Vítej, zlatý hattricku! Legendární hláška komentátora České televize Roberta Záruby by dost možná nejlépe vystihla sobotní úspěch extrémního sportovce Tomáše Petrečka.

Ten, kdo měl před příchodem do Slezského divadla dobře prostudovány nominace, moc dobře věděl, že potom, co Marek Stromský obsadil druhé místo, žezla sportovního krále Opavska se opět ujme stejný člověk. I když se mu v loňském roce nepovedlo uskutečnit expedici s výstupem na osmitisícovku v Asii, na poli Adventure Race znovu válel.

Se svým týmem si na světovém šampionátu v Ekvádoru dokráčel pro skvělé osmé místo. Žádný jiný český tým nikdy nedosáhl lepšího umístění.

Moderátor slavnostního večera Radek Erben, jehož můžete slýchávat také na Hitrádiu Orion, ve společnosti půvabné Moniky Žídkové Petrečka připodobnil ke Karlu Gottovi, jenž každým rokem vládne Českému slavíkovi, a zejména pak zpěvákovu obligátnímu: „Tak tohle jsem nečekal."

Diváci v hledišti se za chvíli dozvěděli, že tedy i Tomáš Petreček svůj další triumf nečekal, a rozhodně je musely ohromit také jeho plány pro letošní rok. Máme se na co těšit. Nejlepší sportovec Opavska se znovu objeví na světovém šampionátu v Adventure Race, a hlavně během léta podnikne expedici na osmitisícovku Gasherbrum I.

O zábavu se staral i Petr Czudek

Radek Erben s Monikou Žídkovou mimochodem splnili svou roli na výbornou. „Jsem už takovým stálým inventářem sportovce," s úsměvem konstatovala bývalá Česká Miss a starostka Kravař.

Nouze nebyla ani o zábavu. Popichování mezi ní a trenérem opavských basketbalistů Petrem Czudkem patřilo ke koření celého večera. Legenda českého basketbalu na pódium musela hned dvakrát. Převzít totiž bylo nutno cenu pro nejlepšího trenéra a také za kolektivy, jelikož BK Opava splnil papírové předpoklady a skvělé třetí místo z loňské sezony naší nejvyšší soutěže proměnil ve vítězství i v této anketě.

Když se Petr Czudek ujal mikrofonu, všem přítomným bylo okamžitě jasné, že výborné vlohy nemá pouze pro basketbal. Došlo na celou řadu vtípků a nechybělo ani drobné rýpnutí do jeho svěřenců, kteří prý na posledním tréninku nebyli v úplně ideálním rozpoložení.

Vzhledem k tomu, že mezi koučem BK Opava a Monikou Žídkovou proběhla v minulosti sázka, bylo třeba vyhlásit vítěze i v tomto směru. Petr Czudek připomněl, že pokud by skutečně vyhrál, měl jistou pusu. Tu později také skutečně obdržel a oba protagonisté stihli vymyslet také další sázku. Uvidíme za rok. Ve hře je koláč nebo dort z dílny opavského trenéra.

Fotbalisté SFC dorazili včas

U kolektivů ještě chvíli zůstaňme. Skoro až heroický výkon předvedli trenér SFC Jan Baránek s obráncem Zdeňkem Pospěchem. V rychlém čase totiž stihli otočit cestu z odpoledního zápasu v Olomouci do Opavy, kde Slezský FC remizoval 1:1 i díky Pospěchově gólu, a v divadle se usadili včas.

Kouč Opavy se musel vypořádat s narážkou na fakt, že fotbalisté mezi nominovanými kolektivy dlouho chyběli. Otázku Moniky Žídkové, o kolik let se přesně jednalo, však Jan Baránek nezodpověděl a dostal ji jako domácí úkol.

Velkým apelem na opavské patriotství bylo také vystoupení trenéra Sokola Opava Jana Škrabala. Když si na pódiu přebíral cenu za třetí místo mezi kolektivy, vyžádal si mikrofon a připomněl nedávný úspěch jeho bývalého svěřence Jakuba Holuši. Ten na nedávném halovém evropském šampionátu v Praze získal zlatou medaili v běhu na 1500 metrů a poté se zahalil do české vlajky s nápisem Opava.

Zmínit určitě také musíme kategorii juniorů, kterou opanoval kanoista KK Opava a také hokejista Slezanu Tomáš Rousek, jenž získal i cenu pro hvězdu našeho Deníku. Mezi handicapovými sportovci pak zvítězil kulturista Daniel Minster.

Je to satisfakce mé práce, řekl nejlepší sportovec Opavska

Decentně oslavil vítězství v anketě o nejlepšího sportovce opavského okresu a v neděli ráno už byl v práci. Takovou měl část víkendu Tomáš Petreček, který kromě toho, že je extrémním sportovcem, pracuje jako profesionální hasič.

Sobotní triumf pro něho osobně byl určitou satisfakcí za penzum dřiny, které na závodech a v tréninku vynaložil v minulém roce. „Pro mě osobně se jedná o velké zadostiučinění a vážím si toho. Upřímně jsem si nebyl vůbec jist tím, jestli vyhraju také letos," poznamenal Tomáš Petreček a jedním dechem dodal:

„Byl jsem také na plese v Koruně, ale jenom chvíli, protože v neděli ráno jsem už musel do práce. Setkal jsem se s přáteli, které mám jinak možnost vidět pouze jednou za rok. Bylo to moc příjemné."

Pokud jsou podobné slavnostní akce přímo spjaté se sportem, dostaví se velice rád. Jinak je trochu zdrženlivější. „Jestliže je sport v hlavní roli, nemám problém se zúčastnit. Člověk se musí dostavit, protože ho někdo nominoval a tak dále. Je to zkrátka povinnost. Jinak však například kulturní akce příliš nevyhledávám," posunul se dále sportovní král Opavska.

Na pódiu Slezského divadla také odhalil, čeho všeho by se chtěl v tomto roce zúčastnit: „Domluvený je prvovýstup na Gasherbrum I. Uskuteční se během července a srpna. Někdy na přelomu listopadu a prosince to pak bude světový šampionát v Adventure Race v Brazílii."

Výsledky

Jednotlivci dospělí
1. Petreček Tomáš
2. Stromský Marek
3. Šiřina Jakub
4. Hruška Jiří
5. Vrchovecký Jan
6. Vystrk Tomáš
7. Pravdová Kristýna
8. Pospěch Zdeněk
9. Peške Petr
10. Hadač Filip

Jednotlivci junioři
1. Rousek Tomáš
2. Brožová Tereza
3. Foltysová Sabina
4. Havránková Eva
5. Zeman Jiří

Družstva
1. Basketbal
2. Extrémní sporty
3. Atletika
4. Fotbal
5. Florbal

Handicapovaný sportovec
1. Minster Daniel

Sportovní hvězda Deníku
1. Rousek Tomáš

Trenér
Petr Czudek

Uvedení do Síně slávy Opavského sportu
Renata Berková–Najserová

POSTŘEH: Už je to trochu „nuda"

Titulek této poznámky je samozřejmě myšlen v nadsázce. Úspěchy Tomáše Petrečka v anketě o nejlepšího sportovce opavského okresu nenudí, ale těší. Z vyhraných kol pro vítěze by si už pomalu mohl založit svou vlastní stáj.

Byť se někomu může zdát, že je to pořád dokola, vězte, že všechna ta vítězství v Petrečkově podání jsou výsledkem obrovské dřiny a vynikající sportovní morálky, čímž bych se rozhodně nechtěl dotknout ostatních anebo nijak snižovat kvality jiných sportovců.

Pokud je ale někdo schopen v rámci jediného dne našlapat 460 kilometrů na kole a několikrát otočit cestu mezi Lysou horou a Pradědem, a pozor, nikoliv v závodě, ale pouze v běžném tréninku, musíme konstatovat, že před sebou máme sportovce, jenž se rodí jednou za čas.

I samotní odborníci tvrdí, že Tomáš Petreček je tak trochu mužem z jiné planety. Přitom sám zůstává skromný, i když anketa o nejlepšího sportovce Opavska zdaleka není jedinou soutěží, které by dominoval. Zmiňme třeba také Hasiče roku a další.

Pro extrémního sportovce, jenž je civilním povoláním právě profesionální hasič, jsou nejdůležitější sportovní výsledky. Jestliže se mu navíc povede naplnit letošní plán, opět zdolá Gasherbrum I a uspěje i na mistrovství světa, nechci předbíhat, ale mám takový dojem, že za rok ve Slezském divadle budeme vítat zlatý kvartet.

Ples sportovců? Koruna praskala ve švechVolným pokračováním slavnostního vyhlášení O nejúspěšnějšího sportovce Opavska byl tradiční ples. Jeho dění se vrátilo po roční odmlce zpět do hotelu Koruna a ten praskal v sobotu ve všech.

„Lidé chtěli zpátky do Koruny, proto jsme se vrátili zpátky," říká hlavní organizátor ankety a plesu Ladislav Kreisel. „Udělali jsme dobře, všichni se dobře bavili. Letošní ročník celé ankety hodnotím velice pozitivně," dodal.