„Nevěděla jsem, zda vůbec na republiku pojedu, necelých pět týdnů jsem nemohla kvůli poraněnému kolenu trénovat," svěřuje se Zuzana Volovecká.

Možná jí pomohla její flegmatická povaha, možná i to, že sport má v rodině. Otec Tomáš hrával a hraje hokej, děda Karel válel na vysoké úrovní volejbal. Vrátila se na krajské přebory, ty se plavaly před měsícem. Skvěle zvládnuté krajské závody ji vynesly nominaci na mistrovství republiky. To hostilo Ústí nad Labem.

Zuzana Volovecká startovala v pěti disciplínách. Dvakrát sahala na medaili na volné padesátce a stovce. V obou případech skončila těsně pod vrcholem, čtvrtá.

„Byla jsem zklamaná, na medaili jsem měla, bohužel jsem špatně dohmátla. Deset metrů před cílem jsem byla druhá," povzdechla si svěřenkyně trenérky Evy Ryplové. Nakonec měl příběh Zuzany Volovecké šťastný konec. Medaile jí cinkla a byla hned zlatá, navíc na stovce motýlka, do té doby v její slabší disciplíně.

„Byl to pro mě šok, nečekala jsem to. Koukala jsem kolem sebe. Když jsem viděla na tabuli své jméno, nevěřila jsem vlastním očím, radost byla nepopsatelná," líčila svůj úspěch Zuzana Volovecká.

Zuzko, co znamená tato zlatá medaile?

Velký úspěch, nikdy jsem nic většího nevyhrála. Byl to krásný pocit. Nejdříve jsem ale vůbec nevěděla, že se mi to podařilo. Koukala jsem kolem sebe a nikde na tabuli neviděla svoje jméno, když jsem se dozvěděla, že jsem první, byla jsem v šoku, vůbec jsem tomu nevěřila.

Tvoji silnou disciplínou je volný způsob, v něm jsi ale brala dvě čtvrtá místa…

Hrozně mě to mrzelo, chyběl mi kousek. Na padesátce jsem mohla být druhá, ale bohužel jsem špatně dohmátla. Věřila jsem si i na stovku, jenomže tu jsem špatně rozjela. I když jsem měla dost sil, na medaili to nestačilo.

Motýlek není tvá silná disciplína, proč z toho bylo nakonec zlato?

Neřekla bych, že je to má slabší disciplína, ale tolik jsem si v ni nevěřila a ani jsem se na ní tolik nezaměřovala jako na volný způsob. Navíc mě čekaly velmi kvalitní soupeřky jako Kristýna Nováková z Domažlic nebo má bývalá oddílová kolegyně Zoe Zdražilová, která momentálně plave za Ostravu. Obě měly během sezony lepší výsledky než já.

Kdy jsi začala věřit, že to může vyjít?

Když jsem byla v půlce závodu na obrátce první, začala jsem tušit, že mám šanci. Jenomže nakonec mi začaly docházet síly. Když jsem dohmátla, zprvu jsem nevěřila svým očím.

Jaké byly bezprostřední pocity, poté, co ses dozvěděla, že máš zlato?

Ze začátku mi to moc nedocházelo. Až když mi začali všichni gratulovat, začala jsem si uvědomovat, co se mi povedlo.

Kdo byl první gratulant?

Kamarádky z Třince a Krnova a pak mamka. Hned jsem volala domů taťkovi a sestře Kateřině a babi s dědou.

Nabízí se otázka, zda Opava není už pro tebe malá?

Prvním místem v Ústí nad Labem jsem splnila limit pro reprezentaci, což mě moc potěšilo, doposud jsem byla v širším výběru. Asi by mi to pomohlo, kdybych odešla třeba do Ostravy, ale já nikam jít nechci. Opava a trenérka Eva Ryplová jsou pro mě absolutní jedničky. Díky nim jsem tam, kde jsem.

Chodíš na školu ZŠ Englišova, která se zaměřuje na atletiku, ta ti nic neříká?

Atletiku mám ráda, ale moc mi nejde. Raději zůstanu u plavání.

A co tvůj cíl?

Určitě mám svůj cíl. Na zimním mistrovství chci obhájit zlato a přidat medaili z volného způsobu.