„Vítězství může být vždycky více. Mohli jsme porazit Jindřichův Hradec, kde jsme prohráli až po druhém prodloužení. Taky domácí prohra se Spartou byla z kategorie laciných,“ hodnotí dosavadní průběh soutěže kapitán rezervního celku Radovan Filip a pokračuje:

„Na druhou stranu jsme se štěstím vyhráli v Ostravě. Podtrženo, sečteno, mohli jsme mít o dvě výhry více, ale ani tak si nestěžujeme.“ „B“ mužstvo v loňském roce postoupilo, když v základní části jen třikrát prohrálo a o svém postupu rozhodlo s předstihem.

„Ve druhé lize chtěli všichni vyhrávat hlavně doma, letos už to tak jednoduché nemáme. V první lize je jiná skladba hráčů – hrají ji spíše mladíci, kteří ještě mají něco před sebou. Ve druhé lize byli spíše starší hráči. Rozdíl je rovněž v rychlosti hry, která má vyšší obrátky,“ zamyslel se Radek.

Petr Czudek má v týmu spíše mladíky, pouze kapitán Radek Filip a Petr Kuffa mají více zkušeností. „Kluci se oproti loňské sezoně zlepšili, stále jim však chybějí zkušenosti, které by nám pomohly ve vyrovnaných střetnutích,“ říká směrem ke svým spoluhráčům zkušený pivot.

Tým v loňském roce trénovala dvojice Valeček – Ihring, letos se kormidla ujal Petr Czudek. Změnilo se něco na trénincích nebo během mistrovských utkání? „Změny určitě jsou, Petr Czudek není tak impulzivní, jako Petr Valeček, snaží se nám vždy všechno vysvětlit nebo ukázat,“ prozradil Flip, který dodal:

„Na druhou stranu určitá impulzivnost na lavičce mnohdy neuškodí. Oba se tak dobře doplňují. Taktická stránka se taky změnila, na některé novinky si stále zvykáme.“

V týmu zůstal i Kamil Ihring, který se stará o bezproblémový chod týmu. „Kamil dělá černou práci, která navenek není vidět, ale týmu hodně ulehčí. Trenéři se tak nemusí starat o dresy, ubytování, jídlo nebo dopravu a mohou se naplno věnovat tréninku,“ říká kapitán opavského béčka.

Hráči v první lize nejsou profesionálové, takže chodí do školy nebo pracují. „Z hráčů pracuji jenom já a Petr Kuffa, oba děláme v tiskárně, kde se vždy na uvolnění domluvíme. Majitel se o basket zajímá a vychází nám v tomto směru vstříc, snad jen dvakrát se tuto sezonu stalo, že jsem nestihl trénink,“ chválí přístup svého zaměstnavatele Filip.

Tréninky a zápasy ukrojí velký krajíc také z volného času: „Přítelkyně o víkendech pracuje, takže jí nevadí, když o víkendech hrajeme. Pokud jí to vyjde, chodí nás povzbuzovat, občas s námi jezdí i ven.“

Ondřej Ludvík