Následky ojedinělého onemocnění, které překvapilo i lékaře infekčního oddělení Slezské nemocnice, jsou definitivně vyléčeny a extrémní sportovec z Opavy si v tréninku nemusí ubírat. Před nedávnem se dokonce mohl zúčastnit prvního závodu po několikaměsíční odmlce. Umístění, kterého dosáhl, napovídá o tom, že Tomáš Petreček je zpátky ve výborné formě.
„Společně s Jardou Krajníkem jsem šel Mini Czech Adventure Race na Šumavě s limitem osmnáct hodin. Tento podnik se nám podařilo dokončit na prvním místě," popisoval.
Na infekčním oddělení Slezské nemocnice strávil celkem dvanáct dní. Pral se především s vysokými horečkami, bolestí hlavy a pocitem velké nevolnosti. Během hospitalizace zhubl o šest kilo. Doktoři zprvu nevěděli, jaká nemoc Petrečka sužuje. Jakmile ji ovšem rozpoznali, mohla být zahájena správná léčba a věci se mohly ubírat správným směrem.
„V tuto chvíli můžu říct, že jsem už stoprocentně v pořádku. Dlouhou dobu jsem nemohl nic dělat, v práci jsem měl nemocenskou a při posledním závodě jsem vlastně ani nevěděl, v jaké budu formě. Musel jsem být trpělivý a organismus bylo nutné zatěžovat postupně.
Zpočátku jsem byl hodně slabý, ale pak se to začalo zlepšovat. Hlavně co se týče vytrvalosti," mínil sportovec, který je povoláním profesionální hasič, a dodal, že jako pro člověka, jenž denně trénuje, nebyla pauza jednoduchá: „Musel jsem se s tím nějak vyrovnat. Někdy jsem to už nemohl vydržet, a proto jsem nasedl na kolo a velmi zlehka se projel. Měl jsem to povolené i od lékaře, takže se to nakonec dalo zvládnout."
Q HOREČKA NEMUSELA BÝT ZE SLOVINSKA
Tomáš Petreček si původně myslel, že si onemocnění přivezl ze závodů, které se jely ve Slovinsku. Pravda ale nakonec možná bude někde úplně jinde. I v současnosti, kdy je už zdráv, zůstává pod dohledem lékařů.
„Doba latence u Q horečky je hodně dlouhá. Při slovinském Adventure Race jsme se pohybovali na pastvinách, kde se pásly ovce. Zdálo se, že jsem to chytil někde tam. Ve skutečnosti jsem to v sobě mohl mít i šedesát dnů, než se projevily první příznaky. Mohl jsem k tomu tedy přijít i někde v Česku.
Zaměřovala se na to také hygiena. Musel jsem odpovídat na otázky, kde jsem se pohyboval a co jsem jedl," pokračoval dále.
KAMARÁD SE VRÁTIL S OMRZLINAMI
Zprvu mu bylo nejvíce líto, že se nemohl účastnit vysokohorské expedice v Pakistánu. S horolezcem Markem Holečkem se měl podobně jako v loňském roce pokoušet o prvovýstup jihozápadní stěnou na Gasherbrum I. Jeho absence však pro výpravu fatální následky neměla, protože Petrečkovo místo zaujal Ondřej Mandula. Původně se totiž počítalo, že expedice tentokrát bude mít tři členy.
„Cestu kluků k vrcholu jsem samozřejmě sledoval a s Márou jsem byl v kontaktu. Nakonec možná můžu být rád, že jsem tam nebyl, jelikož podmínky byly ještě horší než v loňském roce. Kluci se sice dostali o tři sta výškových metrů výše, ale po několika dnech čekání na příznivější počasí, které nepřišlo, museli slézat dolů. Bylo to naknap. Neměli už žádné jídlo ani pití," mínil extrémní sportovec z Opavy.
„Mára Holeček se vrátil s omrzlinami na nohou. Musel do nemocnice, kde byl tři nebo čtyři dny na infuzích. Lékaři se pokoušeli obnovit tkáně. Viděl jsem nějaké fotografie a nevypadalo to zrovna nejlépe. Doufám, že se z toho dostane," líčil Tomáš Petreček, jehož další případná expedice závisí i na zdravotním stavu Marka Holečka.
„V tuto chvíli nelze nic předjímat. Uvidí se, jak na tom bude," doplnil.
MISTROVSTVÍ SVĚTA JE STÁLE VE HŘE
Když je muž, jehož zdobí tituly v anketě o nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu, zpátky v tréninkové i závodní zátěži, stále je ve hře účast na listopadovém světovém šampionátu v Adventure Race, který se bude konat v Austrálii.
„Je to otevřené. Rozhodne se během následujících čtrnácti dnů. Chtěl bych jít ještě nějaké závody, podle kterých by se vidělo. Zdravotně jsem fit, ale jde o to, jestli mám takovou formu, abych se něčeho tak náročného mohl zúčastnit. Jde také o to, jestli budu uvolněn z práce. Kvůli nemoci jsem toho totiž dost zameškal," posunul se dále Tomáš Petreček.
Na závěr dodal, co ho v příštích týdnech čeká: „Půjde zejména o běžecké závody na padesát až šedesát kilometrů, které proběhnou v Jeseníkách a také na Šumavě. Na programu jsou v září a jeden také v říjnu. Jde o to, jakých budu dosahovat časů a jaký ze svých výkonů budu mít pocit."