Radim Schlinger podobně jako Zdeněk Mateřanka, který opavský oddíl také trénuje, působí v prvoligových Kunovicích. Ty letos trošku se štěstím udržely příslušnost nejvyšší soutěže.

„S kunovickým celkem jsem poprvé přišel do styku v roce 1997. Tehdy jsme s tímto soupeřem ještě v dresu Opavy prohrávali běžně 0:20. Bylo to v době, kdy Kunovice a opavský Hit hrály druhou ligu. Opava však většinou porážela jejich rezervu.

V roce 2003 se opavský softbal rozpadl a já začal trénovat v Ostravě ženy. Následně se naskytla šance zahrát si druhou nejvyšší soutěž v Kunovicích, které nakonec postoupily mezi tuzemskou elitu. V úvodu minulé sezony jsme se hlavně oťukávali, potom se výkonnostně velmi propadly a v období, kdy to každý čekal ze všeho nejméně, „Fénix“ vstal z popela a v baráži se zachránil.

Na konci sezony jsem vypomáhal i v koučování celého mužstva,“ započal své vyprávění čtyřiatřicetiletý softbalista. Kunovický softbal, to ovšem není z opavského pohledu pouze Radim Schlinger. Dalším Opavákem, jenž zde působí, je také mistr Evropy a bývalý hráč Radotína Zdeněk Mateřanka.

Ten byl rovněž nominován na sportovce uplynulého roku v okrese Uherské Hradiště. „Zdeňkova účast v týmu je určitě velkým přínosem, protože tento hráč má obrovské prvoligové zkušenosti a v nejvyšší soutěži zná úplně každého. Ví, co na koho platí.

Zdeněk je český reprezentant, což se muselo někde projevit. Je to nejlepší softbalista Kunovic,“ pokračoval Mateřankův parťák, kterému nikdo neřekne jinak než Rendy.

Radim Schlinger musí řešit problémy s dojížděním a tréninkem: „Jsem povoláním voják. Jelikož pracuji v Přáslavicích u Olomouce, není lehké všechno skloubit. Každopádně v mém zaměstnání jsem fyzicky vytížen, takže základ pro softbalový trénink je výborný. V Opavě se připravujeme společně se Zdeňkem Mateřankou.“

Rok 2008 znamená pro opavský softbal velice důležitý milník. Loni totiž byla znovu zahájena činnost klubu TJ Hit Opava. Tam hraje Schlinger společně s Mateřankou podstatnou roli při tréninku nových softbalistů. „Musím přiznat, že v této oblasti jsem velkým optimistou. Opava se přihlásila do třetí ligy a už se nemůžu dočkat, až celá soutěž odstartuje. Jsem rád, že můžu přispět k vedení oddílu, protože jsem s ním zažil skutečně vše.

Částečně tak mohu předat i své zkušenosti,“ přidal pár postřehů Radim Schlinger a ještě dodal: „Tento ročník bude sloužit hlavně k tomu, aby si opavský celek softbal a vůbec celou třetí nejvyšší soutěž osahal. Spousta hráčů Hitu jsou začátečníci. Věřím však, že již v dalším roce může opavský softbal pomýšlet na horní patra tabulky. Za Opavu si chci ještě jako hráč zahrát druhou ligu.“

Radim Schlinger alias Rendy na závěr v kostce shrnul svou dosavadní softbalovou kariéru. „K softbalu jsem se dostal v roce 1994 přes turistickou stanici. Společně s pány Bielkou a Bednaříkem jsem absolvoval trenérský kurz a blíže se seznámil s tímto sportovním odvětvím. Do dvou let jsem se ujal pozice trenéra žen a také začal hrát za muže.

Jak již bylo zmíněno, v roce 2003 opavský oddíl bohužel zanikl. Velkým úspěchem se následně stala bronzová medaile, kterou jsem získal jako kouč s mužstvem dívek do 15 let na dětské olympiádě ČR. Potom přišla na řadu role trenéra žen v jednom ostravském týmu, no a následně už angažmá v Kunovicích.“

(dus)