„Dojmů mám strašně moc, byl to úžasný měsíc, který jednak hodně rychle utekl, ale ještě více nám dal a na který nechci nikdy zapomenout," řekla na úvod Jana Hoňková, která trénovala dvoufázově. Po ranním tréninku české reprezentace pod vedením mistra Lee Youn Jae ji čekal večerní trénink s korejskými mistry. „Ten začínal vzhledem k nesnesitelnému vedru přes den, kdy se teplota pohybovala kolem pětatřiceti stupňů, většinou až kolem deváté hodiny večerní," upřesnila rodačka z Opavy.

Česká reprezentace také navštěvovala řadu korejských oddílů. Od těch „nejmenších" až po exhibiční týmy taekwonda na světě v čele s K-Tigers Demonstration Team. „Bylo pro mě velmi motivující cvičit se samotnou špičkou a elitou světového taekwonda. Závodníci byli na neuvěřitelně vysoké úrovni. Co jsem si myslela, že se ani kopnout nedá, oni zvládali s úsměvem na tváři (smích). Na trénincích jsme zdokonalovali jak kopy a techniky, tak i fyzičku s vytrvalostí. Jejich tělocvičny byly skvěle vybavené a panovala výborná atmosféra. Jednalo se o tréninky velmi náročné, ale určitě splnily svůj účel. Byli jsme trenéry dokonce pochváleni," pochlubila se Jana Hoňková.

Kromě samotného tréninku ale přišlo na řadu také odreagování. „Mezi tréninky jsme trávili čas návštěvou různých paláců, mj. Gyeongbokgungu, což je největší palác v Soulu. Viděli jsme také největší buddhistický klášter v Soulu Bongeunsa, naštívili jsme obrovský aquapark, kolébku celého taekwonda Kukkiwon a dokonce byli svědky i tradiční korejské svatby. Kamarád našeho mistra si totiž bral Slovenku," posunula se dál česká reprezentantka.

„Stihli jsme zhlédnout pár exhibicí taekwonda od těch nejprestižnější týmů a také jsme nechyběli na mistrovství Koreje v taekwondu," dodala rychle. Splnilo tedy dlouhé soustředění svůj účel? „Snažili jsme se taekwondem ten měsíc opravdu žít. Byli jsme v Soulu bez rodiny, povinností doma a ve škole, bez starostí, a proto jsme se mohli soustředit jen na taekwondo, respektive naše výkony a zdokonalení našich technik. Troufám si říci, že soustředění určitě splnilo svůj účel, a to poznat způsoby a metody, jak cvičit taekwondo na té nejvyšší úrovni," uvedla osmnáctiletá studentka Mendelova gymnázia, která si návštěvou Soulu splnila sen.

„Návštěvou Koreje se mi skutečně splnil jeden z mých snů. Kdyby to šlo, vrátila bych ten měsíc zpět. Celé soustředění bylo určitě velmi přínosné. Korejci jsou nejlepšími taekwondisty na světě, což bylo zřejmé na první pohled, a cvičit s nimi celý měsíc bylo proto jedinečnou zkušeností. Možnost tuto zemi navštívit je již nyní mým splněným snem, a pokud bude možnost ji znovu navštívit, nebudu váhat ani vteřinu," uzavřela Jana Hoňková.

Jan Šimek