Tenisoví odborníci stoprocentně vědí, o kom je řeč. Dnes už osmapadesátiletý Složil je známý především jako vynikající deblista, který ve čtyřhře získal dvaatřicet titulů. Jeho partnerem byl převážně Tomáš Šmíd, s nímž v letech 1974 a 1975 už jako československý reprezentant hned dvakrát vyhrál pro svou zemi Galeův pohár.
S touto soutěží vycházejících hvězd Starého kontinentu má zkušenosti i slezská metropole. Jednu z kvalifikačních skupin každoročně hostí také antukové kurty Tenisového centra Opava.
U Pavla Složila, jenž na klubové úrovni hájil barvy pražské Slavie, je úctyhodným faktem také to, že kromě dvaatřiceti titulů v deblu na turnajích ATP hned ve třiceti případech odešel společně se svým partnerem jako poražený finalista. Nejvíce asi mrzí finálová porážka z French Open v roce 1984.
O šest let dříve rovněž na pařížské antuce vybojoval svůj jediný grandslamový titul. Šlo o smíšenou čtyřhru, v níž jeho partnerkou byla Renáta Tomanová. Nejlepšího výsledku v rankingu deblu ATP dosáhl během roku 1985, kdy se stal čtvrtým nejvýše postaveným hráčem světa.
Pokud se zaměříme na žebříček singlu, nejvýše se dostal na pětatřicátou příčku v roce 1984. Největšími úspěchy ve dvouhře jsou vítězství na turnajích ATP ve francouzském městě Nancy (1981) a Kitzbühlu (1985). V tomto rakouském městě, v jehož blízkosti se mimochodem nachází snad nejlegendárnější sjezdovka světa Hahnenkamm, přidal i jednu finálovou účast z roku 1979.
Členem DC týmu byl osm let
Největší tenisový úspěch si Pavel Složil prožil zhruba před čtyřiatřiceti lety, kdy s československou reprezentací získal v Praze Davisův pohár. Do finálových zápasů s Itálií, kterou jsme nakonec porazili 4:1, nezasáhl. V předchozím semifinále s Argentinou si na konto připsal dvě porážky. Členem daviscupového týmu byl mezi lety 1978 - 1986. Celkově za něj odehrál patnáct zápasů.
Ve dvouhře si připsal čtyři vítězství a dvě prohry, kdežto v deblu zvítězil v sedmi případech a dvakrát odešel z kurtu poražen.
Složil ovšem nebyl pouze vynikajícím tenistou. Po skončení aktivní kariéry se dal na trenérskou dráhu, kdy vedl soudobé nejlepší hráčky světa. Zmiňme Jennifer Capriatiovou, Magdalenu Malejevovou, Annu Kurnikovovou a zejména Steffi Grafovou. Jako trenér nese velký podíl na tom, že legendární německá tenistka v letech 1987 až 1991 vyhrála neuvěřitelných deset grandslamových titulů.
Pavel Složil se usadil na Floridě. Má americkou manželku a od roku 2004 je tenisovým ředitelem ve World Tennis Clubu ve floridském Naples.
Rozbroje se svazem
Za poslední roky na sebe Složil upozornil hlavně tím, že upadl v nemilost Českého tenisového svazu (ČTS). Respektive jeho prezidenta Iva Kaderky. Nevraživost mezi touto dvojicí panuje už po dobu asi pěti let.
Pavlu Složilovi se tehdy nelíbilo, jakým způsobem ČTS jedná s tenisovými legendami. V roce 2009 hráli Češi finále Davis Cupu v Barceloně se Španělskem. Svaz Složila pozval do hlavního města Katalánska jako čestného člena. Problém byl v tom, že ho jen skrze formální dopis oslovila generální sekretářka ČTS Kateřina Dostálová.
Opavský rodák sice měl dokonce obdržet i VIP kartu, ale s uhrazením nákladů za cestu z USA a hotelu v Barceloně si nikdo hlavu nelámal. Pavel Složil si postěžoval médiím a dokonce jim propůjčil celý dopis, čímž odstartovala válka mezi ním a Kaderkou.
Vzájemné spory vyvrcholily na podzim roku 2012. Kaderka tenkrát Složila na finálové zápasy Davisova poháru do Prahy mezi Českou republikou a Španělskem pro změnu nepozval vůbec, kdežto další členové vítězného daviscupového týmu z roku 1980 jako Ivan Lendl, Jan Kodeš či Tomáš Šmíd pozvánku dostali.
A zdůvodnění? Podle Iva Kaderky neměl Pavel Složil na rozdíl od ostatních odehráno dvacet a více zápasů za daviscupový tým Československa.
Petr Dušek