Tomáši, proč jste se neobjevil ve startovní listině LH24, při kterém se startující snaží během jednoho dne nejvícekrát dosáhnout vrcholu Lysé hory?

Jedná se o velmi náročný podnik, na který musí být člověk stoprocentně připraven. V březnu odlétám na závod do Číny. Nechci riskovat nějaké zranění, a proto jsem se rozhodl, že se do žádných extrémních záležitostí pouštět nebudu.

Čína je pro mě opravdu dost důležitá. Zatím jsem šel jenom menší noční skialpové závody na Dolní Moravě a právě Lysé hoře.

Lysohorské čtyřiadvacítky jste se zúčastnil už několikrát. V čem je tento podnik tak zrádný? Jak dlouho trvá regenerace?

Pokud jde všechno dobře, za tři týdny se můžete vrátit zpět do dobré formy. Nejzrádnějším faktorem je zde počasí. Když je zima, můžete prochladnout, běháte neustále do kopce z kopce, proto riskujete, že si poraníte kupříkladu kolena.

Takové zranění vás pak může vyřadit ze hry klidně na celou sezonu. Samozřejmě pokud jdete na maximum a chcete se držet v kontaktu se špičkou.

Do Číny jste se už v minulosti také podíval. Co přesně vás tam čeká letos?

S týmem tam odletíme koncem března. Půjde o závod, který bude trvat sedmnáct hodin. Čeká nás lezení, kajak, běh nebo kolo.

Takže to nebude klasický Adventure Race?

To ne, nebude trvat ani jeden celý den. Organizátoři jej rozčlenili na etapy. Předpokládám tedy, že se půjde ve velmi rychlém tempu. Čínská asociace během roku pořádá snad deset nebo dvanáct takových závodů. Obdrželi jsme pozvánku a nechceme si to nechat ujít. Číňané tyto podniky umí zorganizovat opravdu perfektně. Moc se tam těšíme.

Už máte jasno o složení týmu, který se do Asie vydá?

Ještě to není definitivní, ale předpokládám, že pojede Jaroslav Krajník a Roman Šinkovský. Ženská členka je nyní v řešení. S největší pravděpodobností to bude Bára Válková.

S jakým umístěním byste byli spokojeni?

To je těžké určit. Vždycky se pohybujeme okolo šestého nebo sedmého místa. Kdybychom skončili do páté příčky, bylo by to skvělé. Je však nutné počítat s tím, že do Číny přijede světová špička. Budou tam týmy z Nového Zélandu a podobně, je tedy třeba se vyrovnat s velkou konkurencí.

A asi i s velkým vedrem, že?

Ano, na to nesmím zapomínat. To bývá pro čínské závody typické.

Zúčastníte se před odjezdem do Číny i nějakého podniku v Adventure Race?

V nadcházejících týdnech určitě ne. Čína je priorita. První takový závod přijde na řadu ve Slovinsku. Začíná 1. června.

Jak vlastně vypadá vaše současná příprava?

Řekl bych, že klasicky. Snažím se trénovat dvoufázově. To znamená, že ráno jdu plavat a odpoledne volím běh. Začíná se nám rýsovat také letní expedice v Asii, tak jsem teď zařadil i více lezení. Poměrně často jezdím na lezeckou stěnu do Ostravy.

Tak to zcela určitě budete muset rozvést. Kdy, s kým a kam přesně se chystáte?

Bude to opět Gasherbrum I v pohoří Karakoram. Pokud vše klapne, vydám se tam společně s Markem Holečkem.

Říkáte, pokud vše půjde dobře… Jaká je tedy pravděpodobnost, že do Asie skutečně odcestujete?

V současnosti je to na nějakých sedmdesát až osmdesát procentech. Momentálně řeším, jestli dostanu volno v práci, jak to bude se sponzory a podobně.

Kdo koho přemlouval? Přesvědčoval jste k další cestě do Pákistánu vy Marka Holečka, anebo to bylo obráceně?

Iniciativa přišla spíše z jeho strany. Chtěl se tam znovu vydat. On už tam pojede počtvrté. Stejnou destinaci jsme zvolili i z toho důvodu, že už to tam dobře známe a několikrát jsme vypracovávali plán celé expedice.

To asi hodně ulehčí práci.

Velmi. Několikrát jsme tam už v minulosti byli, takže víme, co se dá očekávat. Navíc nemusíme začínat úplně od nuly. Disponujeme plány z předchozích let.

V minulém roce jste zůstali relativně kousek pod vrcholem. Je to jeden z důvodů, proč se vydáváte na stejné místo?

Na vlastní kůži jsme se přesvědčili o tom, že vrchol je možné zdolat. Právě to nás na tom láká. Pro mě navíc vždy bylo velkým snem zdolat osmitisícovku nějakým prvovýstupem. Nechceme, aby to někdo dokázal před námi a vzal nám to. Chyběl jediný den k tomu, abychom se dostali až nahoru.

Myslíte si, že kdyby vám přálo počasí, že byste vrcholu skutečně dosáhli?

To se těžko odhaduje, protože je tam úsek, který jsme ještě neprozkoumali. Nevíme tedy, co nás tam přesně čeká. Podle nás ovšem stěnu lze zdolat.

Co byste teoreticky dělali v případě, že byste se znovu vydali na Gasherbrum I a podobně jako loni vás před vrcholem opět zradilo počasí?

Nad tím vůbec nejde přemýšlet. Pokud se vám to stane, hrozně špatně se slézá dolů. Uvidíme ale, jaké budou podmínky. I kdyby počasí opět nevyšlo, člověk na takovém místě nesmí riskovat. Nestojí to za to.

Před loňskou výpravou jste prohlašovali, že expedicí chcete uctít památku českého horolezce Zdeňka Hrubého. Ten se po technické chybě zřítil z několikasetmetrové výšky při návratu z neúspěšného prvovýstupu v roce 2013 na Gasherbrum I. Je to stále jeden z hlavních faktorů, který vás motivuje k cestě do Pákistánu?

Zcela nepochybně. Zdeněk byl velký horolezec. Dokončením prvovýstupu jihozápadní stěnou bychom mu chtěli vzdát hold. Plánovaný prvovýstup chceme dokončit za něj.

Hovořil jste o trénincích na závody v Číně. Už se nějak speciálně připravujete také na případnou expedici?

Samozřejmě, počítám s tím. Výprava by měla proběhnout v létě během července a srpna. Snažím se kombinovat přípravu na Čínu a výhledově už myslím i na další pokus o prvovýstup. Právě z toho důvodu jsem zařadil daleko více lezení. Před nedávnem jsem byl například ve Stubaiských Alpách. Dvakrát jsem byl lézt také v Tatrách.