Etapy, které obsahovaly běh, jízdu na horském kole a kanoi nebo také kolečkových bruslích, zvládla zmíněná dvojice nejrychleji, přestože od náročného evropského šampionátu v Adventure Race, kde oba startovali, uběhlo jen několik dní.

„Po Mistrovství Evropy v Turecku nejsme ještě dostatečně zregenerovaní. Spánkový deficit byl citelný. Ani v cíli rozdíl nebyl kdovíjak jednoznačný. Činil zhruba půlhodinu," poznamenal Tomáš Petreček, jenž v průběhu velkých letních prázdnin hodlá zopakovat expedici na jedenáctou nejvyšší osmitisícovku Gasherbrum I.

Chce dokončit prvovýstup na tuto horu, který loni skončil tragicky pro jeho kolegu z horolezeckých řad a kamaráda Zdeňka Hrubého. Ten se při sestupu vinou technické chyby zřítil z obrovské výšky a zahynul.

Nejbližší cíl je ovšem pro nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu za uplynulý rok jiný. Během příštího víkendu se zúčastní EPO Survivalu, jenž se bude konat v malebném okolí Karlštejna.

Menší problémy v úvodu

V Turecku před nedávnem Tomáš Petreček zažil jeden z největších úspěchů své kariéry. Společně s Jaroslavem Krajníkem, Pavlem Kurzem a Dášou Svěrákovou vybojoval fantastické bronzové medaile. Před závodem si vytyčili, že by chtěli dosáhnout minimálně na třetí místo, přímo v dějišti ovšem ambice trochu přehodnotil.

„Na startu nechyběly skutečně špičkové týmy. Uvědomili jsme si, že umístění okolo sedmého, osmého místa v takové konkurenci by bylo rovněž výborné," přiznal.

Petrečkova družina s názvem Salomon/OpavaNet/Accom za čtyři dny absolvovala neuvěřitelnou porci 400 kilometrů, během níž naspala asi hodinu. Už v úvodu celého podniku se objevily problémy, ze kterých se naštěstí český tým vyhrabal.

„Šlo o etapu na kolech. Pohybovali jsme se zrovna na třetí příčce. Při plánování další trasy bohužel nešlo z mapy přesně vyčíst, kam bychom se měli ubírat. Nakonec jsme se nějakým houštím prodírali s koly na zádech snad hodinu," vracel se myšlenkami do Turecka Tomáš Petreček a jedním dechem dodal: „Následně jsme se však skvěle vyhecovali, makali i přes noc a ztrátu smazali.

Na druhé místo chyběla půlhodina

Třiatřicet týmů extrémních sportovců z celé Evropy si během závodu vyzkoušelo snad všechno. Od běhu, přes horské kolo, canyoning, lanové aktivity, pádlování v řece i moři až po závěrečné plávání.

„Krajina byla skutečně nádherná. Tento Adventure se konal na jihu Turecka v době, kdy ještě neuhodila ta nejhorší vedra. Teploty se stabilně držely na nějakých pětadvaceti stupních. Určité problémy se dostavily jen na kanoi na moři, kde nám postup komplikovaly velké vlny," uvedl dále.

Poměrně suverénními vítězi letošního ME v Adventure Race se stal britský tým Adidas TERREX. Druhé Estonce ACE Estonia za sebou nechal s odstupem více než čtyř a půl hodiny. Na ně Petreček a spol. nakonec ztratil necelých třicet minut.

„Menší komornější oslava proběhla přímo v Turecku. Celkově jsme s touto akcí spokojeni. Pořadatelům by se dalo něco vytknout možná jen za dlouhé slaňování. Jeden tým vždy musel čekat, až slaní tým před ním, z čehož plynulo zbytečné zdržení," poznamenal na úplný závěr extrémní sportovec z Opavy.

Petr Dušek