgly zajisté nenajdete. Na závody jsou zváni všichni, stejně tak jako na afterpárty, která proběhne v opavském Music Baru Jam a údajně bude trvat až do ranních hodin.

Vojtěch Tkáč