Česko-brazilský tým BlackHILL/OpavaNet tvořený Jaroslavem Krajníkem, Pavlem Kurzem, Tomášem Petrečkem a Camilou Nicolae se od začátku pohyboval v popředí startovního pole, ve třetí etapě ale právě Petrečka postihly zdravotní problémy, kvůli kterým musela zmíněná čtveřice vzdát.

„Bylo neskutečné vedro. Teploty vzduchu přesahovaly hranici čtyřiceti stupňů. Když se člověk chtěl zchladit ve vodě, tak ta měla nějakých sedmatřicet a vůbec to nepomohlo. Protože jsme se pohybovali v bažinách, velmi komplikovaná byla i navigace.

Oblast nebyla dobře zmapovaná a organizátoři navíc špatně odhadli časy jednotlivých etap," vysvětloval nejúspěšnější sportovec Opavska za uplynulý rok a vzápětí dodal několik postřehů:

„Musel jsem se vypořádávat se žaludečními problémy a zvracel jsem. Podle mého byly způsobeny nejspíš úžehem. Na desinfekci vody z řek jsme používali UV lampu. Těžko říct, jestli problém byl i tam. Já osobně jsem chtěl pokračovat, ale během třetí etapy jsme si všichni sedli a v klidu se shodli na tom, že bude lepší, když odstoupíme.

Tou dobou jsme nemohli tušit, že se závod bude zkracovat. I s odstupem času ale všichni zhodnotili, že v dané situaci šlo o správné rozhodnutí."

Prvenství na světovém šampionátu obhájil novozélandský tým Seagate, který jako jediný ve stanoveném limitu dokončil původní dlouhou verzi závodu. Ředitelka celého podniku totiž pod prosbami některých souborů byla nucena sedmou a osmou etapu zrušit. Mnozí si stěžovali na to, že v bažinaté oblasti Pantanal je navigace téměř nemožná.

„Kdybychom věděli, že k něčemu takovému dojde, určitě bychom pokračovali. Orientace v bažinách byla neskutečně složitá, různé záchytné body jako ostrůvky a podobně jsou v pohybu. Jeden tým zde dokonce zabloudil až do té míry, že musel vyslat nouzový signál a organizátoři mu pak poslali souřadnice, jelikož jinak by se z džungle nejspíš nedostal," pokračoval Tomáš Petreček, jenž se společně se svými kolegy dostával zpátky na místo startu tři až čtyři dny.

Jeho zdravotní potíže po čase ustoupily: „V tom šíleném vedru se nedalo nic moc dělat. Člověk se akorát vykoupal a pak odpočíval."

Opavský extrémní sportovec se neubránil srovnání s předchozími šampionáty, které se konaly v podobných destinacích Ekvádoru a Kostarice. „Myslím si, že se to moc srovnávat nedá, protože tady jsme si neustále museli cestu prosekávat mačetou. Nebyly tam prochozené stezky. Každý z týmů většinou volil jiný směr postupu. Navíc zde bylo opravdu šílené vedro," mínil Tomáš Petreček, který si v džungli musel dávat pozor na některé nebezpečné živočichy.

„Když jste projížděli po řece dva metry od krokodýlů, napadlo vás, že to není asi kdovíjak bezpečné. Naštěstí tato zvířata byla plachá a pokud jste se k nim přiblížili, tak rychle zmizela. Moskytiérami jsme se chránili před komáry. Během chvíle jich na vás bylo schopno sednout i padesát. Popíchaly nás i divoké včely," líčil Tomáš Petreček.

Ten si nyní po návratu do vlasti od závodění dopřeje volno. Brazilským vítězům z Nového Zélandu mimochodem skládá obdiv: „Je to světová špička. Podle mého názoru téměř nadlidi. Holka z jejich týmů je navíc velmi dobrá, ostatní jí nemusí pomáhat. Rozhodně naprosto zasloužené vítězství."