Před kvalifikačními jízdami oblékla fanouškovské tričko s nápisem Kašpar, Šindler, nasadila si olympijsky laděný klobouk a na tvář namalovala trikolóru. Pak už před promítací plochou v areálu opavské loděnice držela palce svému příteli Jonáši Kašparovi a také jeho parťákovi Marku Šindlerovi. „Před kvalifikací jsem byla klidná, pak ale nervozita přišla i na mě," přiznala Jana Halatová.

Jaké byly poslední postřehy vašeho přítele před kvalifikací?

Naposledy mi psal, že se cítí v pohodě a těší se na závodění. Byl trošku nervózní, protože viděl, jak trať vypadá a že je lehké to zkazit. Nějak to ale vstřebal v hlavě a byl už plně koncentrován.

Deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler se bez potíží kvalifikovali do semifinále olympijského závodu vodních slalomářů. Semifinále a finále deblkanoistů se na kanále v Riu de Janeiro uskuteční dnes, ve čtvrtek 11. srpna od 17.30.

Proběhla aklimatizace v pořádku? Přece jenom v dějišti her už byli několikrát předtím.

Byli tam už vlastně čtyřikrát, pokud do toho započteme i listopadové soustředění. Zvládají to čím dál tím lépe. Aklimatizace je rychlejší a lepší. V letadle letěli se spoustou sportovců, takže mají velké množství zážitků. I díky tomu byl pro ně aklimatizační proces jednodušší a snáze si zvykli na brazilský čas.

Kde jste se s Jonášem vlastně seznámili?

Náhodou jsme se potkali, když měl Jonáš po maturitě rok pauzu od školy a čekal na to, až Marek tu svou dodělá. Tehdy pracoval v Auto Hellerovi, kde já dělala hostesku. Setkali jsme se v podstatě při pracovní příležitosti.

Jak hodnotíte akci v opavské loděnici?

Podle mého je to výborné. Přišli sem všichni, kterým na klucích záleží. Atmosféra je výborná. Všichni máme trička, vlaječky a hodně fandíme.

Nemrzí vás, že nejste přímo v Riu?

S přítelkyní Denčou od Marka jsme to zvažovaly, ale nakonec jsme usoudily, že to nestojí za ty peníze. Moc bychom toho neviděly. Kluci navíc i kvůli bezpečnostní situaci vyjádřili, že by nebyli rádi, kdybychom tam jely. Akceptovaly jsme to, neřešily to a neplánovaly si svou dovolenou.

Kam až by mohli dojít? Mohlo by to cinknout?

To raději nechci předpokládat. (smích)

Hodnotíte kladně radu sportovní psycholožky, podle níž by během olympiády měli nechat vypnuté mobilní telefony?

Je to dobré rozhodnutí. Kluci jsou sledovaní, každý jim chce vyjádřit podporu a myslím si, že minimálně na ten závod si je lepší vypnout telefon. Jonáš s Markem to nicméně nějak zvlášť nehrotí. Není to tak, že by neodepisovali nikomu. Teď si ale musí vyčistit svoji hlavu, vymezit svůj prostor a trochu ignorovat své okolí. (dus)

K TÉMATU

V opavské loděnici se fandilo deblkanoistům Zhruba sto padesátka lidí v pondělí večer v loděnici Kanoe klubu Opava, která se nachází vedle Vojenského splavu, fandilo deblkanoistům Jonáši Kašparovi a Marku Šindlerovi.

Deblíři původem z Opavy na kanále v brazilském Riu absolvovali dvě kvalifikační jízdy. Jejich rodiny v loděnici zajistili projektor, stan s lavičkami a občerstvení, takže se akce mohli zúčastnit příbuzní a kamarádi obou kanoistů. Speciálně pro tuto příležitost byla vytvořena trička s olympijskými motivy a nápisem: Kašpar, Šindler, do nichž byla oděna většina přítomných. Potom, co se na promítací ploše objevila opavská dvojice, začalo se mohutně povzbuzovat. „Když jsem viděl svého syna na olympiádě, těžko se mi líčí moje pocity. To se snad ani nedá popsat. Nervozita tam samozřejmě byla. S Jonášem jsem naposledy spolu s ženou mluvili v sobotu a zdál se nám klidný. I tak jsem ovšem poznal, že nějaký náznak té nervozity na něm je," komentoval tatínek Jonáše Kašpara Petr.

„S Péťou jsme to vymysleli takto. Je to podle mě lepší, než se koukat doma u televize. Stojí za to se takhle společně podívat, jestli se klukům podaří něco zajet," připojil pro změnu několik postřehů otec Marka Šindlera Rostislav. Ten dokonce chtěl syna podpořit přímo v Riu, ale nakonec mu byl jeho plán zatržen. „Když jsme někde se ženou jeli, vždycky se objevil nějaký technický problém," smál se. „Respektovali jsme tedy jeho přání a s kamarády tady v Opavě uspořádáme malou oslavu. Pověrčivý není, jenže kam přijela manželka, došlo k tomu, že skončili pod bednou. Pokud se stane to, že uspějí, budu ho 16. srpna vítat v Kbelích."

Mezi rodinou Kašparovou i Šindlerovou panuje velké přátelství. Se svými potomky toho ve vodním slalomu zažili opravdu hodně. „Když jsem s nimi objížděl mládežnické závody, asi bych nečekal, že dojdou tak daleko. Zažili jsme toho spoustu. Je to pěkné. Zaslouží si být na olympiádě," pokračoval Rostislav Šindler, jenž si nenechává ujít všechny světové poháry, na nichž opavští deblkanoisté startují. Se synem naposledy mluvil během 16. července, kdy byl naposledy doma. Od té doby spolu komunikují pouze přes email. „Mají vypnuté mobily. Sportovní psycholožka jim poradila, ať se nerozptylují," vysvětloval.

Jonáš Kašpar a Marek Šindler nakonec kvalifikační jízdy zvládli na výbornou. V té první obsadili pátou příčku a na trati ani jednou nechybovali. „Nejeli rychle a dávali si na pozor. To bylo vidět. Splnili, co se od nich čekalo, a postoupili do semifinále," hodnotil Petr Kašpar. Na druhý pokus se už s jistotou účasti v zítřejším semifinále po kanále spustili viditelně rychleji. Na branách číslo šestnáct a dvacet sice šťouchli, ale v celkovém pořadí si polepšili na čtvrtou příčku. „Startuje jedenáct lodí, takže na startu budeme mít šanci vidět, jak ten závod už probíhá. Zároveň jedeme ve špičce, ale ne první. Čtvrté místo nám úplně perfektně vyhovuje," uvedl po zvládnuté kvalifikaci pro stránky www.kanoe.cz Jonáš Kašpar. Semifinálová jízda proběhne zítra od 17.30. „Očekáváme, že do loděnice dorazí ještě více lidí. Možná až tři stovky," odhadovala přítelkyně Jonáše Kašpara Jana Halatová.