O zpestření celého závodu se postaral Jožka Zimovčák – starý známý z Tour de France, který vedl krátký prolog tradičně na velocipedu (vysoké kolo). Celkově se soutěžilo na třech okruzích o délce 80, 50 a 30kilometrů za účasti bezmála osmi stovek závodníků.

Přestože tento podnik není zahrnut v žádném z velkých seriálů maratonů na horských kolech, s každým dalším rokem však zájem o tento závod sílí. Asi největší raritou je občerstvovací stanice zvaná Rohle, která má snad asi jako jediná v Evropě svou internetovou stránku.

„I když trasa měří 80 km, kterou závodníci absolvují po zdolání 50 a 30 kilometrových okruhů, není v porovnání s jinými příliš náročná, protože její převýšení je pouze 1 500 metrů, u padesátikilometrové varianty dokonce jen 900 m. Také poměr zpevněných cest je zde větší, což činí ze závodu takřka ideální podnik pro celou rodinu. Trať je postavena tak, aby ji bez větších obtíží technicky zvládl snad každý.

Charakteristické jsou zde dlouhé výjezdy i sjezdy především po širokých polních a lesních cestách s občasným zapojením dobře jezdivé pasáže po kořenech nebo mezi kameny. To nutí všechny závodníky k nasazení poměrně vysoké rychlosti. Sám se s nadsázkou vyjadřuji o maratonu jako o sprintu na 80 km. Nutno dodat, že po takto odjetých kilometrech už dávají finální prudká stoupání nohám pořádně zabrat,“ poznamenal Opavák Michal Petr, jenž byl v dresu BIKE SPORT servis Opava celkově klasifikován jako čtyřiapadesátý.

Když jsme se dostali až k výsledkům, projeďme si v krátkosti umístění opavských závodníků. Radek Fiala z týmu MTBike Witzenmann dosáhl na konečnou 14. příčku. Mezi ženami projela jako první Opavanka Jana Ševčíková (SK Salith Sumtex).

I na padesátikilometrové trati sbírali jezdci ze slezské metropole vavříny za stupně vítězů. V čase 1:42:36 totiž zvítězil opavský závodník Tomáš Najser z SK Salith Sumtex a na bedně jej doplnil třetím místem Radek Svěntý (Insportline).

(esc, dus)