Expedice do Pakistánu se začala plánovat už během loňského roku. Petreček se společně s Markem Holečkem loni pokoušel uskutečnit prvovýstup jihozápadní stěnou na zmíněnou velehoru. Kvůli přetrvávajícímu špatnému počasí se však na vrchol nedostali.

Další pokus měl přijít letos, jenže šestatřicetiletý Opavan se ho nezúčastní. Na evropském poháru ve Slovinsku sice obsadil druhé místo, ale do Česka si kromě stříbrné medaile patrně přivezl i infekční onemocnění s názvem Q horečka.

Lékařům také nějakou dobu trvalo, než přišli na to, co s Tomášem Petrečkem vlastně je.

„Říkali mi, že za posledních deset let to je v kraji teprve druhý případ. Po příjezdu ze Slovinska jsem se necítil vůbec dobře. Dva nebo tři dny jsem měl vysoké horečky, trpěl jsem bolestí hlavy a bylo mi hodně špatně. Brali mi také odběry krve. Ve finále jsem musel být hospitalizován," popisoval své zdravotní trable. Nakonec dvanáct dní strávil na infekčním oddělení: „Trvalo nějakou dobu, než se přišlo na to, co mi vlastně je. Pak lékaři mohli začít s tou správnou léčbou a problémy ustoupily. Těch prvních sedm dní ovšem bylo opravdu strašných."

Q horečku opavští lékaři neřeší každý den. Nabízí se tak otázka, kde takovou nemoc vůbec mohl chytit: „Probírali jsme to. S největší pravděpodobností jsem si to přivezl ze Slovinska. Při závodě jsme se pohybovali v horách, kde se ve větší míře pasou ovce. Právě tam se mi nejspíš bacil dostal do organismu."

V nemocnici zhubl pět kilo

V současnosti se zdravotní stav Tomáše Petrečka pomalu ale jistě vrací k normálu. Zatím to sice ještě na návrat k pořádnému tréninku není, ale nějaké sportovní aktivity vykonávat může.

„Odcestovat na expedici bylo prakticky nemožné. V nemocnici jsem zhubl nějakých pět nebo šest kilo. Tento problém se v takových výškách může stokrát znásobit. Mám nastavený klidový režim. Až do konce srpna nebudu vůbec závodit. Můj kalendář byl narušen, takže vlastně ani nevím, jaký by mohl být můj první závod. Teď už jsem alespoň začal jezdit na kole a trochu běhat. Nijak se ale nepřepínám," posunul se dále muž, jenž má na kontě i titul věnovaný nejúspěšnějšímu sportovci Opavska.

Civilním povoláním je profesionální hasič. Zatím však do práce chodit nemůže.

„Z mé profese plyne, že musím být stoprocentně fit. To momentálně nejsem a nějakých případných zásahů bych se účastnit nemohl. Nastoupil jsem proto na nemocenskou," u­vedl.

Expedice pokračovala bez něj

Třebaže Tomáš Petreček nakonec do Asie odcestovat nemohl, výprava se nezhroutila. Během plánování expedice se počítalo s přibráním třetího člena – Ondřeje Manduly.

„Žádnou paseku to naštěstí nenadělalo, protože měl jít s námi třetí horolezec. Nakonec to tedy dopadlo tak, že k vrcholu budou stoupat jen ve dvou. Program výpravy tak narušen nebyl," oddechl si. Kdyby však cestu na Gasherbrum I měl podobně jako v loňském roce podniknout pouze s Markem Holečkem, znamenalo by to výraznější komplikace.

„V takovém případě by se to muselo zrušit. Samozřejmě jsem z toho zklamaný. Takové akce se plánují dlouho dopředu. Člověka to mrzí. Myslím na to, že jsem tam teď mohl být také anebo že jsem tam touto dobou lezl před rokem. Každopádně nic nebalím. S Márou jsme se domluvili, že bychom něco podnikli příští rok. Není ještě naplánováno co, proběhla jen taková domluva, ale rozhodně něco podnikneme. Klukům momentálně moc fandím. Mají za sebou aklimatizaci v táboře ve výšce 7 300 metrů. Doufám, že prvovýstup jihozápadní stěnou zdárně dokončí," doplnil.

O startu na mistrovství světa se teprve rozhodne

Jeho tým Black hill/OpavaNet před několika dny zazářil na evropském šampionátu v Adventure Race ve Španělsku. Tomáš Petreček svým kolegům držel palce alespoň na dálku.

„V době závodu jsem měl být stejně na expedici, takže se s mou účastí ani nepočítalo. Druhá příčka v konkurenci nejlepších družstev Evropy je skvělá," komentoval dále. Extrémní sportovec z Opavy se vrátil také k osudnému podniku ve Slovinsku.

„Druhé místo je super. Před námi byli pouze Poláci. V souboji o vítězství nakonec rozhodlo, že dokázali lépe předvídat, co bude. Stálo při nich ovšem i štěstí," pokročil dále Petreček s tím, že neví, jestli se účastní dalšího vrcholu této sezony – mistrovství světa v AR.

„Uvidíme, jak na tom po zdravotní stránce budu. Koná se v listopadu v Austrálii. Je to ale ještě daleko a já nevím, jak dopadnou všechny mé kontroly. Pokud bych nebyl schopný jet, místo bych přenechal někomu jinému," uzavřel krátké povídání.