Šermování s klacky a start kariéry

Eva Havránková se přitom se šermem seznámila zcela náhodou. „Bylo mi asi osm let, když šla mamka kolem tělocvičny na Tyršáku, kde zrovna probíhal trénink šermířů, a přihlásila mě tam. Že bych předtím chodila do nějakého sportovního kroužku, to vůbec," pousmála se Eva Havránková. „Vždycky jsme se ale s o rok starším bratrancem rádi šermovali klackama, takže možná i to mě ovlivnilo," dodala rychle.

Nebezpečný šerm? Ne, pouze modřiny

Na laiky působí šerm nebezpečným dojmem, tak horké to s ním ale ve skutečnosti není. „Dříve, když vybavení nebylo na takové úrovni jako dnes, se úrazy stávaly, ale nemyslím si, že by šerm byl nějak extrémně nebezpečný v porovnání s jinými sporty. Občas se samozřejmě nějaký úraz přihodí, většinou po zásahu do nohy, kde nejsou šermíři tolik krytí. Po závodech mám tak akorát modřiny, ale to je všechno," vysvětluje dobře naladěná šermířka.

Trénink dělá mistry

Aby byla sportovkyně pocházející z Otic tolik úspěšná, musí samozřejmě poctivě trénovat. „Tréninky máme dvakrát týdně po dvou hodinách. Začíná se půlhodinovou fyzickou přípravou a rozcvičkou. Pak máme část, kdy posloucháme, co nám říká trenér, a plníme jeho úkoly. Poslední půlhodina je volná, kdy trénujeme hlavně boj. S trenérem se navíc mohu domluvit na individuálním tréninku, kde společně odstraňujeme nedostatky a zkoušíme nové prvky," popisuje čerstvě sedmnáctiletá fleretistka, která loni prožila veleúspěšnou sezonu.

Úspěchy a šermířská rivalita

Mezi kadetkami v šermu fleretem vyhrála republikový šampionát a v Českém poháru skončila v těsném závěsu na druhém místě za svou rivalkou Sabinou Hendrichovou z Ostravy. V zahraničí zvítězila na sérii turnajů EastCup a zúčastnila se i mistrovství Evropy. „Šlo o hodně dobrou sezonu, byla jsem spokojená jak s českými, tak zahraničními závody," uvedla Eva Havránková a pokračovala: „Na republice se počítá pět nejlepších umístění ze závodů. Do Českého poháru se počítají i zahraniční závody a ve prospěch Hendrichové rozhodlo mistrovství Evropy, kde sice vyhrála pouze o jeden zápas víc než já, ale protože má evropský šampionát vysoký koeficient, získala přede mnou šílený náskok."

Opavská závodnice se právě s Hendrichovou z Ostravy často pere o nejvyšší příčky a rivalita je znát. „Rivalita je mezi námi jen na planši, jinak je to v pohodě. V republice se každý s každým známe a člověk si musí dávat pozor na překvapení. Je pravda, že se Sabinou jsme od sebe vždycky natěsno, ale že bychom se nemohly snést, to ne," odmítá kdovíjak velkou nevraživost nadějná šermířka.

Mistrovství Evropy – skvělý zážitek, ale i stres

V Poreči Havránková okusila také atmosféru mistrovství Evropy, na kterém obsadila solidní 55. příčku. „Bylo to hodně jiné než klasické závody. Nejzajímavější pro mě bylo sledovat, jak se ostatní připravují na své zápasy a jaký mají styl šermu, protože každá země a každý oddíl šermuje odlišně. Největší zážitek mám ale z kontroly vybavení a věcí, která u nás běžně neprobíhá. Byla jsem docela ve stresu, jestli mé věci projdou měřením komisařů," popisovala s úsměvem na rtech Eva Havránková. „Tím, že se šampionát konal v chorvatské Poreči, byl docela exotický, ale organizace byla skutečně výborná. Doufám, že se na mistrovství Evropy dostanu i letos," vyhlíží opavská rodačka březnové ME v Budapešti.

Královna EastCupu

Klenot opavského oddílu TJ Slezan ovládl také sérii turnajů EastCup. Nejprve vyhrála dílčí závod v Budapešti, poté brala šermířská kometa stříbro v Bratislavě a v závěru zvítězila ve Vídni, Brně a Kremsi. „Vůbec jsme nevěděli, co od EastCupu čekat a jací závodníci v něm budou startovat. Když jsem ale hned v prvním závodě v Budapešti vyhrála, s trenérem jsme se rozhodli, že pojedeme i na zbylá klání. Nakonec z toho bylo celkové vítězství, takže jsem měla velkou radost z toho, že jsem zaznamenala úspěch nejen u nás, ale i ve světě," řekla úspěšná šermířka, která se zásluhou svých výkonů probojovala také do nominace v populární anketě Nejúspěšnější sportovec okresu Opava za rok 2012.

„Je to poprvé, co jsem se v ní objevila, a dost mě překvapilo, že mě trenér do nominace přihlásil, je to fajn pocit," potvrdila republiková šampionka.

Studium bez šermu si neumí představit

Šerm musí Eva Havránková skloubit se studijními povinnostmi. Studentce opavského Mendelova gymnázia se to však daří. „Musím zaklepat, zatím to docela jde. Jsem hodně ráda, že se to dá časově stíhat, asi bych se neuměla vzdát šermu jen tak," zamyslela se česká reprezentantka. Od milovaného sportu by ji neodradilo ani studium na vysoké škole. „Ještě nemám žádnou představu, co bych chtěla studovat, a ani město, kde bych na výšku chodila. Asi bych se rozmýšlela i podle toho, kde je šermířský oddíl, ale do budoucna doufám, že spojit výšku se šermem půjde," uzavřela Eva Havránková.

Jan Šimek