Maraton závodů odstartoval již ve čtvrtek akcí pro mateřské školy a základní a střední školy. Na startu se představilo rekordních 243 dětí.

“Pro žáky ze škol jsme připravili jednodušší trať, kterou zvládl úplně každý. Zachovali jsme však některé překážky, které byly pak součástí i pátečního závodu pro veřejnost,“ poznamenal Jaromír Kopecký, jeden z organizátorů. V počtu zúčastněných žáků dominovala ZŠ Otická, Vrchní, ale třeba také školy z Oldřišova či Stěbořic.

O den později byl závod vypsán pro veřejnost od nejmenších dětí na odrážedlech až po závod dospěláků, mezi kterými nechyběli bývalí vítězové tohoto podniku z minulých let: Matěj Lasák, Dominik Buksa nebo Petr Hampl, který se letos dokonce probojoval do českého národního týmu v silniční cyklistice.

„Na vybudování trati jsme pracovali několik dní před závodem. Snažili jsme se o to, aby byla trasa zase trošku jiná a aby její obtížnost odpovídala jednotlivým věkovým kategoriím,“ vysvětloval ředitel závodu Jan Krejčíř.

Počasí závodům přálo, a tak se jelo na rychlé, avšak prašné trati. Mezi dětskými a juniorskými závodníky se neztratili členové dvou nejpočetnějších opavských oddílů TJ HEAD BIKE a Bike Týmu Sportovníkurzy.cz.

Nejviditelnějšími v celé letošní sezoně byli Adam Hlávka (SK, 12. v Českém poháru) a Tomáš Vítek (HEAD, 5. v ČP), který dokonce vynechal svůj juniorský závod a nastoupil rovnou do hlavního závodu na 60 min. + 1 kolo. „Po startu se Tomáš hned ujal vedení a do poloviny závodu držel kontakt s těmi nejrychlejšími. Vítězem se nakonec stal opavský Dominik Buksa a mezi ženami Michaela Bojková,“ pokračoval Krejčíř a závěrem řekl: „Jsme rádi, že MTBCROSS stále táhne. Snažíme se dělat závod netradiční, aby si bikeři mohli zajet něco jiného, než jezdí celou sezonu. Na opavském sádráku jsme ve dvou dnech přivítali skoro 500 cyklistů a okolo osmi stovek diváků.“

Další již 10. závod MTBCROSSu se bude konat na počátku května ve Slavkově u Opavy.

Jan Šimek