Fotbal ale nebyl vždy jeho doménou. Tíhnul k extrémním sportům, dotáhl to až do reprezentace, podařilo se mu taky vybudovat prosperující firmu OpavaNet. Vedle toho šéfoval i Sazce.

V době, kdy SFC padal ke dnu, vydal se na jeho záchranu, klub, kterému hrozila smrt, postavil na nohy.

Za spasitele se ale nepovažuje, byť je maximálně vytížený, snaží se věnovat rodině, s manželkou vychovává dceru Petru, která třetím rokem studuje práva, a syna Vaška, jenž hraje fotbal právě za SFC.

Více už prozradil Marek Hájek v následujícím rozhovoru, který tentokrát není jenom o fotbale.

Marku, v Opavě vás v současné době každý spojuje s fotbalem, ale v minulosti tomu tak nebylo…

To je pravda. Nejdříve jsem působil v individuálních outdoorových sportech. Časem jsem svůj záběr rozšířil. Začal jsem pracovat pro sportovní kluby a tělovýchovné jednoty v rámci České unie sportu.

A odtud pak už máte blízko k fotbalu, protože v Unii sportu je tento sport lídrem, je jejím majoritním členem.

Ovšem velký fotbal jste nedělal hned…

Začínal jsem odspodu, tady v okrese na jednotách. Byl jsem spojen se sportem komplexně, nešlo tak jen o fotbal. Částečně jsem se vyprofiloval do fotbalu a skončil jako místopředseda revizní komise.

Po konci aktivní a reprezentační kariéry v extrémních sportech jsem tak začínal úplně v jiném odvětví.

Prorazil jste jako extrémní sportovec, dotáhl jste to až do reprezentace. Čím vás tohle odvětví očarovalo?

V podstatě jsem byl u zrodu aktivního outdoorového sportování v ČR. Začal jsem na Englišce dělat atletiku, u toho plaval a běhal na lyžích. Jelikož v Opavě pro plavání nebyly podmínky, začal jsem na střední škole běhat orienťák.

Při studiu na vysoké škole, to bylo zrovna po revoluci, jsme se začali dostávat k informacím o tom, co se dá na horách dělat. Chytlo nás to a to byl krůček k tomu, abychom na studiích založili oddíl věnující se outdoorovým sportům.

Už název extrémní sport budí respekt. Prožil jste během své kariéry situaci, závod, který vám zvláště utkvěl v paměti?

Pro mě byl nejkritičtějším zimní Světový pohár v Polsku. Byl jsem společně v týmu se současným nejlepším sportovcem Opavy Tomášem Petrečkem. Během závodu mi praskly žaludeční vředy.

S tímto zdravotním problémem jsem odpochodoval na hřebenech patnáct kilometrů ve sněhové bouři. Pak jsem ještě zvládl dvacet kilometrů na kolech. Když jsme znovu vylezli na hřebeny, zkolaboval jsem.

Tenhle závod pro mě znamenal definitivní konec kariéry. Jednak jsem nemohl týmu garantovat, že se podobná věc nebude nikdy opakovat, týmová hra je totiž nejdůležitější, a taky mám odpovědnost vůči rodině, nemohu si dovolit riskovat život.

Myslíte si, že třeba Tomáš Petreček, kterého jste vzpomenul, riskuje více?

Řeknu to tak, riskujeme zhruba stejně. Jsou rizika, která se nedají omezit. Když jdou kluci na osmitisícovku, tak byť mají dobrou přípravu, zajištění, jsou odpovědni sami za sebe, přesto se na horách může vyvrbit cokoliv. Uděláte sebemenší chybičku a je zle.

Svým způsobem je to i o štěstí. V extrémních sportech riskujeme částečně všichni. Třeba na mistrovství světa, osm dní v kuse nespíte, hrozí mikrospánek, jezdíte na kole, někdy končíte pádem.

Hodně riskují adrenalinoví blázni, kteří jsou bez mozku, ale ty k extrémním sportovcům neřadím.

Vy osobně si ještě na nějakou horu vylezete?

Když se dostanu s děckama na nějaké lezení, tak něco lehčího si dám. Spíše ale hovím ultra běhům, kdy po stu kilometrech jdete znovu do tří tisíc v Dolomitech nebo Alpách, a to třeba i na kolech.

Jak vy osobně vnímáte Tomáše Petrečka? Ať už jako trenér, nebo ten, který s ním závodil…

Znám Tomáše i z povahové stránky. Je to kluk, který vyšel ze skautingu, byl nastaven vždy velmi pozitivně a měl neskutečný morál a cílevědomost, které ho posunuly do reprezentace a možná na úroveň dvou nejlepších lidí v Čechách, kteří tyto sporty dělají.

Jeho tréninkové dávky, které si ordinuje, neabsolvuje nikdo v republice. Je skoro zázrak, že jeho tělo tohle vydrží. Tomáš je a bude pro mě dlouho vzorem outdoorových sportů.

Má už v Opavě svého nástupce?

Ne, tihle nástupci se generují postupně. Nástupce Tomáše Petrečka nevidím a mám obavy, aby to nebyla v budoucnu krize našeho sportu na vrcholných akcích. Třeba tým se buduje až pět let, aby se ustálil.

Velkým problémem je sehnat ženy, to je největší oříšek, a navíc nám odrůstá generace mistrů světa.

Přehodíme nyní výhybku, jak se člověk dostane od outdoorových sportů do čela Sazky?

(usměje se) To byla samostatná kapitola. Byl jsem aktivní jako předseda svazu v tehdejším hegemonu, kterým bylo ČSTV. Měl jsem zkušenosti z regionálního sportu a byl jsem odborníkem na problematiku, kterou ČSTV řešil jako hlavní, a v té době byl majoritním vlastníkem Sazky.

Když se Sazka dostala do krize, kdy nebyla schopna plnit své závazky, hledal se člověk, který by nahradil doktora Hušáka a byl schopen zachránit alespoň to minimum pro český sport.

V době, kdy jsem se na pozici šéfa Sazky dostal, bylo už pozdě Sazka už byla v insolvenci a nedala se zachránit. Možná i na základě toho, že jsem tam šel, tak se podařilo českému sportu odrazit ode dna.

Na rovinu, tenkrát nebyl nikdo, kdo by byl ochotný a zodpovědný tenhle krok udělat. Bylo to i kontraproduktivní, protože pan doktor Hušák měl obrovský vliv. V rámci sportu i republiky šlo o velmi mocného člověka.

Každý, kdo ho nahradil, si poškodil svou pozici, protože rázem si vyrobil spoustu problémů a nepřátel.

Sám jste to poznal na vlastní kůži?

Do dneška to registruji. Vývoj ve sportu má nějakou setrvačnost. Pro mě působení v Sazce nebylo nic příjemného, někdo to ale musel udělat. Jsem rád, že jsem to udělal, protože díky tomuto kroku můžeme český sport dále posouvat.

Máme na čem stavět kredit, jsme transparentní a prokázali jsme, že si umíme udělat ve sportu pořádek.

Pojďme nyní k opavskému fotbalu. Člověka napadne otázka, proč tam jste, proč ho děláte? Někdo říká, že tam jste kvůli synovi, který hraje za Opavu…

Začnu od toho nejjednoduššího. To, že mám ve SFC syna? Je už tam přes 10 let, i když jsem tehdy ve fotbale nepůsobil a ani jsem neměl takové ambice.

Do SFC jsem šel proto, že se dostal do velké krize, a je otázka, zda se tak stalo kompilací finanční, provozní, manažerské, řídící nebo vztahové. Problémy nakonec vyústily do takové pozice, že majoritní vlastník - vedení města - uvažoval o tom, zda pošle firmu do konkurzu a tím SFC zanikne.

Vzhledem k tomu, že v Opavě působím právě pro sport, a to nejen pro fotbal, tak jsem nějakým způsobem měl možnost nabídnout vedení města garanci, že když fotbal vezmu pod své vedení, tak se mi ho podaří zestabilizovat.

Byl jsem si vědom toho, že když padne lídr sportu, kterým fotbal bezesporu je, tak padne v Opavě celý sport.

Chcete říci, že kdyby padl opavský fotbal, pocítí to další sporty?

Jasně. Fotbal je takový hegemon a fenomén sportu, že se mu nevyrovná vůbec nic. Všichni si naivně myslí, že kdyby padl fotbal, tak se bude jeho deset milionů dělit mezi ostatní sporty, ale to je omyl, nebude. Finance by byly převedeny, a to bez zlého úmyslu na „potřebnější" aktivity.

Fotbal je jediný sport, který má v současné chvíli dlouhodobě větší poptávku než nabídku. Vidím to na každých náborech, kdy můžeme vzít třicet až čtyřicet dětí, zájem má přitom sto dvacet. Tohle si nikdo neuvědomuje.

Všichni si naivně myslí, že když bude fotbal mrtvý, budou mít všichni více peněz. Tak to není.

Nedokážu si představit, že by někdo vůbec dovolil to, aby se přestal fotbal v Opavě hrát. Šlo by o postupný konec celého sportu.

Sportovní kluby, a to nejen v Opavě, si stěžují na nedostatek financí a to je i důvod, proč je jim trnem v oku fotbal…

Každý klub funguje z vícezdrojového financování. Pokud si někdo nastavil, že dostává dotace od jednoho a navíc samosprávního donátora, tak to může rovnou zavřít.

Jestli není schopen mít vlastní zdroje z členských příspěvků nebo svazového zdroje, jestli není schopen si dávat žádosti na kraj, na město a malé navázané sponzory, je v problém v nich.

Pokud se podívám na zdrojovou část klubů, které si stěžují, že jim bylo škrtnuto deset procent, vidím největší problém v tom, že si nedokázali zařídit vícezdrojové financování.

Svazy dostaly po krizi, která byla zapříčiněna hlavně po změně zákona o hazardu, třikrát více peněz, než měly předtím. Kluby si musí např. vydobýt zdroj i ve svých svazech, protože tam se dostaly peníze, a ne čekat, až město otevře svou pokladnu.

V SFC jsme prošli krizí, taky jsme to museli postavit na vícezdrojovém financování. Člověk musí mít pokoru a ne jen vykřikovat, že mu někdo krátí dotace. Každý takový negativní výstup sportu škodí.

Taky jsem si nedokázal představit, že budeme schopni ušetřit nebo nahradit dva miliony korun, a nakonec to zvládneme, ale v dalších letech bych uvítal pro všechny sportovní subjekty v Opavě dotace bez krácených 10%.

Ostatní berou fotbal jako nepřítele číslo jedna, pijavici na peníze…

Veškerá negace a špína jde na fotbal. Všichni jenom vidí to, že fotbal bere od města nejvíce peněz. Ano, bereme více než basket, který hraje nejvyšší soutěž, a v klubu to dělají skvěle.

Ale tyto dva sporty se nedají srovnávat, a pokud jde ostatní sporty, kde nemá město vlastnictví, tak mohou děkovat městu za tak širokou podporu pro tolik sportů, protože v srovnatelných jiných městech to není.

Když jste do klubu přišel, řekl jste, že za rok a půl skončíte. Nakonec se z vás stal předseda představenstva…

Tohle mi nejvíce vyčítá manželka. Svou pozici jsem chápal tak, že se mi podaří klub stabilizovat, což se podařilo. Nastavily se procesy, máme vynikající vztahy napříč celým klubem, od generálního manažera, přes trenéry, po hráče, včetně fanoušků.

Spravujeme areály nejefektivněji, jak se dá, to je další věc, kdy Jarda Rovňan (technický ředitel SFC) nastavil úplně nové parametry a klub je v tuto chvíli bezproblémový.

Skvěle jsme začali i jarní část, mohl bych tak v uvozovkách ze dne na den odejít.

A neuvažoval jste o odchodu?

Proběhly volby a pozice v Opavě se radikálně změnily, bylo třeba začít znovu vysvětlovat a vyjednávat podporu celého sportu v Opavě, protože málokdo si uvědomuje, že to není o tom, že na zastupitelstvu se rozhodne, že někdo dostane sto, někdo dvě stě tisíc.

Na tom se pracuje dva měsíce předtím a už vůbec se to neřeší výkřiky: „Dejte nám peníze."

Byl jsem si vědom toho, že město škrtá 200 milionů, aby mělo vyrovnaný rozpočet, a sport by na tom mohl být špatně. Snažil jsem se pracovat tak, aby sport své pozice uhájil. Je jasné, že rozhodující slovo mají politici. Byl jsem ale rád, že mě přizvali k tomu, když se řešila problematika sportu.

Mohl jsem jim agendu sportu vysvětlit, měli možnost si sport komplexně načíst a přitom se zároveň podařilo vyjednat pro sport v Opavě výborné podmínky, což mohu potvrdit, protože jako zmocněnec pro regiony znám průřezově situaci v celé republice.

Proč jste se rozhodl ve SFC pokračovat?

Když byla koalice sestavena, sešel jsem se s lidmi, kteří mají na starosti sport. Řekli jsme si, že musíme pro fotbal někoho připravit, kdo by ho mohl vést. Není to o osobnostech, o ekonomech. Tím, že je fotbal uzavřená enkláva provozní, ekonomická, vztahová, tak pokud si to člověk neodpracuje uvnitř fotbalu, nemůže ho ani ze dne na den vést.

Dokážu si představit, že by se třeba taková osobnost jako je pan Witassek stala předsedou představenstva, protože je to erudovaný člověk, který zvládá vedení firem. Určitě by nic nepokazil. Malinko by mu chyběla zkušenost ve sportu a i ve fotbalu. Je to o maličkostech, člověk musí vědět, kdy má zajít do kabiny a co říci.

Nemůžete si například po každém zápase nebo před ním chodit plácat s hráči do kabiny.

Průřezově došlo ke shodě, že zůstanu na pozici předsedy představenstva v SFC. Málokdo ví, že jsem napsal svoji rezignaci. Chtěl jsem být odvolán jako pánové Klučka a Grussmann. Zastupitelstvo ji nepřijalo, resp. ani rezignaci nezařadili na jednání. Cítil jsem, že mám vše odpracováno a má mise tím končí.

Nakonec se vše vyvrbilo jinak. Garantoval jsem ale, že pokud se někdo najde, kdo bude schopen klub vést, své místo mu přepustím. Předseda představenstva ve SFC není o politické funkci, musí to být lídr, který je to schopen odpracovat. Musí o sportu něco vědět, musí mít kredit ve fotbale.

Nesmí tam nastoupit někdo, kdo udělal v minulosti botu ve fotbale, protože pak by se to s ním táhlo.

Vaší pravou rukou v klubu je generální manažer Alois Grussmann…

Lojza Grussmann je nejlepší manažer, kterého jsme ve fotbale mohli mít. V situaci, ve které tehdy fotbal byl, šlo o nejlepší volbu. Velkou devizou Lojzy je, že má kredit ve fotbalovém prostředí, který jeho poslední předchůdci neměli, a to je částečně doběhlo.

Jedním z důvodů opavské krize byl její rozklad ve fotbalovém prostředí.