Celkem 26 účastníků seriálu SPORTTOUR 2012 – 18 mužů a 8 žen, si v bazénu opavských Městských lázní vyzkoušelo letošní novinku, a to polohový závod na 100 m. Čas, ve kterém závodníci zaplavali úseky motýlek, znak, prsa a volný způsob, každý po 25 m, rozhodl o dosaženém umístění startujících.

Osmička žen byla rozdělena do dvou rozplaveb a hned v té první se ve výtečném světle ukázala Kateřina Králová. Výsledným časem 1:25,46 se rázem stala žhavou adeptkou na vítězství, neboť se nedalo očekávat, že zbylé plavkyně se k tomuto času byť jen přiblíží. Toto se následně prokázalo, takže se Kateřina Králová mohla těšit ze svého triumfu, a to výsledkem, který by u mužů vystačil na stříbrnou příčku.

Ženy v druhé rozplavbě tak bojovaly "pouze" o umístění za vítězkou, v tom se nejlépe vedlo Monice Ticháčkové. Ta si už v motýlkářské pasáži vytvořila určitý náskok, který ve zbytku závodu dále navyšovala, a tak v poklidu dohmátla v čase 1:52,46 první, což znamenalo její druhé místo. Za ní se seřadily bronzová Libuše Kovářová a čtvrtá Milena Pavelková, které sice hranici 2 minuty nepokořily, ale i tak byly se svým umístěním bezpochyby spokojeny.

Muži byli rozřazeni do čtyř rozplaveb. V první slušného času 1:35,34 dosáhl Tomáš Hoheisel a nezbylo mu, než čekat, kam jej tento výsledek vynese. Ve třetí rozplavbě už nastupovali někteří z papírových favoritů, což potvrdil především Luděk Šimeček, který se každým tempem od svých soupeřů vzdaloval a dohmátl za 1:34,30.

V poslední rozplavbě to byl Tomáš Frkal, kdo se od úvodního vynoření usadil na špici a tuto svou pozici již nepustil. Časem 1:21,24 ustavil zahajovací rekord soutěže a vysloužil si jím již sedmé vítězství v této soutěži. Tímto vyrovnal rekordní plavecký zápis Vladimíra Klapetka, v minulosti triumfujícího taktéž sedmkrát. Vladimír Klapetek ve vodě statečně bojoval a od poloviny závodu bylo nanejvýš pravděpodobné, že stříbrnou příčku mu nikdo nevezme. Své úsilí Vladimír Klapetek dovedl až do konce a takto alespoň obhájil druhé místo z roku 2011.

Zbylí startující již časy pod 1:36 nepředvedli, a tak Luděk Šimeček zaznamenal svůj historický plavecký úspěch, kdy v této soutěži poprvé jako bronzový vystoupal na stupně vítězů. Za čtvrtým Tomášem Hoheislem byl klasifikován jako pátý Kamil Lindovský.

Svůj závod, ovšem v kratších distancích, absolvovaly rovněž naděje, Filip Kovář a Tereza Prokešová. Pro příští soutěž účastníci seriálu využijí státního svátku dne 8. 5., kdy se na zatím neznámém místě sejdou k závodu v orientačním běhu.

-kar, ti-