„Docela jsme měli problémy s marodkou a celý turnaj jsme byli nuceni odehrát v okleštěné sestavě,“ řekl hrající kouč Opavy Radim Schlinger. Na hřišti tento handicap znát nebyl.

Opavští do utkání vletěli jako střela a Kunovice smetli z povrchu zemského 20:5. „Tohle vítězství nás uklidnilo. V zápase číslo dvě se snaživé Brno dostalo po našich chybách do vedení, ale byla jen otázka času, kdy stav otočíme. Díky dobře hrajícímu levorukému nadhazovači Opavanů Kokošinskému, se nám to nakonec podařilo,“ zdůraznil trenér Opavy.

Třetí zápas Opavanů v sobotu ovlivnily dvě věci. Kdyby Opava vyhrála i poslední sobotní zápas, tak hned ráno druhého dne by narazila na posílený tým z Kunovic. „Během sobotního dne v Kunovicích místní extraligový A tým odehrál poslední ligový zápas a pár hráčů áčka mířilo do Opavy na výpomoc svým kolegům,“ poznamenal Schlinger. Proto opavský tým zvolil jinou taktiku, prostřídal některé hráče na svých postech, především nadhazovače, a nechal soupeře z Lednice ukázat svou dovednost.

Přes tyto úpravy na postech odehrála Opava vyrovnané utkání a soupeř si mohl vítězství užít až v samotném závěru utkání. Po této prohře Opava přenocovala na průběžném druhém místě turnaje. V brzkých nedělních hodinách nastoupili do vyřazovacích bojů vítězové sobotních zápasů Lednice proti poslednímu ze sobotních zápasů, Kunovicím. Předpoklad se naplnil a tým z Kunovic byl posílen o extraligové hráče, kteří hned od začátku táhli Kunovice k jasnému vítězství.

Po vítězném zápase Kunovických nastoupila Opava proti Brnu. Výherce z tohoto duelu čekalo finále proti Kunovicím, prohraného zase boj o třetí místo s Lednicí. Opavané do zápasu nastoupili s mírným podceněním soupeře. Opavský tým věřil ve výhru i s pozměněnou sestavou a to především na postu nadhazovače.

Opavané si na finále šetřili nadhazovací eso Zdeňka Mateřanku a na prkno nadhozu se postavil Radim Schlinger. Bohužel přes veškerou snahu celého týmu došlo k rychlému nástupu a slušnému bodovému zisku hráčů z Brna. Ale jak říká přísloví “Nechval dne před večerem“. V půli zápasu se na nadhazovací prkno postavil Zdeněk Mateřanka, tím se obrana Opavských stabilizovala a hráči se mohli soustředit na hru na pálce (útok).

Opava během jedné směny srovnala skóre a po zbytek zápasu už soupeře k ničemu nepustila. Vítězství TJ HIT Opava a postup do finále turnaje bylo zcela zasloužené. Před finálovým zápasem se odehrál krásný zápas o třetí místo v turnaji, ve kterém se utkaly týmy Lednice a Brna. Na konci tohoto střetnutí se z výhry radoval tým Buldogs Lednice, ale Sever Brno ukázal, že je týmem s velkou budoucností.

K finálovému utkání nastoupili v neděli odpoledne týmy TJ HIT Opava a Snails Kunovice. Oba týmy k zápasu nastoupily se zajištěnou obranou. Díky nadhazovačům by odborník vsadil vlastí boty na těsnou výhru jednoho z týmů s malým počtem získaných bodů. Avšak první směna ukázala, že odborník by boty prohrál. Během této směny si Opava udělala šestibodový náskok, který hráče Kunovic dostal do kolen.

Opavanům se v první směně podařilo dobrými starty na pálce obsadit mety a dlouhým odpalem Petra Zavadila rozjet již zmiňovaný šestibodový rozdíl. Kunovicím se sice po této smršti podařilo hru uklidnit a dát dva proběhy, ale Opavané koncem zápasu díky dobrým odpalům Dana Štěrby a Vítka Kaštovského hru uklidnili. Výhra TJ HIT Opava byla zasloužená. Opavané vyhráli nejen turnaj, ale i celý Velkomoravský přebor.

„Jako trenér musím ocenit všechny hráče, kteří se posledního turnaje v sezóně účastnili. Odehrát turnaj pouze v devíti lidech a ještě ho vyhrát ukazuje na velkou sílu daného týmu. Je škoda, že tak silný a v mnoha směrech vyspělý tým se neúčastní bojů o vyšší posty. Opavě by určitě slušelo být členem vyšší soutěže,“ zakončil Radim Schlinger, hrající trenér.

Martin Kardaš, Roman Brhel