Holuša přitom rok, který se v současné době chýlí ke konci, začal perfektně. Na halovém evropském šampionátu v Paříži obsadil na patnáctistovce skvělé páté místo a stupňoval formu směrem k mistrovství světa v jihokorejském Tegu.

„Samozřejmě být pátý v Evropě beru jako velký úspěch. Následně jsem zahájil přípravu na léto. Pak však přišel na řadu osudový evropský šampionát družstev a bylo hotovo,“ pokračoval. Ten se konal ve Stockholmu a bývalý svěřenec trenéra Jana Škrabala z opavského Sokola po doběhu závodu na 1500 metrů nebyl úplně ve své kůži:

„Cíl jsem protnul jako šestý. Nemohl jsem však ani chodit. Lékaři následně odhalili, že mám zlomenou kůstku v nártu.“

Zlomenina ukončila sezonu

Před blížícím se podnikem v Tegu už bylo Jakubovi Holušovi jasné, že bude muset největší akci letošní atletické sezony vynechat.

„Tento typ zranění se hojí poměrně dlouho. Podrobil jsem se spoustě rehabilitací. Noha měla být v teple. Dvakrát jsem byl v Egyptě, což léčbu urychlilo. Nesmělo se nic uspěchat. S tréninkem jsem začal během září,“ doplnil atlet Dukly Praha a jedním dechem dodal: „První měsíc jsem spíš poklusával. Noha se nesměla přetížit, aby se třeba nepře trhl nějaký svalový úpon a podobně.“

Hodnocení sezony tedy v podání Holuši nebude zrovna kladné: „Není skoro ani co hodnotit. Vyjma halové části jsem ji skoro celou promarodil. Ročník jsem kvůli zranění musel předčasně ukončit.“ Jihokorejského šampionátu se tedy zúčastnil především prostřednictvím televizní obrazovky.

Na půlce i patnáctistovce zvítězili Keňané. David Rudisha časem 1:43,91 min. opanoval prvně zmíněnou trať. Asbel Kiprop za 3:35,69 min. tu druhou. „Nerad bych spekuloval o tom, jaké místo jsem mohl vybojovat. Tohle „co by kdyby“ opravdu nemám moc v lásce. Tegu jsem hodil za hlavu, nyní mám za sebou tři měsíce tvrdé dřiny a už se soustředím na nadcházející sezonu,“ vysvětlil Jakub Holuša.

Hned tři velké akce

Nový atletický ročník bude skutečně náročný. V plánu jsou hned tři top akce. Začátkem března halový světový šampionát v Istanbulu. Hitem venkovní sezony se pak stanou mistrovství Evropy v Helsinkách a hlavně londýnské olympijské hry.

Limity na všechny zmíněné podniky jsou zcela jednoznačně v Holušových silách: „Nerad bych se nějak povyšoval, ale kdybych limity nepokořil, byla by to pro mě ostuda. Chci se zúčastnit všech akcí. Podobně jako letos se zúčastním i ostravské Zlaté tretry.“

Bývalý student Slezského gymnázia tak stále může snít svůj velký sen. Čistě teoreticky by Londýn byl jeho druhou olympiádou. Předtím se už totiž stihl podívat i do Pekingu. „Pokud by se mi na olympijské hry podařilo dostat, určitě bych se chtěl porvat o semifinále. Běžet finále, to byl vždycky můj sen,“ poznamenal svěřenec kouče Josefa Vedry z Dukly Praha.

Během svátků si moc neodpočine

Přímo za novinářský hřích by se v tomto ročním období mohlo považovat vynechání dotazu: Co Jakub Holuša a blížící se Vánoce? Jestli si myslíte, že si přes svátky odpočine, jste na velkém omylu.

„Stále trénuji v Praze a do Opavy se vracím až v pátek 23. prosince. Na Štědrý den se zúčastním tradičního výběhu. Vždycky se sejde parta mých přátel a z Melče běžíme až do Opavy. Trasa měří asi pětadvacet kilometrů. Je to pohoda. Žádné strhující tempo. Dobře si popovídáme a proběhneme se,“ připojil.

Dva dny nato se objeví na startu Litultovické vánočky a na Silvestra zamíří do Rakouska. V Purbachu bude startovat v běhu na 6,8 kilometru. „Konkurence je obrovská. Poběží i závodníci z Keni nebo Etiopie,“ prozradil Jakub Holuša a na závěr ještě vysvětlil, proč si tréninkový odpočinek nemůže dovolit ani v době svátků: „Přece jenom jsem vrcholový sportovec a v tréninku prostě a jednoduše zahálet nelze.“

Petr Dušek