Vítězství Davida Patyka ve finále je tak trochu překvapivé. Mezi nejlepší osmičku totiž postupoval „až" z pátého místa. Člen oddílu SSK Ostroj Opava ovšem následně předvedl famózní výkon a vystřílel si titul mistra republiky. Z 600 možných bodů jich získal 588.

„Pro mě osobně to je asi největší úspěch kariéry. Jsem rád, že jsem závod na šedesát ran vyhrál. Před dvěma lety jsem zvítězil i v dorostencích, ale tohle má přece jenom větší váhu. Před finále jsem nebyl zrovna v nejlepší výchozí pozici," připustil David Patyk.

Osmnáctiletý Opavan si do budoucna neklade vůbec malé cíle. Nejraději by se vydal po stopách jiných předních českých střelců. Zmiňme například olympijskou vítězku Kateřinu Emmons: „Samozřejmě byl by to můj sen, kdybych se dostal do reprezentace a potom třeba objížděl světového poháry a podíval se i na olympiády."

Nejdřív byl hokejbal

Pokud by na zahraniční akce měl možnost odcestovat, jistě by si mohl přijít i na slušné prize money. Špičkoví střelci jsou schopni se v tomto sportovním odvětví uživit. Vítězství v Plzni je pro Davida Patyka možná dvojnásob cenné. Západočeská metropole se dá s klidem na duši označit za Mekku české střelby.

„Všechny důležité republikové závody se konají právě tady. Proslulé jsou i některé mezinárodní turnaje. Například O osvobození města Plzně a další," pokračoval.

Novopečený juniorský mistr republiky se ke střelbě dostal tak trochu oklikou. Původně se věnoval úplně jinému sportu, než ho zradilo zdraví. „Vzduchové pušce se věnuji od listopadu 2008. Tehdy jsem skončil s hokejbalem kvůli problémům s koleny. Hledal jsem nějakou alternativu a střelba mi přišla jako nejvhodnější varianta," poznamenal David Patyk.

Největší je prý počáteční investice

Střelba nepatří mezi nejvyhledávanější sportovní odvětví, proto nechyběla otázka, jak moc si vede v oblibě jednak na opavské a jednak i na republikové úrovni.

„Je to nic moc. V médiích se o ní dozvíme jenom při nějakých úspěších. Fotbal a hokej jsou podstatně více propagovanější sporty," uvedl dále student Střední školy technické v Opavě.

I když se může zdát, že finanční náklady na provozování střeleckého sportu musí být neúnosné, opak je prý pravdou. „Podle mého je největší počáteční investice. Pak si musíte dokupovat věci, které se vám časem opotřebují. Jedná se o rukavice anebo střelecké kalhoty a kabát," zauvažoval David Patyk, který na úplný závěr prozradil, kde se svým oddílem v Opavě trénuje:

„Se vzduchovkou střílíme v atomovém krytu u vlakové zastávky naproti Ostroje. Máme tam výborné podmínky. S malorážkou pak chodíme na svatou Annu."

Petr Dušek