Ten nejdůležitější ovšem ve startovním poli bude chybět. Momentálně nejúspěšnější opavský běžec Jakub Holuša, který naposledy zazářil na světovém šampionátu v Londýně, kde mu jen o fous unikla medaile, musí podnik ve slezské metropoli vynechat.

„Je to čerstvá věc. Má problémy s achilovkou a lékař mu zakázal startovat. Mohl by si totiž přivodit ještě vážnější zranění. Kuba ale do Opavy přijede, bude se podílet na organizaci, absolvuje autogramiádu a celou akci bude komentovat společně s komentátorem Štěpánem Škorpilem,“ uvedl hlavní organizátor Opavské míle a muž, který stále drží český rekord v běhu na pět kilometrů, Jiří Sýkora.

I když se patron závodu Jakub Holuša nebude moci běžecky účastnit, na trati by neměla chybět jiná zvučná jména. Několik jich přijede ze zahraničí. „Zmíním například Rakušana Andrease Vojtu, dále pak slovinského závodníka Jana Petrače nebo Poláka Bartosze Nowického.

Z Polska k nám kvalitních běžců přijede více. Nesmíme však zapomínat ani na Čechy. Za zmínku stojí účast Jan Friše. Z žen je třeba jmenovat loňskou vítězku Simonu Vrzalovou,“ pokračoval Jiří Sýkora, přičemž na start se postaví i jeho syn Jan, který před nedávnem ovládl pětikilometrovou trať při běhu Breda City Trail.

Účast v letošním roce s největší pravděpodobností bude trhat rekordy. V neděli odpoledne, kdy tento článek vznikal, bylo přihlášeno celkem 778 běžců. „Počítáme, že počet ještě naroste a 100 nebo 150 lidí se přihlásí přímo na startu. Množství startujících rok od roku narůstá. Začínali jsme na nějakých 175, v dalších letech jich bylo 500 nebo 700. Teď půjdeme přes osm stovek.

Závodit budou také třeba podnikové týmy anebo rodiče s dětmi. Registrována je i dvacítka vozíčkářů,“ pokračoval hlavní pořadatel Opavské míle.

Trať zůstává stejná. Začíná se na křižovatce Sušilovy s Olomouckou ulicí a po druhé zmíněné ulici se poběží až do prostoru cíle na Horním náměstí. „Začátek je stanoven na 18. hodinu. Vše by mělo trvat zhruba patnáct až dvacet minut. Jakmile se startovní pole bude přibližovat k cíli, bude se postupně rušit i dopravní omezení související se závodem.

Na Horňáku je, mimochodem, připraven bohatý doprovodný program,“ komentoval Jiří Sýkora, jenž ještě dodal několik vět ke startérovi.

Loni tato úloha připadla na Jarmile Kratochvílové, letos se startérské role zhostí bývalý vynikající československý diskař Imrich Bugár. „Kdo by měl zájem, může v úterý 5. září v opavském Klubu Art navštívit zajímavou besedu s Imrichem Bugárem a komentátorem Štěpánem Škorpilem.

O legraci rozhodně nebude nouze. Začíná se v 18 hodin,“ doplnil na závěr hlavní organizátor Opavské míle.