„Konal se menší ústup ze slávy. Byli jsme zvyklí vozit více medailí, jenže tak to chodí. Pořád nemůžeme bojovat pouze o příčky nejvyšší,“ uváděl vše na pravou míru kouč Sokola Opava Jan Škrabal. Jeho oddíl doplatil na zranění, a také chřipkovou epidemii.

Pozastavme se nejprve u tyčkaře Ondřeje Honky, který měl mezi juniory bojovat o titul. Minulý týden se zranil na MČR dospělých, což se odrazilo na výkonu z tohoto víkendu. „Skončil třetí za skok vysoký 462 cm. Stačilo to pouze na bronz. Byl dobře nastartovaný, vítězství z toho nebylo,“ litoval kouč Sokola. Honka tedy obsadil třetí místo.

První leželo ve výšce 512 cm, kterou překonal kladenský Lukáš Posekaný. Před opavským tyčkařem se umístil také Michal Kleinert z USK Praha (482 cm).

Velké naděje se vkládaly i do běžce Jana Sýkory na patnáctistovce. „Byl připravený. Bohužel v týdnu teprve dobral antibiotika a bylo vidět, že mu chybí síla. Kdyby byl zdravý, mohl být zlatý. V poslední době se totiž nacházel v dobré formě. Uvažujeme, že by Honza, podobně jako Jakub Holuša, přešel do Dukly Praha. Přece jenom se jedná o velký talent a Dukla o něj projevila zájem.

Honza se navíc dostal na vysokou školu do Prahy, takže by se tam mohl připravovat,“ poukazoval Jan Škrabal. Sýkora byl tedy klasifikován jako třetí časem 4:04,10 min. Vyhrál Petr Kaminski před Viktorem Gazdou, kteří v opavském Sokole přes léto hostují.

Na chřipku doplatil také Patrik Schindler. Nepostavil se na start čtyřstovky a ve sprintech na 60 a 200 metrů se příliš neprosadil. Hvězdou sokolíků se proto stal někdo úplně jiný, sice dorostenecká běžkyně Barbora Blahutová. Na třech kilometrech vybojovala titul republikové šampionky za čas 11:26,36 min. a na poloviční trati doběhla třetí (5:14,31 min).

„Trojku si odtáhla sama a zvítězila naprosto zaslouženě. Na 1 500 metrech jí dvojice soupeřek utekla a v hale na dráze se takové manko už špatně maže. Prezentovala se ve velmi dobrém světle,“ pěl chválu Škrabal.

Jak již bylo řečeno, Sokol nebyl jediným opavským oddílem, jenž se MČR juniorů a dorostenců zúčastnil. Dvojici cenných kovů, konkrétně stříbro a bronz, si do slezské metropole odváží také Slezan. Pod vedením trenéra Miroslava Mařádka je získali junioři Tomáš Vystrk s Lukášem Němcem na půlce. Zaznamenali časy 1:56,78 min. respektive 1:56,85 min. Předčil je akorát vítkovický Daniel Grecman.

Souboj o druhé místo byl mezi oddílovými kolegy na výsost vyrovnaný. Musel dokonce rozhodovat fotofiniš. V součtu s MČR ve víceboji a chůzi má Sokol na kontě celkem devět medailí. Čtyři zlaté a pět bronzových. „Halové republikové šampionáty nebyly pro nás špatné. Nyní si dáme menší oddych. Chystáme se na soustředění na Pradědu,“ zakončil Jan Škrabal.

Petr Dušek