„Myslím si, že se mi tím mohou otevřít mnohé dveře. Moc se tam těším," poznamenal hned na úvod talentovaný golfista.
Honzo, považujete získání stipendia na americké univerzitě za svůj největší kariérní úspěch?
Určitě. Na české půdě jsem sice dosáhl řady dobrých výsledků v mládežnických i dospělých kategoriích, ale tohoto úspěchu si stoprocentně vážím nejvíce. Za to, že jsem se tam dostal, vděčím kombinaci studijních a golfových výsledků. V Americe absolvuji studium sportovního managementu a zapojím se do turnajů asociace NAIA.
Těšíte se na to, až golf budete provozovat v zámoří?
Strašně moc, protože ke golfu v USA se přistupuje opravdu jako ke sportu. U nás se povědomí o něm sice zlepšuje, ale spousta lidi k němu stále přistupuje jako k něčemu, co provozují pouze bohatí podnikatelé.
Čím je to podle vás dáno?
Je to v naší mentalitě. Na lidech se podepsalo čtyřicet let socialismu. Během té doby byl golf líčen jako buržoazní výstřelek, který provozují ti zlí ze západu. Golf u nás doplácí také na to, že kromě Kláry Spilkové nemáme žádného hráče na světové úrovni.
USA je bašta tohoto sportovního odvětví. Proč tomu tak podle vás je?
Důvodů je více. Tím hlavním je asi fakt, že tam existuje velký počet veřejně dostupných hřišť, kde si můžete jít zahrát za pár dolarů. U nás je to v tomto ohledu horší. Nedávno jsme počítali náklady na to, abyste se golfu mohli věnovat v českých podmínkách. Je to zhruba stejně nákladné jako sjezdové lyžování.
Kdy jste s golfem vůbec začal?
Bylo to někdy na podzim 2009. Úplnou náhodou jsem viděl dokument o Tigeru Woodsovi. Na zahradě jsem pak snad hodinu a půl odpaloval míčky. Velmi zásadní bylo, když jsem později přijel do areálu Kořenec na střední Moravě. Tam jsem si k tomu poprvé pořádně přičichl pod vedením trenéra Marka Růžičky.
Strašně mě to chytlo a začal jsem se golfu aktivně věnovat. V Kravařích mě pak vedl Petr Hošek. Poslední dva roky jsem členem extraligového týmu ze Šilheřovic.
Co vaše ambice? Čeho byste chtěl v golfu dosáhnout?
Samozřejmě, kdo by se nechtěl stát profesionálním golfistou, ale o výkonnostních cílech hovořit nechci. Spíš bych byl velice rád, kdybych u golfu do budoucna zůstal. Studium v USA mi v tom může hodně pomoct. Dokázal bych si představit funkci manažera nebo třeba golfového trenéra. Opravdu moc mě to zajímá.
Jsou ještě jiné sporty, které vás baví?
V minulosti jsem mnohé vyzkoušel. Na čas jsem zakotvil u florbalu, na vesnici jsem se zapojil k dobrovolným hasičům, nějakou dobu tam byl i skateboard. K fyzické přípravě na golf patří také příprava v posilovně.
Někteří mají v souvislosti s golfem tendenci zlehčovat otázku tréninku. Vnímáte to podobně?
Mnozí to podceňují a myslí si, že se k míčku zkrátka postavíte, odpálíte jej a v tom je celá věda. Fyzičku přitom musíte mít na velmi dobré úrovni. Přece jenom při švihu vykonáte pohyb, u něhož během dvou desetin sekundy dojde ke zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině.
Je tedy velmi důležité trénovat výbušnost. Zaměřovat se na strečink, pružnost a podobně. Pokud se tomu věnovat nebudete, riskujete zranění. Přece jenom golf je sport, který klade důraz na velmi specifické dovednosti.