Galeův pohár je jedním ze čtyř kvalifikačních turnajů, které v Evropě probíhají. Z každé ze čtyř skupin pak finalisté postupují do prestižního finále, kde si to národní týmy rozdají v rámci neoficiálního mistrovství Evropy.

Vraťme se ale nyní zpátky do Opavy. První hrací den se utkalo Rakousko s Bulharskem a po jasném průběhu zvítězili Rakušané 3:0 na zápasy. Následně změřila síly Česká republika s Velkou Británií. Češi nakonec po velkém boji vyhráli 2:1 na zápasy. Postoupil i výběr nasazené turnajové dvojky z Polska, který přejel Řecko 3:0.

Favorizované Německo mělo volný los a nastoupilo až v semifinále, kdy vystavilo stopku rakouskému výběru v poměru 3:0.

O finále se rozhořel velký boj mezi českou reprezentací a Polskem, který svěřenci trenéra Jaroslava Machovského zvládli, a po výsledku 2:1 postoupili do finále, kde se utkali s Němci. V prvním finálovém utkání zvítězil Jakub Filipský po velkém tříhodinovém dramatu nad Johannesem Haerteisem ve třech setech (5:7, 7:5 a 7:6). Následně však vyrovnal Marterer, který nedal Poljakovi šanci a zvítězil hladce 6:1 a 6:2.

Ani ve čtyřhře nebyli mladí Češi úspěšní. Duo Poljak / Staubert nestačilo na dvojici Wagner, Haerteis a padlo v poměru 0:2 (3:6, 2:6). Oba týmy se ale kvalifikovaly na závěrečné finále do francouzského La Rochelle, které probíhá od 5. srpna.

„Myslím si, že druhé místo je pro kluky úspěch. Zahráli velmi dobře a podařilo se nám postoupit z této těžké skupiny. Ve finále pro nás bude úspěch každý vyhraný zápas. Mužstva tam budou silná, hrají tam top junioři ve světovém žebříčku. My ale máme nadějné kluky a určitě se o to porveme," řekl trenér českých dorostenců Jaroslav Machovský.

V souboji o bronz vyhrálo Rakousko nad Polskem také 2:1 na zápasy. Na páté pozici skončila Velká Británie, jež porazila Bulhary 3:0, a poslední sedmou příčku obsadilo Řecko. Galea Cup 2013 Opava: 1. Německo, 2. Česká republika, 3. Rakousko, 4. Polsko, 5. Velká Británie, 6. Bulharsko, 7. Řecko

Jan Šimek