Pokud se do Himálaje vypraví, zaměří se na devátý nejvyšší vrchol světa, kterým je velehora Nanga Parbat dosahující výšky 8 125 metrů nad mořem. Jeho parťákem bude zkušený český horolezec Marek Holeček.

Spolu už před pěti lety vystoupali na osmitisícovky Gasherbrum I a Gasherbrum II. „Momentálně se všechno řeší. Domlouvali jsme to se sponzory, kteří přislíbili svou účast. Řešil jsem to i v práci, abych v červenci a srpnu dostal volno. Také to by mělo klapnout.

Byli jsme v kontaktu i s agenturou, která by nám v Pákistánu měla pomáhat. Pokud ale všechno vyjde, jde jen o formalitu. Celkově je to na dobré cestě. Byl bych rád, kdybychom nejlépe do konce ledna, nejpozději půlky února definitivně věděli, zda expedice proběhne,“ komentoval Tomáš Petreček, jenž v Opavě pracuje jako profesionální hasič.

CHTĚJÍ LÉZT RUPÁLSKOU STĚNOU

Výprava je dlouhodobě promyšlena. Poprvé se s Markem Holečkem o Nanga Parbat bavili, když stoupali na Gasherbrum.

„Na tento vrchol se dá dostat dvěma směry. A to buď Diamírskou stěnou anebo Rupálskou stěnou, kterou polezeme my. Nechtěli jsme však lézt tradičními cestami, a proto se na této stěně pokusíme o prvovýstup,“ komentoval muž, jenž se před šesti lety nakonec neúspěšně snažil zdolat i sedmou nejvyšší osmitisícovku světa Dhaulágirí.

„Výstup na Nanga Parbat bude hodně náročný. Pro horolezce to je hodně těžká hora,“ pokračoval Tomáš Petreček, podle něhož to dokumentuje i fakt, že při sestupu Diamírskou cestou v roce 1970 na ní zahynul bratr legendárního horolezce Reinholda Messnera – Günther.

ČEKAJÍ HO VÝSTUPY NA LYSOU HORU

Ještě předtím, než extrémní sportovec původem z Opavy dořeší náležitosti týkající se himalájské expedice, bude podstupovat tréninkový dril. Na konci ledna ho čeká takzvaná LH24, kde jeho maximem jsou zatím dvě třetí místa. Jedná se o závod, během něhož musí účastníci v co nejvyšším počtu vystoupat na vrchol Lysé hory.

„Skutečně jde o velmi náročný podnik. Vychází to, že během dne absolvujete třináct výstupů nahoru. Závodí se i přes noc a člověk si dá opravdu do těla. Já měl tu smůlu, že se mi zatím na LH24 nepovedlo vyladit tu nejlepší formu,“ pokročil dále Tomáš Petreček.

POLETÍ I DO BELIZE?

Výstupy na Lysou horu jsou na programu během 27. ledna a pokud se vše vydaří, zhruba o měsíc později odcestuje do zámoří. Konkrétně do Belize, což je malý stát na východním pobřeží Střední Ameriky. Právě tam se totiž uskuteční jeden z dílů světové série extrémních podniků v Adventure Race.

Společně s kolegy několikanásobný vítěz ankety pro nejúspěšnějšího sportovce Opavska absolvuje trať o vzdálenosti 400 kilometrů. „Doufám, že to klapne. Jedná se o nepříliš známý stát sousedící s Mexikem. Víme, že to nebude nic lehkého. V Belize bude teplo a závod proběhne v divočině,“ uzavřel.