Na stejném turnaji, jehož největší hvězdou byla česká tenistka Petra Cetkovská, upoutala Pernilla Mendesová pozornost již loni, kdy skončila těsně před branami finále.

Letos začala opavská rodačka v kvalifikaci, kde nejprve smetla Bosňanku Jasminu Tinjičovou jasně 6:0 a 6:1, pak vyřadila italskou hráčku Martinu Colmegnaovou taktéž ve dvou setech 6:4 a 6:2. Na závěr kvalifikace zdolala českou soupeřku Karolínu Novotnou 6:3 a 6:4 a slavila postup do hlavní fáze turnaje se štědrou dotací padesát tisíc amerických dolarů.

V prvním kole smetla mladou Rusku Jekatěrinu Makarovovou jasně 6:1, 6:1. Následně otočila dlouhou třísetovou bitvu s bosenskou tenistkou Emou Burgičovou Buckovou – 2:6, 7:5 a 6:3 – a jako jediná kvalifikantka postoupila do čtvrtfinále.

V něm měla nakročeno k senzaci, když první set ovládla jednoznačným poměrem 6:2 a v tie-breaku druhé sady vedla už 5:4, jenže nakonec druhý set ztratila stejně jako ten třetí, ve kterém odvrátila pět mečbolů soupeřky, a dvouhra pro ni skončila.

„Byl to hodně kvalitní zápas. První set byl z mé strany výborný, soupeřku jsem hodně tlačila a šla jsem si pro výměny. Druhý set byl vyrovnaný, bohužel mi to nevyšlo v tie-breaku. Soupeřka začala lépe servírovat, čímž si hodně pomohla. Ve třetí sadě jsem prohrávala 0:3, ještě jsem to však stáhla na 3:3.

Měla jsem šance, ale nevyužila je. Je to škoda, prohra mě moc mrzí," přiznává Pernilla Mendesová.

V deblu pak s polskou kolegyní Magdalenou Frechovou postoupily až do semifinále, kde je vyřadily pozdější vítězky Burgičová Bucková s Tinjičovou. Tedy hráčky, které česká tenistka porazila v singlu. „Původně jsem si to tady do Olomouce přijela jen „zkusit". Vůbec jsem nečekala, že dojdu až do čtvrtfinále. Za to jsem moc ráda," dodává někdejší velká tenisová naděje, která nyní dala přednost vysokoškolskému studiu.