Momentálně existuje jediný člověk, který to ví, a to sekretář výkonného výboru a servisního centra sportu Ladislav Kreisel. „Jméno vám neprozradím, ale co mohu říci, žezlo pro krále sportu bude ve správných rukou," usmívá se člověk, který má tuto prestižní akci již pětadvacet let pod palcem.

Je letošní ročník ankety v něčem specifický?

Nevím, zda specifický, ale nazval bych ho jubilejním. Osobně ho mám na starosti po pětadvacáté, po stejnou dobu vítěz vzejde na základě bodového systému. A aby toho nebylo málo, tak ho popatnácté budeme v sobotu vyhlašovat na prknech Slezského divadla v Opavě.

Když se nad tím tak zamyslím, je to šílené, jak ten čas letí.

Co byste řekl na nominované sportovce? Můžeme mluvit o kvalitě?

Určitě. Podívejte se jen na kategorii juniorů. Atleti, kanoisté, všichni mají za sebou kvalitní výsledky. Mají výrazné úspěchy. Doufám, že příští rok bude ještě lepší. Bude olympiáda a my máme šanci mít sportovce s aktuálně klubovou příslušnosti přímo v Riu, pokud tedy basketbalisté postoupí. Podle mě v té chvíli by Kuba Šiřina v nominaci nechyběl.

Samozřejmě, že v akci budou další opavští odchovanci, ať už Holuša, Kudlička, Balner a nebo také kanoisté.

Neuvažujete o tom, že vzhledem k tomu, že bude olympiáda, tak se anketa rozroste o speciální kategorii?

Určitě je na vyhlášení pozveme, stejně jako tomu bylo v minulosti. Je to pro nás čest a jsme hrdi na to, že sportovci původem z Opavska jsou úspěšní.

Na co se může letošní vítěz těšit?

Díky našemu partnerovi bude pro vítěze připraveno krásné crossové kolo.

Můžete nám prozradit něco bližšího k programu?

Nedokážu si představit, že by anketu moderoval někdo jiný než Monika Žídková, vlastně Brzesková, sekundovat jí bude stejně jako loni Radim Erben. Sama říká, že je již inventář ankety, ale jsme za ni rádi.

Diváci se mohou těšit také na Terezu Kaveckou, držitelku Opavské Thálie a vítězku ceny opery za loňský rok. Připraveno je také gymnastické vystoupení Gymnastiky Špičková a ZŠ Šrámkova. Skladby jsou připraveny tak, aby zaujaly.

Následující galavečer bude místo hotelu Koruna v Kulturním domě Na Rybníčku, proč?

Hotel Koruna prochází rekonstrukcí, sice nám vyhovoval, co se týká velikosti i dostupnosti z divadla, ale nedá se nic dělat, i na Rybníčku bude fajn.

S jakými problémy v současné době nejvíce bojujete? Nebo jde vše podle plánu?

(usměje se) Jako každý rok špatně spím, ale to k tomu patří. Ještě že mám svou ženu Janu, která mi hodně pomáhá. Obtížněji se nám shánějí sponzoři. Nemají už takové možnosti jako v minulosti. Na druhou stranu jsme rádi, že podporují kluby. I tak si ale myslím, že anketa opět proběhne na vysoké úrovni.

Tímto bych chtěl ještě poděkovat svoji dceři Andreji, která nám věnovala zhruba 200 cen do tomboly. Jedná se o mikiny, trička, vše od hokejové reprezentace.

Neuvažujete o obměně ankety? Nešla by třeba něčím vylepšit?

Je dobře, že se určuje pořadí. Je dobře, že v anketě máme jen sportovce, kteří startují za kluby, které mají sídlo v okrese Opava. Jsem ale otevřený námětům, rád o nich budu diskutovat. Přemýšlíme, že bychom posunuli juniorskou kategorii z jednadvaceti na devatenáct let.

Dá se říci, že za těch pětadvacet let máte na pořádání ankety patent?

V žádném případě. O nějakém patentu nemůže být ani řeč. Každý rok vás někdo něčím překvapí. Některé věci jsou zaběhnuté, při některých je třeba improvizovat.

O tom, že opavská anketa má prestiž, svědčí i fakt, že basketbalisté si zápas s Kolínem přeložili ze sobotu na pátek…

Vedení BK zareagovalo velmi ochotně. Baskeťáci jsou vzorným příkladem účasti. Další ozdobou ankety je Petr Czudek, který dokáže vždy všechny vtipně pobavit, určitě bude veselo. Stejnou rodinu vytvářejí i kanoisté.