Že činka u účastníků seriálu Sporttour 2012 nepatří mezi nejoblíbenější sportovní vybavení, se prokázalo v sobotu v tělocvičně ZŠ Slavkov, kam zavítalo pouhých 14 mužů a 7 žen, aby se utkali v soutěži Sporttour benčpres. Tuto se podařilo uspořádat mimo jiné díky vstřícnosti vedení ZŠ Slavkov, která poskytla soutěžní prostory a sportovního centra Bavaria Fitness v čele s Jiřím Týnem, jež zapůjčilo sportovní náčiní (činka s kotouči).

Na všechny přihlášené nejprve čekaly 3 pokusy v základní části, 10 mužů a 4 ženy, kteří dostali nad svou hruď nejvíce kilogramů, si návdavkem vysloužili další 3 pokusy části finálové. Silové dispozice startujících byly od počátku zřejmé, proto se soutěž vyvíjela dle očekávaného scénáře.

Vladimír Klapetek tradičně rozjel vlastní soutěž, zahájil rozcvičovacím pokusem s hmotností, ke které ostatní jen závistivě přihlíželi (115 kg), a postupným navyšováním závaží až ke 135 kg vytlačeným ve 4. sérii si zajistil devátý triumf v devítileté historii této soutěže. Souboj o druhé místo měl pikantní nádech, utkali se v něm otec a syn Jan a Jakub Šachteli. Když Jakub ve 3. sérii zvládl 107,5 kg, Jan zareagoval úspěchem na 110 kg, což se ukázalo jako rozhodující.

V následných pokusech totiž Jan ani Jakub žádné další kilogramy nepřidali, proto se mohl Jan Šachteli radovat ze stříbra a Jakub Šachteli z bronzu. Posledním, kdo ještě překonal metu 100 kg, byl čtvrtý Dalibor Novotný. Ten v úvodních ročnících této soutěže zápolil s hmotnostmi na úrovni 70 – 75 kg, v posledních letech se však zařadil mezi stálice předních umístění, což tedy potvrdil rovněž letos.

Pětici nejlepších uzavíral nestor SPORTTOURU Ivan Šorma – 87,5 kg zvládl s bravurou, ale vytouženou devadesátku už nikoli.

V ženské kategorii se od úvodních 50 kg až ke konečným 57,5 kg posunovala Věra Ryplová, což jí pohodlně stačilo k obhajobě loňského vítězství, neboť ostatní soupeřky předčila o 10 kg a více. Na průběžném druhém pořadí se dlouho držela Petra Bittnerová, pro ni se však maximem ukázalo 45 kg. To Zdeňka Häuserová se rozjížděla pomaleji, ovšem stoupala jistě a zastavila se až na 47,5 kg, a to jí přineslo stříbrnou pozici. Petru Bittnerovou už nikdo další neohrožoval, uzavřela tedy trojici nejlepších žen před čtvrtou Eliškou Pavelkovou.

Účastníky seriálu nyní čeká závod ve sjezdovém lyžování, který se uskuteční na svahu v Karlově Studánce dne 4. února 2012 v ranních hodinách.

-ti, kar-