„Hodnotilo se celkem ve třech kategoriích. Kategorie v oblasti sportu jednotlivci a kolektivy, kategorie v oblasti kultury jednotlivci a soubory a Osobnost roku 2011. Celkem bylo vyhlašujícím komisím doručeno třináct návrhů,“ řekl k anketě tiskový mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech s tím, že deset návrhů bylo z oblasti sportu a tři z oblasti kultury.

Vítězem v kategorii sportovních kolektivů se stalo fotbalové družstvo dorostu U19. Tým dorostenců U19 fotbalového klubu FC Hlučín loni postoupil z druhé do nejvyšší soutěže své kategorie, první celostátní ligy. Po podzimní části je jako nováček soutěže na 10. místě.

„Nesmírně si toho vážíme, je to ocenění velké práce všech trenérů mládeže, ale také manažerského týmu oddílu, který hlučínské odchovance doplňuje o hráče z jiných míst. Tak se k nám dostal například Vladimír Coufal, který přišel z Bílovce a v této sezoně už hraje ve druholigovém opavském SFC,“ říká za oceněné družstvo jeho manažer Daniel Černaj.

Ten připomněl, že hlučínské devatenáctka se v lize potkává s týmy jako Sparta Praha, Slavia Praha nebo Baník Ostrava a právě porážka sparťanů patří mezi nejhezčí okamžiky podzimní sezony. I když se družstvo v soutěži nejspíše udrží, s účastí v nejvyšší republikové lize v dalším ročníku to ještě jisté není.

„Naše současné zázemí totiž neodpovídá aktuálním požadavkům fotbalového svazu, a tak nás čekají velmi důležitá jednání se svazem, sponzory i vedením města Hlučína o tom, jak tento stav změnit. Věřím ale, že kompromis najdeme a dorostenecká liga v Hlučíně zůstane,“ doplnil ještě Daniel Černaj.

Stříbrnou příčku pak obsadilo družstvo starších žaček oddílu házené. Ty mají za sebou velmi úspěšný rok. V únoru 2011 postoupily do třetího kola Žákovské ligy a v červnu obsadily 2. místo v soutěžním ročníku 2010/2011 v Severomoravské lize starších žaček. Také soutěžní ročník 2011/2012 je pro ně zatím velmi úspěšný. Po odehrání podzimní části Severomoravské ligy jsou lídrem soutěže, kdy z deseti zápasů jen třikrát remizovaly a ani jednou neprohrály.

Pomyslné bronzové hlučínské medaile patří družstvu žáků FK Darkovičky, kteří se stali v roce 2011 vítězi okresního přeboru a postoupili do krajské soutěže. Hlučín tak má nyní v krajské soutěži dvě družstva žáků a v o okresní soutěži jedno družstvo minižáků.

Vítězem mezi jednotlivci se stal reprezentant ve vodním lyžování Jan Miketa, člen Ski Clubu Hlučín, který se na čele ankety objevil již poosmé. V loňském roce skončil na mistrovství ČR v celkovém hodnocení v kombinaci na 2. místě a je také mistr ČR ve slalomu. Na Českém poháru ve wakeboardinku získal také stříbrnou medaili.

Hned za ním skončil jeho oddílový kolega, loňský vítěz ankety, wakebordista Petr Balgar. Právě jemu v loňském roce v závodě Českého poháru ve wakeboardinku patřilo první místo.

Třetím v pořadí jednotlivců byl vyhodnocen Adam Konečný. Tento úspěšný hlučínský tenista obsadil vloni 25. místo v celostátním žebříčku starších žáků. Mezi jeho turnajové úspěchy patří účast ve čtvrtfinále dvouhry a 3. místo ve čtyřhře na mistrovství ČR. Je také člen širší reprezentace ČR.

Sport byl zastoupen i v kategorii kulturních osobností. Zde druhé místo získala Jana Ploticová, která už 20 let učí hlučínské školní i předškolní děti tenisu, ale i slušnému chování. Pro úplnost ještě dodejme, že v oblasti kultury byla oceněna také Irena Dřevjaná, učitelka ZUŠ Pavla Josefa Vejvanovského v Hlučíně, a Osobností města Hlučína pro rok 2011 se stal Josef Ostárek, dlouholetý učitel hudby a aktivní muzikant.