Vítězství ve stylu start cíl to vyloženě nebylo, avšak dá se říct, že po lezecké části už na tratích v blízkosti Kadaně dominovalo jedno jediné družstvo.

„Startovalo se na kadaňském náměstí. Závod odstartoval orientačním během přímo ve městě. Následoval trek měřící asi pětapadesát kilometrů a pole se začalo celkem rozčleňovat," poznamenal právě Tomáš Petreček. Extrémním sportovcům v Kadani poměrně dost znepříjemňovalo život velké vedro. Závodníci si museli hlídat, aby měli neustále dostatek tekutin.

Spousta týmů na to doplatila. „Chtělo to hodně pít. Hrozil úžeh a také úpal. Někteří si tekutiny nepohlídali a posléze ze závodu odstoupili. Nebyla to žádná legrace," pokračoval Tomáš Petreček, který se na konci května vrátil z náročné expedice na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri. Zrno od plev se tedy v Kadani začalo oddělovat po lezecké sekci a ve zbylých čtyřiceti hodinách republikového šampionátu si CzAR Berghaus / Accom / Merida udržoval solidní náskok před všemi ostatními. Cíl nakonec protnul po 53 hodinách a 57 minutách.

Druhý Wenger/Estim dokončil závod s téměř pětiapůlhodinovým zpožděním. EPO/Lenoši, kteří skončili třetí, už výrazně ztráceli.

Tvrdý trénink se skvěle vyplatil

Byť byl Tomáš Petreček v permanentním zatížení více než dva dny, o jednu z nejtěžších zkoušek určitě nešlo. „Vůbec bych nechtěl náročnost této akce nějakým způsobem snižovat, avšak vzhledem k tomu, že se šlo přes dvě noci, nebylo to až tolik obtížné," mínil český extrémní sportovec a ještě připojil několik postřehů: „Když se zúčastníte podobných závodů, musíte dodržovat několik pravidel. Jedním z nich je plnění pitného režimu, o čemž již šla řeč. Nějaké mikrospánky náš tým postihly, ale to je naprosto běžné."

Tomáš Petreček na mistrovství České republiky poctivě trénoval. V přípravě se mu dařilo natolik, že během jediného dne na kole urazil neskutečných 460 kilometrů. Z Opavy vyrazil směr Praděd, potom to obrátil na Lysou horu. Až dojel na nejvyšší vrchol Beskyd, zamířil jinou cestou zpět na Praděd a pak se vrátil do Opavy. Opravdu neuvěřitelný záběr.

„Tvrdě jsem makal a myslím si, že veškerou dřinu se mi povedlo zúročit. Když se má kolegyně dostala do problémů, dokázal jsem jí pomoci," mínil dále. I když člen OpavaNetu je zvyklý jezdit světové poháry v Adventure Race, vítězství na republice si samozřejmě velice cení: „MČR jsem se zúčastnil asi poosmé nebo podeváté. Jednalo se o šesté vítězství. Na papíře možná rozdíl oproti druhému v pořadí vypadá jednoznačně. Ve skutečnosti to ovšem jednoduché nebylo a prvenství si velice vážím."

Chystá se do Beskyd a do Francie

Mistrovství České republiky není ovšem zdaleka jediným Petrečkovým úspěchem z poslední doby. Nesmíme opomenout víkendový úspěch na Hostýnské Osmě. Jedná se o závod dlouhý téměř šedesát kilometrů. Dvojčlenné týmy postupně zdolají osm hostýnských vrchů. Tomáši Petrečkovi se tentokrát stala partnerkou Bára Válková, s níž absolvoval i republikový šampionát v Kadani.

„Převýšení bylo 2 500 metrů. Dokázali jsme porazit i čistě mužské dvojice, takže jsme se stali absolutními vítězi," komentoval.

Tomáš Petreček zná už i svůj následující program. Již v sobotu se postaví na start Slezského maratonu v Beskydech a pak si dá na čas oraz. Musí se totiž koncentrovat na jeden z vrcholů sezony, Beskydskou sedmičku. Extrémně náročný podnik, během něhož závodníci zdolávají 90 kilometrů ve velmi těžkém terénu.

„Startuje se v deset večer. Tento závod většinou trvá přibližně deset až čtrnáct hodin. Převýšení je 5 300 metrů, takže nejde o žádnou legraci," přibližoval. Beskydská sedmička se koná mezi pátkem 7. a nedělí 9. září. Jistý problém spočívá v tom, že Tomáše Petrečka už o týden později čeká další z vrcholů tohoto ročníku mistrovství světa v Adventure Race, které se uskuteční ve Francii.

Po tak brutálním zápřahu, jakou Beskydská sedmička bezesporu je, potřebuje tělo odpočinek pro regeneraci. Právě čas na alespoň krátký relax ovšem Tomáš Petreček rozhodně nebude mít. „Beru to jako risk. Každopádně sponzorům jsem slíbil, že závodit budu. Chce to si dávat pozor, aby se člověk někde nezranil či nepadl vysílením. Sedm nebo osm dní můžu odpočívat. Věřím, že to bude stačit," zakončil opavský extrémní sportovec.

Petr Dušek