VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavla Stankeová: Jednou bych se mezi profesionály chtěla vrátit

Opava /ROZHOVOR/ – Od aktivní závodnické kariéry si dala na čas pauzu a momentálně funguje jako trenérka. Třiatřicetiletá Opavanka Pavla Stankeová i tak na poli thaiboxu dosáhla prakticky všeho, na co jen žena v tomto sportovním odvětví může vůbec dosáhnout.

6.4.2013
SDÍLEJ:

Pavla Stankeová při tréninku s jednou z legend opavského boxu a thaiboxu Jozefem Pröschlem.Foto: archiv Pavly Stankeové

I v této souvislosti je velmi těžké říct, zdali v budoucnu bude co překonávat. Přece jenom prvenství v Poháru královny tzv. Queen's cupu a na olympijských hrách bojových sportů hovoří samy za sebe. „Dá se říct, že v thaiboxu už toho žena víc dokázat nemůže," uvedla Pavla Stankeová. Sympatické blondýnce jsme položili sérii několika následujících otázek.

Vzpomenete si ještě, jaká byla cesta na vrchol v Queen's cupu? Říká se, že je to jeden z nejprestižnějších thaiboxerských závodů vůbec?

Určitě tomu tak je. Vyhrála jsem v roce 2004. Celá akce se pravidelně koná v Thajsku ku příležitosti královniných narozenin. Prošla jsem klasickou pyramidou a ve finále narazila na nejlepší domácí thaiboxerku. Podařilo se mi ji porazit během dvaceti vteřin.

Díky čemu šla soupeřka tak rychle k zemi?

Thajci jsou při kopech nejlepší na světě. Mohla jsem se spoléhat na své dobré základy z boxu a sílu v rukách. Kdybych ji nechala do mě kopat, bylo by to hodně těžké. Dostala však ode mě rychlý a tvrdý úder na bradu. Osobně jsem absolutně nečekala, že utkání skončí tak rychle.

Stoupla v Thajsku vaše popularita?

Bylo to neuvěřitelné. Musíme vzít v potaz, že pro ně je thaibox národní sport. Něco jako pro nás fotbal nebo hokej. Thajci mě doslova nosili na rukách a chovali se ke mně jako k bohyni. Taxikáři mi kupovali pečené banány, každý mě poznával na ulici a zdravil. Byla jsem dokonce uvedena do síně slávy. Pogratulovala mi i samotná asistentka královny. S královnou totiž nikdo mluvit nesmí.

Co atmosféra? Tísnily se okolo ringu tisíce lidí?

Všechno proběhlo přímo před královským palácem venku pod otevřeným nebem. Jednalo se o velkolepou show. Zápasům mohlo přihlížet i deset tisíc lidí.

Bavili jsme se o vaší popularitě v Thajsku, ale jaká byla odezva při návratu do České republiky?

Mého úspěchu si lidé všimli. Například v anketě o nejlepšího sportovce okresu Opava a pak i Moravskoslezského kraje jsem v onom v roce obsadila dvakrát druhé místo. Bohužel thaibox u nás nemá takové jméno a sponzoři se shánějí daleko hůř než na jiné sporty. Pořád to bylo na mně a mém manažerovi. Náklady na přípravu jsem si hradila sama.

Pokud jste thaiboxerka světového formátu, dá se tímto sportem i živit?

U mužů nejspíš ano. Čtenářům bych to ale jako fyzioterapeutka moc nedoporučila. Pokud totiž thaibox provozujete na profesionální úrovni, hodně se vám ničí klouby. Je to velmi náročný sport.

Takže pro toho, kdo by chtěl začít sportovat, thaibox není ideální volba?

To zase ne. Mluvila jsem čistě o profesionální úrovni. Pokud jezdíte pravidelně na závody, musíte dodržovat určitou životosprávu. Hlavně kvalitní spánek, jíst různé vitaminy a podobně. Velmi důležité je šetřit klouby. Co se týče amatérské úrovně, je thaibox výborný. Pořádně si zamakáte, ale nejdete úplně na doraz.

Potýkala jste se během své aktivní kariéry často se zraněními?

Musím zaklepat ale ne. Modřiny třeba byly na denním pořádku, ale že bych měla třeba vyražené zuby či ještě vážnější zranění, to se naštěstí nikdy nestalo.

Jak je to s regenerací? Kolik času lidské tělo potřebuje, aby se dalo dohromady po náročném zápase?

Je to různé. Byla jsem například na turnajích v Thajsku, kde se zápasy konaly co dva dny. Potřebovala jsem potom dva až tři týdny, než jsem se zase mohla vrhnout do tréninku. Pokud to jde, zajdete si do sauny nebo na masáže. Zkrátka hlavně odpočíváte.

Když vás člověk potká a neví, čemu se věnujete, thaibox by byl asi tím poslední sportem, který by si do vás tipl. V šoku musí být hlavně muži. Je tomu tak?

Je pravda, že jim raději ani neříkám, čemu se věnuji. (smích)

Vcelku pochopitelně nemůže chybět otázka, jak se Pavla Stankeová vlastně stala thaiboxerkou. Kdy a kde tohle všechno začalo?

Jako malá jsem dělala gymnastiku. Vždycky jsem ale byla hodně soutěživý typ. Proto jsem s postupem času přešla na karate. Tam mě ale moc nebavily sestavy. Spíš jsem byla pro boj. Získala jsem první základy a potom zkusila kick-box. Prvně tzv. light contact a později i full contact, v němž se už jde do všeho naplno. Mé údery byly však na mé protivnice až příliš tvrdé. Musela jsem trénovat s muži. Následně jsem se začala věnovat thaiboxu.

Máte třetí místo z republikového šampionátu v boxu. Věnovala jste se tedy i tomuto sportovnímu odvětví?

Ano, je tomu tak. Box jsem do své přípravy zapojila, když jsem dělala kickbox. A to i proto, abych zkvalitnila práci rukou. V kickboxu mě trénoval Pavel Petrásek. Pod ním jsem si vyzkoušela i thaibox. Později jsem už u něho zůstala.

Pavel Petrásek je v opavském boxerském prostředí dobře známou osobností. Za jeho éry byla Opava extraligová. Co vám dala spolupráce s touto vyhlášenou kapacitou v oblasti boxu a třeba i thajského boxu?

Pavel Petrásek mě vytáhl. Díky němu jsem se dostala na závody ve světě. Za rok jsem objela pětadvacet závodů a dostala se i třeba třikrát do Thajska. Když jsem se navíc při tréninku připravovala s muži, nechodili do soubojů naplno. Přece jenom vůči ženě měli jisté zábrany. Pavel je ale donutil, aby se to změnilo, a já tak mohla kvalitně trénovat. Velký dík ovšem patří také mému manažerovi z OCT Praha Marku Janečkovi a také Pepovi Pröschlovi. Bez nich bych se tak daleko nedostala.

Je pravda, že jste byla u úplných začátků thaiboxu v České republice?

Tento sport se k nám dostal zhruba před patnácti lety. Mezi ženami to dneska není úplně ono. Dřív bývala konkurence větší. Věnovaly se mu hlavně holky z Prahy.

Kdy jste se rozhodla přestat s aktivní thaiboxerskou kariérou? Existuje šance, že byste naskočila zpátky?

Na závody jsem přestala jezdit asi před třemi lety. Není to ovšem tak, že bych thaibox dál nedělala. Pořád se připravuji a udržuji si fyzičku. Snad jsem navždy nevyklidila pole. Věřím, že se k aktivní kariéře ještě někdy vrátím.

Momentálně fungujete jako trenérka v oddílu Thaibox Opava, kde trénujete společně s další významnou boxerskou a thaiboxerskou veličinou Jozefem Pröschlem. Tím pádem i nahlížíte na thaibox jako kdyby z druhé strany. Naplňuje vás tato práce?

Určitě mě baví pracovat s dětmi, ale chybí mi od nich takový opravdový zájem. Zároveň jsem ještě nenašla skutečně mimořádný talent. Je to i o tom, že dneska ne všichni jsou tomuto sportu schopni odevzdat to, co my. Osobně jsem vstávala brzy ráno do práce a hned po ní šla na trénink. Neexistovalo, že bych vynechala. V současnosti postrádám větší nadšení.

Pavla Stankeová

Pavla Stankeová během své aktivní kariéry vyhrála celou řadu závodů. Naprosto po právu se stala také nejlepší thaiboxerkou na světě. Foto: Archiv Pavly Stankeové

Přesuňme se na chvíli k Opavě a jisté tradici u sportů, jakými jsou box nebo thaibox. Nemáte dojem, že v posledních letech ve slezské metropoli zájem o ně upadl? Jak už bylo zmíněno, v minulosti zde byla extraliga.

Myslím si, že to tady upadlo. Box začal být populární v Ostravě. Jsou tam někteří naši kluci, kteří by chtěli boxovat v Opavě. Žádná soutěž tu však už není. Trénujeme i v Krnově, kde je nadšení větší.

O Krnově se hovoří jako o městu s velkým potenciálem, co se týče boxu a thaiboxu. Můžete to potvrdit?

Ano, můžu. Jsou tam šikovní kluci a zapálení pro samotný sport je velké. Nevím, jestli to je tím, že jsou třeba dospělejší a finančně nezávislejší, ale z vlastních peněz si třeba sami uhradili soustředění v Chorvatsku. Mají chuť a elán.

Trošku oklikou se vracíme zpátky k vám. Na začátku jsme se bavili o Queen's cupu v Thajsku, jenže vy jste vyhrála i snad ještě prestižnější olympijské hry bojových sportů, které se tehdy v roce 2006 uskutečnily v Severní Koreji. Které z těchto dvou vítězství má pro vás větší váhu?

Jde o úhel pohledu. Pro Thajsko, jež je i kolébkou thaiboxu, je největší akcí Pohár královny. Ve světovém měřítku se zase upřednostňují olympijské hry bojových sportů. Těžko říct.

I v Koreji jste finále ovládla za dvacet vteřin?

Tam rozhodně ne. (smích) V posledním zápase jsem narazila také na Thajku, ale podařilo se mi vyhrát na body. Tenkrát jsem byla výborně připravena. Před odcestováním do Koreje jsem se nějakou dobu připravovala v thaiboxerském kempu v Thajsku.

O Severní Koreji se mluví jako o hodně svérázné zemi. Odvezla jste si odtamtud nějaké nevšední zážitky?

Bylo to jako byste se vrátili do dob komunismu u nás. Na letišti nám okamžitě zabavili foťáky a mobily. Foťáky nám sice brzy vrátili, ale telefony jsme dostali až při odletu. Samotné závody měly atmosféru spartakiád, kdy všichni byli oděni do, řekla bych, pionýrského oblečení.

Je pravda, že jste zde získala i svou přezdívku?

Skutečně od her v Koreji se mi říká Palba. Vzniklo to podle síly mých rukou.

Jednou byste se možná ráda vrátila k aktivní kariéře, jenže bude co překonávat? Jaké to je vůbec být nejlepší na světě?

V thaiboxu jsem dosáhla asi na všechny mety, kterých jenom žena může dosáhnout. Když jste nejlepší na světě, lidi od vás očekávají, že budete pouze vyhrávat. Je to jako třeba rychlobruslařka Martina Sáblíková. Všichni jsou zvyklí na vítězství. Potom člověk klopýtne a lidi se diví. Tenhle psychický tlak mi moc nevyhovoval. Proto, když jsem někam odjížděla na závody, nikomu jsem o tom ani neříkala.

Máte nějaký sen, co se týče thaiboxu?

Jednou bych ráda narazila na talent, který bych mohla vychovat a předat mu své zkušenosti.

Dnes (v sobotu 6. dubna) od 17 hodin se v opavském Obchodním centru Breda budou konat boxerské a také thaiboxerské zápasy. Na koho se nejvíce těšíte?

Určitě to bude pro lidi velmi zajímavé. Myslím si, že návštěvníků bude dost. Nejvíc se těším na krnovského thaiboxera Grigoriose Akritidise. Dokáže udělat opravdu skvělé zápasy.

Budeme vás moci vidět při nějakém utkání?

Ano, ale ne jako závodnici, nýbrž jako rozhodčí.

Pavla StankeováPAVLA STANKEOVÁ
Narozena: 20. září 1979
Sport: thaibox
Klub: Thaibox Opava
Působiště: OCT Praha, Thaibox Opava
Přezdívka: Palba
Zápasy: 160
Vítězství: 115
Porážky: 45
Úspěchy: vítězka Poháru královny (2004) a Olympijských her bojových sportů v Severní Koreji (2006), několikanásobná medailistka z mistrovství světa a Evropy, několikanásobná mistryně České republiky.

Petr Dušek

Autor: Redakce

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech PŘEDÁK TECHNICKÉ KONTROLY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Fajkusová Iva, tel.: 731 821 139, e-mail: fajkusova@pfplasty.cz , Středoškolské vzdělání – nejlépe technický směr; zkušenost s vedením lidí; znalost měření; čtení technické dokumentace; základní znalost systémů jakosti; dobrý zrak; rozhodnost a samostatnost, Pracoviště Chuchelná, nástup dle dohody., Nabízíme:, •práci na zajímavých projektech v rámci automobilového průmyslu, •kvalitní mzdové ohodnocení , •balíček zaměstnaneckých benefitů , •firemní vzdělávání, Náplň práce:, •Mezioperační a vstupní kontrola dle dokumentace, •Kontrola kvality provedení práce, •Posuzování kvality výrobků – vizuální kontrola, •Měření mechanickými a optickými měřidly, •Funkční a tlakové zkoušky, •Kontrola balení a značení. Pracoviště: Pf plasty cz s.r.o., Masarykova, č.p. 144, 747 24 Chuchelná. Informace: Iva Fajkusová, +420 731 821 139. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč Technici v ostatních chemických a fyzikálních vědách (kromě chemického inženýrství) VÝVOJ A TECHNICKÁ PODPORA PRO VÝROBU SPECIÁLNÍCH OBALŮ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Hromada Hynek, e-mail: bornit.hr@email.cz, SŠ/VŠ vzdělání technického zaměření. Znalosti fyziky, tech. kreslení, CAD, Excel, Word. Znalosti ISO norem výhodou. Požadujeme samostatnost, drive, schopnost učit se nové věci, spolupráci v malém kolektivu, zodpovědnost, Pracoviště: Branka u Opavy, nástup ihned.. Pracoviště: Bornit s.r.o., Školní, č.p. 284, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Hynek Hromada, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK, SKLADNICE S ŘP. VZV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Simona Bernardi, tel: 602 589 465 (v době od 8:00 - 15:30 hod), e-mail: sbernardi.idelta@gmail.com., Požadujeme fyzickou zdatnost, dobrou pracovní morálku, platné oprávnění k řízení VZV. , Jedná se o agenturu práce s dočasným přidělením zaměstnance k jinému uživateli. , Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: obsluha paletovacích vozíků + VZV, manipulace s výrobky, jednoduchá obsluha PC.. Pracoviště: Kšx - delta. s.r.o. - pracoviště opava, Bílovecká, č.p. 2411, 746 01 Opava 1. Informace: Simona Bernardi, +420 602 589 465. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 130 Kč Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Holeš Hynek, tel.: 603 574 245, e-mail: h.holes@stssluzby.cz. , SOU v oboru, znalost čtení výkresů podmínkou, pracovitost, zodpovědnost., Pracoviště Kravaře, nástup ihned.. Pracoviště: Sts - služby kravaře, spol. s r.o., Kostelní, č.p. 3315, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Hynek Holeš, +420 603 574 245.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Zavadil uprostřed v žlutém. Ilustrační foto
60

Pavel Zavadil rekordně, překoná i Josefa Bicana?

Václav Bujnoch (BK Opava) ve žlutém. Zápas 3. kola basketbalové Kooperativa NBL mezi BK Opava a Sluneta Ústí nad Labem 6. října 2018.
9

Václav Bujnoch hlásí návrat na palubovku

Senzace U Nisy, Opava urvala tři body

Tak to nikdo nečekal. Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy dobyl Liberec. Hosté přitom na sever Čech vyrazili bez Smoly, Zavadila, Puškáče, Šroma a Hrabiny. Prezentovali se dobrou a trpělivou hrou, za kterou byli odměněni. Díky brankám Janetzkého a Simerského vyhráli 2:1.  

Opavští futsalisté drželi krok s exligistou jen v prvním poločase

/FOTOGALERIE/ Asi největší výzva v dosavadním průběhu druholigové sezony čekala v neděli na futsalisty FERRAMU Opava v posledním zápase před vánoční pauzou. Na domácí palubovce přivítali exligisty z Vysokého Mýta.

Opava míří do Liberce, má velké problémy se sestavou

Pavel Zavadil, Tomáš Smola, Vojtěch Šrom a David Puškáč, to je čtveřice hráčů, bez které se bude muset obejít trenér opavských fotbalistů Ivan Kopecký v dnešním duelu FORTUNA:LI|GY na hřišti libereckého Slovanu.  

Ztráta! Opava přišla o svou brankářskou jedničku

Brankářská jednička Slezského FC Opava Vojtěch Šrom je mimo hru. Osudný se mu stal pondělní duel s pražskou Slavií, ve kterém se zranil. Jisté je, že jak v duelu v Liberci, tak doma proti Mladé Boleslavi nebude moci třicetiletý gólman nastoupit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT