Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Škrabal: Běhání je životní styl

Opava /ROZHOVOR/ – V čele opavské Englišky ředitel Jan Škrabal stojí už dlouhých šestnáct let. Jeho dlouholetá činnost a práce na tomto postu je lemována řadou úspěchů. Zejména v poslední době jich bylo skutečně dost a dost.

19.4.2015 1
SDÍLEJ:

Pro Jana Škrabala je atletika – a běh obzvlášť – srdeční záležitostí. Na snímku jako rozhodčí startuje závod s názvem Vyběhneme za sluníčkem.Foto: DENÍK / František Géla

Poměrně nedávno obdržel dvě ocenění. Jedno na krajské úrovni a potom zejména nejvyšší státní významnou rezortní cenu za dlouhodobý přínos školství.

Nejvíc chvil radosti však prožil na začátku března, kdy jeho bývalý svěřenec ze Sokola Opava Jakub Holuša vybojoval zlatou medaili na halovém mistrovství Evropy v Praze v běhu na 1500 metrů.

„Bylo to opravdu něco úžasného. Na tohle člověk zkrátka nemůže zapomenout," vracel se k pražskému šampionátu Jan Škrabal a ochotně odpovídal na další otázky naší redakce.

Není to tak dávno, co jste v budově Senátu v Praze obdržel ocenění za dlouholetou pedagogickou činnost. Jak moc si toho vážíte?

Strašně moc, a to i z toho důvodu, když si uvědomím, s jakými osobnostmi jsem se tam setkal. Byli tam světoví neurochirurgové nebo umělci, kteří ve školství něco dokázali. Zároveň jsem tam narazil na obyčejné lidi, za nimiž stojí dlouhodobé výsledky.

O každém oceněném byl malý proslov. Následoval raut, kde jsme si všichni mohli společně pohovořit. Bylo to opravdu moc příjemné. Chtěl bych ovšem zdůraznit, že tento úspěch nechápu jako úspěch svůj, tedy jednotlivce.

Myslím si, že za ním stojí práce všech lidí na Englišce. Za školu však takové věci nejčastěji přebírá osoba nejvyšší, tedy ředitel.

Základní škola Englišova je pravidelně hodnocena jako jedna z nejlepších základních škol v celé republice. Určitě i vy sám jste posbíral řadu cen. Máte je spočítané,respektive které z nich si nejvíce vážíte?

Engliška je dlouhodobě nejlepší sportovní a také atletickou školou u nás s výbornými vzdělávacími výsledky.

Vážím si všech ocenění, které jsem získal, ale kdybych měl vypíchnout jedno jediné, pak by to určitě bylo mé zařazení do klubu Fair play při Českém olympijském výboru. Tenkrát se tam spolu se mnou dostal například i Masopust a další známá jména.

Moc si vážím také ocenění Díky – Srdce na dlani od Rotary klubu Opava.

Jaké vlastně je být v pozici ředitele základní školy šestnáct let? Zodpovědnosti a všemožných vyřizování včetně samotného učení musí na vašich bedrech ležet spousta. Nepřipadáte si třeba po tak dlouhé době unavený?

Je pravda, že administrativy, kolikrát naprosto zbytečné, je celá řada. Naštěstí ve vedení školy mám kolem sebe spolehlivé lidi, jež se na tom také podílejí. Učení mě stále strašně baví a nabíjí.

Mrzí mě však, že pozornost musím věnovat bohužel také žákům, kteří si ji nezaslouží. Nemyslím děti s poruchou učení či chování, které za to nemohou, ale spíš to jsou rozmazlení a vyloženě nevychovaní jedinci.

Jinak jsem stále přesvědčen o tom, že opavské školství je na velmi vysoké úrovni. Odbor školství je dlouhodobě veden skvěle. Ať už se bavím o bývalé vedoucí Mirce Konečné anebo její nástupkyni Andree Štenclové.

Na závěr musím obrovsky poděkovat také své rodině za neuvěřitelnou podporu. Mám skvělé zázemí, bez něhož bych tuto funkci tak dlouho snad ani vykonávat nemohl.

Je složité je pojit práci ve škole 
s vašimi povinnostmi v opavském Sokole, kde děláte trenéra?

Podle mého jde o výhodu. Sokol a Engliška jsou úzce propojené a hodně věcí se tak dá snáze ovlivnit. Ono by to tak i mělo fungovat, protože naše základní škola je zaměřena na sport, a atletiku obzvlášť.

Mám za to, že pokud je škola zaměřena třeba na zpěv, ředitel by měl zpěvu rozumět a věnovat se mu. Naprosto stejné to podle mě je, i co se týče sportu a dalších věcí.

Vrátím se na chvíli ještě k Jakubovi Holušovi. Byl to zpětně největší zážitek vašeho sportovního života? O trenérské kariéře ani nemluvě.

Předně je třeba říct, že se svými svěřenci jsem celkově zažil spoustu skvělých zážitků, které by vydaly minimálně na tři životy. Vše je spojeno s povedenými tréninky a soustředěními.

Celý život mám štěstí na lidi, strašně moc mě nabíjí. Co se týče Kuby, šlo skutečně o něco výjimečného. Prožíval jsem už titul juniorského mistra Evropy v Holandsku. Tehdy jsme to však mohli oslavit v malé skupince lidí.

Tentokrát nás bylo mnohonásobně víc. Okruh se rozrostl o lidi z nejbližšího Kubova okolí a hlavně rodinu. Tihle všichni ho vždycky podporovali nejen v dobách, kdy se dařilo, ale i když to zase až tak nešlo.

Jsem moc rád, že jsem 
u toho mohl být. Tito lidé jsou mi velmi blízcí.

Prozraďte prosím, kde vás naše redakce zastihla, a uveďte i důvod, proč se tam nacházíte.

Momentálně čerpám řádnou dovolenou. (smích) Jsem na reprezentačním atletickém soustředění běžecké mládeže v italském Melagu.

Máte s sebou nějakého svěřence 
z opavského Sokola?

Ano, jsem tady společně 
s běžkyní Vendulou Hluchou, která má podle mě před sebou skvělou kariéru. Jedná se o neskutečně skromnou a pracovitou dívku. Už nyní dosáhla na celou řadu vynikajících výsledků.

Budu doufat, že běhání jí dá do života to, co dalo mým předešlým svěřencům. Běhání je přece jenom životní styl.

Zůstáváte ve spojení se svými bývalými svěřenci?

Rozhodně, stále jsem v kontaktu třeba s Barčou Blahutovou anebo Honzou Sýkorou, který mi mimochodem před nedávnem posílal SMS ze soustředění v Tatrách.

Kuba Holuša je zase na soustředění 
v Maroku. V Opavě trénuji dalších deset talentovaných atletů. Snad i oni to jednou dopracují takhle daleko.

Autor: Petr Dušek

19.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení