Tento podnik považuje za jeden z nejoblíbenějších, kterých se během roku účastní. Těžit může také z velmi dobré znalosti Jeseníků.

„V pátek se vždycky začíná orientačním během, který rozhodne o postavení na sobotním startu. Ten je vždy na programu už v pět hodin ráno. Po něm následuje výběh na Praděd. Závod je různorodý, protože se běží, jede na horském kole či inlinech, plave anebo třeba jezdí na kajaku," popisoval nejúspěšnější sportovec opavského okresu za rok 2014.

Tentokrát zvítězil s náskokem dvou minut, ale boj o prvenství v průběhu letošního Jesenického tvrďáka zdaleka nebyl tak jednoznačný. Zhruba od poloviny závodu se totiž o průběžné vedení přetahoval s Pavlem Štrynclem: „Dojel jsem ho na kajaku na Slezské Hartě. Až do dalšího orientačního běhu jsme byli pořád pohromadě.

V posledním kole jsem pak nastoupil a osamostatnil se na čele. Mého celkového třetího vítězství si velmi vážím. Jedná se o těžkou prověrku aktuální formy, kde důležitou roli hrají i zkušenosti. Na druhou stranu je to moc pěkný podnik v krásném prostředí."

Není to tak dávno, co se Tomáš Petreček vrátil z Číny, kde společně s Jaroslavem Krajníkem, Romanem Šinkovským a Bárou Válkovou absolvovali náročný čtyřetapový závod. Na každý den připadala jedna, která trvala šest až osm hodin.

Český tým se opět musel popasovat s extrémními podmínkami. „Panovalo tam zase obrovské vedro. Poznali jsme to například už v průběhu úvodní etapy, v jejímž rámci bylo nutné uběhnout i pětadvacet kilometrů. Neustále se šlo do kopce a z kopce. Byli jsme potom poměrně dost vyčerpaní," komentoval extrémní sportovec, původem z Opavy, a ještě doplnil:

„Myslím si, že Číňané tento závod uspořádali snad v nejkrásnějším možném prostředí u města Baise, kolem něhož jsou i čajové hory. Některé pasáže byly vyloženě netradiční. Běželi jsme například tříkilometrový úsek v jeskyních. To se pořadatelům moc povedlo. Osmého místa si celkově dost vážíme.

Po první etapě jsme byli dvanáctí, ale postupně jsme se zlepšili. Tyto závody si i kvůli hodně vysokému prize money nenechávají ujít nejlepší týmy z celého světa. Někteří se v sezoně dokonce specializují hlavně na ně. Byli tu Američané, Rusové anebo třeba Švédové."

ČEKÁ HO ADVENTURE RACE VE SLOVINSKU

Podobně jako v minulých letech si Češi dávali pozor zejména na jídlo. Ve srovnání s evropskými poměry totiž Číňané při jeho úpravě moc pečliví nejsou.

„Na ulici se tam prodává prakticky všechno. Můžete si koupit želvy, psy a mohl bych pokračovat. Nic z toho přitom není v chladicích boxech, ale normálně venku na pultech. Právě proto se snažíme konzumovat potraviny, které máme prověřené.

Tamní lidé jsou vůči různým mikroorganismům odolní. Nám by to ale mohlo způsobit nepříjemné zdravotní komplikace," pokračoval dále Tomáš Petreček, jenž už vše směřuje k expedici v Asii. Podobně jako v loňském roce se ve společnosti horolezce Marka Holečka pokusí prvovýstupem jihozápadní stěnou zdolat vrchol osmitisícovky Gasherbrumu I.

„Před několika dny jsme spolu byli v alpském lyžařském středisku Sölden. Zde jsme testovali některé vybavení, které chceme vzít s sebou do Asie," popisoval opavský extrémní sportovec. Výprava je naplánována na červenec a srpen. Do té doby by chtěl stihnout Adventure Race ve Slovinsku, republikový šampionát v survivalu dvojic a další menší spíše běžecké závody.