Pošmourné ráno na chatě Karlovka v Karlově pod Pradědem přivítalo 18 účastníků seriálu Sporttour 2011. Před nimi spočíval nelehký úkol, zvládnout v horském masivu Jeseníky trať 40km nebo 30km (muži) a 30km nebo 20km (ženy) plnou obtížných stoupání (výběh Velkým kotlem, vystoupání na Čertovu stěnu) a prudkých seběhů (především ze Ztracených kamenů ke Skřítku).

Ženské startovní pole čítalo 7 závodnic a najít mezi nimi favoritku nebylo vůbec jednoduché. Závod nejlépe rozeběhla Petra Ševčíková, která na soupeřky získala značný náskok. Bohužel i ona se přesvědčila, jak záludný je horský běh, a pro problémy s kolenem musela zvolit kratší 20km trasu, na které však již nemohla pomýšlet na celkové vítězství.

Tímto se do čela vyhoupla Petra Bittnerová, která se společně s Danou Mrůzkovou vydala na delší 30km trať. Jelikož Petře Bittnerové se vyhnuly významnější krize a byla schopna udržovat nastavené tempo, dorazila do cíle v čase pár sekund přes šest hodin první a stala se tak do určité míry překvapivou vítězkou dálkového běhu.

Jako druhá byla časoměřiči v cíli zaznamenána Dana Mrůzková, která tak dosáhla svého dalšího velkého úspěchu ve SPORTTOUR. A navíc, nebyl to její jediný důvod k oslavě, neboť se v průběhu odpoledne dozvěděla, že se stala poprvé babičkou. Na třetím místě skončila nejrychlejší z kratší 20km trasy Petra Ševčíková, za ní se seřadily Eliška Königová a Tereza Kadlecová.

Muži vyběhli do závodu s velkým odhodláním a takřka všichni pomýšleli na delší 40km trasu. Od prvních kilometrů se v čele závodu usadil několikanásobný vítěz let minulých Jan Šrajer, za ním se drželi Pavel Böhm a Vít Peterek. Zhruba v polovině závodu na Jelení studánce Jan Šrajer odbočil na kratší 30km trať a bylo tedy jisté, že další triumf z dálkového běhu do své sbírky nezíská.

O prvenství si to tak rozdali pouze Böhm s Peterkem, což však stálo bezpochyby za to. Takřka po celou trasu až k Alfrédce cca 5 km před cílem byli tito závodníci v určitém kontaktu a mohli tak oba snít o vítězství, křeče Peterka a zdrcující finiš Böhma nakonec rozhodly o jeho dalším vítězství. A nebylo to vítězství ledajaké, Pavel Böhm s přehledem překonal traťový rekord a nastavil jeho hodnotu na 4 h 33 min.

Druhý v cíli Vít Peterek zaběhl 40 km za 4 h 40 min., i tento čas byl překonáním starého rekordu, takže rovněž jeho výkon zasluhuje absolutorium. Další do cíle dorazil Jan Schreier, který tak dosáhl krásného třetího místa. Vladimír Klapetek, který byl donedávna brán především za sprintera a siláka, svým 4. místem a časem něco přes pět hodin ukázal, že se dokáže skvěle připravit snad na každou soutěž seriálu.

Pátý v cíly Ladislav Návrat příliš spokojen být nemohl, neboť měl očividně na víc, avšak zdravotní indispozice mu boj o příčky nejpřednější neumožnila. Nejrychlejší z kratší 30km trati byl Jan Šrajer, celkově hodnocený na 9. místě, kterému se podařilo ustavit nový rekord právě na této trase.

V souhrnném pořadí seriálu u mužů stále dominuje Luděk Šimeček, na druhé místo za něj ovšem poskočil Pavel Böhm, který navíc na lídra bodově příliš neztrácí. U žen si za jistou vítězkou Jindřiškou Kadlecovou druhé místo upevnila Petra Bittnerová. Nyní čeká účastníky seriálu volný víkend, po kterém budou následovat poslední tři soutěže v týdenních rozestupech.

První z nich bude soutěž v minigolfu dne 24. 9. na drahách v areálu v Oticích.

-ti-