První zprávy, které z Jižní Ameriky přicházely, přitom hovořily o tom, že zdraví neposlouchalo brazilskou členku Camilu Nicolau. Informovala o tom dokonce i ředitelka závodu. Ve čtvrtek ovšem Tomáš Petreček poslal textovku, z níž vyplývalo něco jiného.

„Tomovi bylo špatně z velkého vedra, které tam panovalo. Zvracel a za takového stavu nemohl dál pokračovat. Vyhlídky na zlepšení moc dobré nebyly," uvedla naší redakci jeho přítelkyně Tereza Krumpholzová a vzápětí dodala: „Pochvaloval si tamní malebnou přírodu, ale přiznal, že kamarády by tam nevzal."

Týmy se vypořádávaly s nesnesitelným vedrem, tisíci komárů, věčným mokrem v botách, cestu si navíc byly nuceny prosekávat mačetou a jednoduchá nebyla ani navigace v terénu.

„Celý závod se nějak zvrhnul, pořadatelka absolutně neodhadla časy. Navíc jen pět týmů pustili na pack rafty, kde někteří bloudí. Ostatní přesunují vrtulníkem do jiného depa, odkud budou pokračovat ve zkráceném závodě," líčil ve čtvrteční zprávě Tomáš Petreček.

Vítězství obhájili Novozélanďané

Jak už bylo zmíněno, týmům komplikoval život špatně odhadnutý čas potřebný na zdolání etapy. Někteří zůstali ke trati i o několik hodin déle, než se původně předpokládalo.

V reportážích zveřejněných na internetových stránkách www.blackhill.cz bylo uvedeno, že po apelu týmů dokonce museli organizátoři přistoupit ke zrušení sedmé a osmé etapy. Velký podíl na tom měli medailisté z minulého světového šampionátu, britští GODZone, kteří vstoupili do sedmé fáze závodu v džungli, ale po osmi hodinách neúspěšné navigace se vrátili do depa, spojili se s ředitelkou podniku Shubi a řekli jí, že najít cestu v terénu je prakticky nemožné.

Nakonec bylo rozhodnuto o přesunutí týmů ze šestého místa dále vrtulníkem do jiného depa, odkud pak pokračovali ve zkrácené verzi závodu.

Pro suverénní vítězství si nakonec došli novozélandští Seagate, kteří tak obhájili vítězství z loňského roku. Pódiové umístění doplnily dva švédské soubory. Druzí skončili Haglöfs Silva a bronz připadl Swedish Arm Forces Adventure Team. Druhý český výběr FENIX Multisport – Adidas byl podle neoficiálních výsledků klasifikován na dvanáctém místě.

Není však vyloučeno, že konečné pořadí se kvůli různým penalizacím, připočtení času stráveného v depu pro týmy, které využily leteckého přesunu, ještě bude měnit.

Velmi náročný šampionát

Tomáš Petreček se spolu s ostatními vydal na zpáteční cestu do republiky v neděli. Je jasné, že podmínky, které panovaly v Brazílii, dělají z letošního mistrovství světa jedno z těch vůbec nejtěžších.

V posledních třech letech se světová špička setkala v podobných končinách. Loni se totiž závodilo v Ekvádoru a rok předtím zase v Kostarice. O náročnosti svědčí i to, že organizátoři nyní museli sáhnout k několika úpravám celého podniku, aby řada týmů vůbec dorazila do cíle.

Kromě velkého vedra se extrémní sportovci vypořádávali také s některými živočichy, kteří jim cestu mohli velmi znepříjemnit. Měli tak u sebe hůlky proti rejnokům ležícím na dně pod vodou, stroboskop na zastrašení jaguárů anebo stolitrový pytel, který jim posloužil jako úkryt před včelím rojem.

Na závěr ještě doplňme, že bažinatá oblast Pantanal se rozkládá na hranicích tří států – Bolívie, Brazílie a Paraguaye. Světový šampionát probíhal v brazilské části.