Tuto exhibici, která se pravidelně koná na opavském Dolním náměstí pod otevřeným nebem, si tradičně nenechá ujít odchovanec opavské atletiky a nejlepší český tyčkař současnosti Jan Kudlička. Celá akce musela být kvůli jeho účasti na Diamantové lize ve Stockholmu posunuta ze čtvrtka až na úterý.

Pořadatelé ze Sokola Opava tak na podniku, jenž oficiálně nese název Atletický cirkus, mohou počítat s tuzemskou sportovní hvězdou první velikosti. Majitel dvou bronzů z letošního halového mistrovství světa a evropského šampionátu má skočeno 583 centimetrů, což z této výšky dělá jeho exhibiční osobák.

Výsledky z exhibic se bohužel neberou jako oficiální, jinak by Jan Kudlička rekord Adama Ptáčka, který činí 581 cm, dávno překonal. Loni se na Dolňáku pokoušel o zdolání 584 cm. Snažení bývalého svěřence trenéra Sokola Opava Jiřího Lesáka ovšem bylo marné.

Chybět nebude ani jeho oddílový kolega z Dukly Praha, parťák z tréninkové skupiny a rovněž odchovanec opavské atletiky Michal Balner, jehož osobní rekord činí 576 cm. Také on nechyběl na nedávném evropském šampionátu v Curychu. Mezi nejlepší se ovšem z kvalifikace neprobojoval.

Účast na závodě ve slezské metropoli přislíbili také čeští reprezentanti do třiadvaceti let: Adam Pašiak, jenž má osobák 550 cm, a Lukáš Posekáný s osobním maximem o deset centimetrů nižším. Zaskáčou si i opory ligového družstva mužů Sokola Ondřej Honka, Tomáš Veverka, junior Jakub Holek, dorostenec Michal Novák a Michal Stuchlík.

Pozváni byli i někteří tyčkaři ze zahraničí: pětimetrový Američan James Strawderman z univerzity Rhode Island, slovenský mistr Jan Zmoray, který už rovněž zdolal pět metrů, a také někteří závodníci z Polska. Po konci soutěže si zájemci mohou zajít na autogramiádu, na které samozřejmě nebude chybět Jan Kudlička.

V tyčkařském sektoru se začne skákat zhruba od 13 hodin, kdy se v rámci předprogramu uskuteční tyčka žen. Představí se talentované tyčkařky Moravy a Polska. A to včetně domácích opor Hany Klimentové a Katky Musilové. Atletický cirkus zdaleka nebude jen o tyčkařích a tyčkařkách. Očekávejte také soutěž siláků v benchpressu anebo trojboj všestrannosti pro děti. Ty mimochodem mohou využít skluzavku, která na náměstí bude přivezena.

Starší děti ročníků narození 2001 až 2004 si mohou v rámci náboru do atletické přípravy Sokola Opava zasoutěžit v Trojboji všestrannosti podle pravidel Odznaku všestrannosti olympijských vítězů. Přesně ve 13 hodin odstartuje u tyčkařského sektoru prezentace pro zdatné děti, které se podobně jako loni zapojí do soutěže hned v několika disciplínách: trojskok snožmo, sed leh po dobu dvou minut a překážkový sprint na tyčkařském rozběhu po skončení předprogramu. Ve hře jsou celkem tři věcné ceny.

Na úplný závěr dodejme, že siláci si přijdou na své zhruba v 15.30, kdy začíná kvalifikace o Malou cenu Opavy v benchpressu.

Petr Dušek