Po kvalifikačních bojích přišla na řadu nedělní finále. V singlu kraloval Brit Neil Pauffley, v deblu zvítězil loňský vítěz dvouhry Polák Andriej Kapas s Alexandrem Burym z Běloruska.

V neděli dopoledne byl na programu finálový duel, který obstarala dvojice Neil Pauffley – Roman Jebavý, a na servis šel jako první Brit. Do zápasu však vstoupil katastrofálně. Vyrobil několik nevynucených chyb a celý gem zakončil dvojchybou. Jebavý se tak ujal vedení, jenže vzápětí přišel o svůj servis také on. Nejprve zkazil jednoduchý volej u sítě a poté dvojchybou daroval soupeři vyrovnání – 1:1.

Oba tenisté si pak dlouho drželi svá podání. Tedy až chvíle, kdy začal servírovat český tenista za stavu 4:5. Při vlastním podání se dostal do kritické situace, prohrával 15:40, došlo i k hození rakety o zem a Jebavý s nalomenou psychikou nakonec v desátém gemu padl a celý set prohrál v poměru 4:6.

Jenomže ve druhé sadě se Jebavý hodně zvedl. Nejprve dokázal svého soupeře brejknout, poté proměnil po dramatické bitvě díky esu své podání v druhý bod a hned nato přišel Pauffley znovu o své podání, když za stavu 30:40 nestačil na parádní prohoz Jebavého, který dopadl přesně na čáru. Na podání pak šel český tenista a čistou hrou upravil na 4:0. Oba hráči si pak udrželi svůj servis až do konce druhé sady, kterou tak Jebavý vyhrál v poměru 6:2 a srovnal na 1:1.

O vítězi tak musel rozhodnout až třetí set a nutno říci, že byl pořádně vyrovnaný. Jebavému se podařilo opět prolomit Pauffleyho první servis, při vlastním podání odvrátil dva brejkboly Angličana a dostal se do vedení 2:0. Ve třetím gemu vedl dvaadvacetiletý Čech při servírování svého protivníka už 40:15, ale ani jeden ze dvou brejkbolů neproměnil, a tím Pauffley odstartoval jeho zkázu.

Nejprve si připsal další brejk a srovnal na 2:2, aby se pak rozhořela lítá tenisová bitva. Oběma mladíkům se pak dařilo servírovat a za průběžného vedení Brita 5:4 šel na servis Jebavý, který byl tou dobou psychicky dole. Podepsalo se to i na jeho hře a Pauffley vedl 40:15. První mečbol ještě český tenista odvrátil esem, ten druhý už však nevymazal, a Pauffley tak zvítězil ve třetím setu 6:4 a zajistil si největší podíl z prize money, které činilo 10 tisíc amerických dolarů.

„Jsem docela zklamaný, protože si myslím, že jsem byl celý zápas lepší. Ve všech setech jsem vedl a zápas jsem blbě prohrál. Klíčovým momentem bylo, když jsem vedl 2:0 ve třetím setu a měl dva brejkboly za stavu 15:40. Ty jsem ale neuhrál. Kdybych je proměnil, byl by konec," věřil poražený finalista Roman Jebavý.

„Jsem šťastný, že se mi podařilo vyhrát, byl to asi nejlepší zápas, co jsem tady v Opavě odehrál. Bylo důležité, že jsem odvrátil několik brejkbolů ve třetím setu, díky tomu zůstal ve hře, a i když jsem neproměnil první mečbol, ten druhý už mi vyšel skvěle," poznamenal vítěz souboje Neil Pauffley.

Hned po singlovém finále se na kurt podívali deblisté. Po velmi vyrovnaném průběhu utkání z dvorce nakonec odešli jako vítězové Andrzej Kapas s Alexandrem Burym, kteří porazili pár Konečný – Shyla dvakrát 7:5.

ITF Futures (MND Tour Opava 2012)

Finále dvouhry: Neil Pauffley (GBR) – Roman Jebavý (CZE) 2:1 (6:4, 2:6, 6:4)
Finále čtyřhry: Andriej Kapas (POL) / Alexander Bury (BLR) – Michal Konečný (CZE) / Yaraslau Shyla (BLR) 2:0 (7:5, 7:5)

Neil Pauffley výhru nečekal

Neil PauffleyOpavský Future přinesl v nedělní poledne zajímavé jméno vítěze. Ve velké mezinárodní konkurenci, tvořené převážně českými hráči, se z vítězství radovala trochu překvapivě turnajová sedmička Neil Pauffley z Anglie. Ten ve finále udolal Romana Jebavého, který do té doby procházel opavským podnikem hladce jako nůž máslem, ve třech setech po výsledcích 6:4, 2:6 a 6:4.

„Je pravda, že mé vítězství je docela překvapivé a nečekal jsem ho. Letos jde o můj teprve druhý titul, ale určitě mi zvedne sebevědomí a třeba i díky tomu přidám ještě nějaké další turnajové vítězství," řekl na úvod Neil Pauffley, pro kterého se finále nezačalo vyvíjet zrovna nejlépe. Vždyť v prvním setu si prohrál hned své první podání a v tomto trendu pokračoval celý zápas.

„Byl jsem z toho trochu zklamaný a nervózní, protože ztratit hned na začátku utkání servis není nic příjemného. Naštěstí jsem hned získal bod zpátky z podání soupeře a nakonec to byl z mé strany vynikající zápas," pokračoval dál dvaadvacetiletý anglický tenista. Ten doslova utekl hrobníkovi z lopaty ve třetím setu, kdy prohrával už 0:2 a při svém podání prohrával už 15:40.

Nakonec ale klinickou smrt přežil a prezentoval se famózním obratem na 6:4. „Jebavý neproměnil dva brejkboly, což asi rozhodlo. Hrál jsem trpělivě, díky tomu se udržel v zápase a nakonec zvítězil," usmíval se tenista, aktuálně stojící na 533. příčce žebříčku ATP. „Byl to asi nejlepší zápas, co jsem tady odehrál. Hlavně na konci utkání jsem hrál dobrý tenis, což mi vyneslo vítězství," dodal velký fanoušek fotbalového Manchester United, jenž v sobotu bedlivě sledoval svůj oblíbený mančaft který po velkém dramatu zvítězil na stadionu Aston Villy 3:2, i když o dva góly prohrával.

„Na zápas jsem se přímo nedíval, ale pozorně jsem sledoval live skóre. Byly to nervy, ale nakonec to Reds zvládli," oddechl si rodák z londýnského předměstí Slough. Za týden ho čeká další turnaj série MND Tour 2012 v Jablonci nad Nisou a kdoví, třeba Pauffley naváže na opavské vítězství.

Markéta Weiningerová: Všechno proběhlo v pohodě a bez problémů

Dvanáctý ročník série MND Tour je v plném proudu a po turnaji v Rožnově pod Radhoštěm se dějištěm tradiční série stala znovu i slezská metropole, kde tento oblíbený tenisový podnik českých hráčů našel útočistě. Turnajová šéfka Markéta Weiningerová zářila ve finálový den spokojeností.

Vždyť turnaj se v Opavě uskutečnil už poosmé a podmínky v Tenis Centru dokonale splnily požadavky všech zúčastněných. „Zrovna jsme o tom s kolegy diskutovali a došli jsme k závěru, že tento ročník je v pořadí již osmý, který se v Opavě koná. Myslím si, že i letos jde o výborný turnaj. Je tady spousta českých hráčů, kteří došli docela daleko. Ve finále byl Roman Jebavý, jenž vyhrál minulý týden v Rožnově," uvedla ředitelka opavského turnaje Markéta Weiningerová, která si pochvalovala i organizační stránku věci.

„Všechno proběhlo v pohodě a bez problémů, jako tradičně," dodala s úsměvem.

Opava je město tenisu zaslíbené. Bylo to nedávno, co se ve Slezsku uskutečnil Galea Cup. Nyní přišel na řadu tradiční turnaj ITF Futures. „Pokud spolupráce při pořádání turnajů funguje, není důvod cokoliv měnit. Tady v Opavě to zkrátka klape bezvadně," uzavřela sympatická Markéta Weiningerová.