Třetího evropského turnaje East Cup 2011 – 2012 se zúčastnili šermíři z Rakouska, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a České republiky. Turnaj byl zahájen v sobotu ráno soutěží žáků a zastihl ve skvělé formě Ondřeje Lasáka, který se po dvou kolech základních skupin, kde odšermoval dvanáct duelů, umístil na 1. místě a tím byl do dalších eliminací jako jediný nasazený.

V semifinále zdolal Purgiňu z STU Bratislava poměrem 15:3 a ve finále si poměrně hladce poradil s domácím favoritem Sebastianem Aubockem rovněž 15:3. Klára Lasáková v soutěži žaček zvítězila ve všech deseti utkáních základních skupin a postoupila jako první. V semifinálovém duelu zdolala kolegyni z oddílu Alžbětu Filípkovou 15:11, která pak v boji o bronzovou medaili nestačila na slovenku Králikovou a nakonec skončila na hezkém 4. místě.

V dramatickém finále porazila až v prodloužení výbornou rakouskou šermířku Beatrice Kudlacek z FGS Stockerau těsně 13:12. Šťastní sourozenci Lasákovi z Nových Sedlic tak přivezli domů dva poháry a zlaté medaile.

V neděli proběhla nejdříve soutěž kadetů, kde loňský mistr České republiky Robert Zwinger obsadil pěkné 8. místo, když ve čtvrtfinále prohrál s krajanem Adamem Cmielem z Ostravy 11:15. Turnaj nakonec vyhrál závodník místního oddílu Aaron Ryszka, který porazil favorizovaného Vendelína Šimkoviče ze slovenského Šamorína.

Domácím šermířům z Vídně se tak naskytla možnost získat „double“ také vítězstvím v kategorii kadetek. Jenže to by nesměla nastoupit do finále šestnáctiletá rodačka z Otic Eva Havránková, která k velkému zklamání domácích udolala Rakušanku Trippolt Ann Kathrin 15:10 a slavila zasloužené vítězství.

Šermíři z Opavy tak navázali na úspěchy z předešlých klání v této evropské sérii East Cupu. Ondřej Lasák získal před Vánocemi v Bratislavě 3. místo v kategorii mladších žáků, když nestačil v semifinále na budoucího vítěze, Slováka Egyenese Porsoka ze Šamorína. Dlouhodobou nadvládu šamorínských šermířů pak ukončila Eva Havránková v kategorii kadetek, když v semifinále vyřadila po těžkém boji jasnou domácí favoritku Anicou Herbergerovou.

Ve finále již vyčerpané mistryni České republiky 2011 nezbývalo mnoho sil a poprvé v turnaji okusila hořkost porážky, když prohrála se svou tradiční soupeřkou o přední místa Sabinou Hendrichovou z Ostravy. Eva Havranková si tak po vítězství v Budapešti loni v říjnu udržuje skvělou bilanci po třech turnajích série East Cup – dvě první a jedno druhé místo.

Poslední závody proběhnou v únoru v Brně a v dubnu v rakouském městě Krems. Nyní se opavští šermíři musí soustředit na další zbývající lednové víkendy, kdy proběhnou turnaje seriálu MČR kadetů a žáků v Ostravě, žáků a mladších žáků doma v Opavě. Eva Havránková uspěla také na turnaji ECC v polské Poznani obsazený celosvětovou elitou.

„V kadetkách to určitě nebylo lehké, nebyl jsem přímo na místě, takže mám pouze zprostředkované informace, ale byl tam skutečně špičkový výběr. Spousta Rakušanů, Chorvatů a Slovinců udělala turnaj určitě zajímavým a poučným. Naše tři první místa ve dvou dnech, to je holt nesmírně potěšující bilance,“ uvedl nadmíru spokojený trenér opavského šermu Ivo Borna.

Eva Havránková v elitní třicítce fleretistek Evropy

Po fantastickém úspěchu z Vídně nadějná opavská fleretistka Eva Havránková nelenila a vydala se na závody evropského poháru do polské Poznaně, kde se navzdory velké konkurenci umístila mezi nejlepšími třiceti závodnicemi. Po prvním kole ve skupinách skončila mladá závodnice opavského Slezanu na vynikající 21. pozici, což jí dávalo naději na šťastný los soupeřky do prvního vyřazovacího kola.

Havránkovou vyzvala Katarzyna Zajacová z Toruně a česká šermířka ji rychle vyprovodila po jednoznačném výsledku 15:3. Poté jí ale štěstí nepřálo. „Přes Zajacovou postoupila, jenže pak se dozvěděla, že bude bojovat s velmi silnou Dlugoszovou,“ pokrčil rameny jeden z opavských trenérů Ivo Borna.

Ta vystavila mladé opavské závodnici na klání v Poznani stopku, když jí nedala téměř žádnou šanci a zvítězila 15:2. Jak se později ukázalo, Martynu Dlugoszovou z klubu MKS Kusy Štětín nedokázala na turnaji zastavit žádná z fleretistek, takže Dlugoszová celý podnik ECC v Poznani vyhrála. Nadějná Havránková nakonec skončila na áčkovém turnaji Evropského kadetského okruhu na velmi dobré 28. příčce, což je pro ni jeden z nejlepších výsledků.

„Osmadvacáté místo je výborné, předtím se v áčkových podnicích nikdy neumístila do 32. pozice. Vždy se umisťovala kolem šedesáté pětašedesáté příčky, takže tenhle závod se jí opravdu nadmíru vydařil,“ komentoval úspěch své svěřenkyně Borna. Havránková kraluje také doma, vždyť vede celkové bodování českých kadetek se ziskem 251 bodů a před svou hlavní pronásledovatelkou Sabinou Hendrichovou z Ostravy (234 bodů) má náskok sedmnácti bodů. Třetí je s velkým bodovým odstupem další Ostravanka Michaela Ščuková.

„Evropskému poháru předcházel světový pohár juniorů, který měl deset let trvání, ale fakt, že Evropa produkuje nejlepší světové šermíře, vedl k myšlence založit nový evropský pohár kadetů. Prostředí je konkurenčně silné, a proto se do Evropy sjíždějí Američané či Japonci, takže spolu měří síly světová extratřída,“ připomněl vznik poháru ECC kouč Slezanu Opava.

Nyní čeká na Havránkovou a spol. republikový šampionát kadetů a žáků v Ostravě, pak přijde na řadu podnik pro mladší žáky v Opavě včetně bojů mezi družstvy. Evropský pohár má další závody na programu v Rumunsku a Itálii. „To je opravdu hodně daleko a těžko bychom dávali dohromady finance, takže tam nejspíše startovat nebudeme,“ řekl na závěr Borna.

Jan Šimek