Prvovýstup jihozápadní stěnou na Gasherbrum I pro opavského horolezce Tomáše Petrečka a jeho kolegu Marka Holečka nebyl úspěšný. Ve výšce okolo 7300 metrů se totiž dostavily technické obtíže a expedici vůbec nepřálo ani počasí.

To byly hlavní důvody, proč se zmíněná dvojice nedostala na vrchol jedenácté nejvyšší hory světa.

Tomáš Petreček se v neděli ohlásil z pákistánského města Skardu při zpáteční cestě domů. Na svých internetových stránkách podrobněji vylíčil, proč se tuto osmitisícovku nepovedlo zdolat. Po důkladné aklimatizační fázi oba horolezci plánovali sedmidenní lezení, během něhož se měli dostat na vrchol.

Nakonec se zde ovšem zdrželi o pět dní déle.

„První čtyři dny šlo všechno dobře, lezli jsme rychle a počasí nám přálo. Před bivakem ve výšce 7300 metrů přišly technické obtíže v podobě překonání labyrintu skalních komínů a koutů. Ty jsme po delší době překonali a ve večerních hodinách unavení a zmrzlí začali kopat polici pro stan v sedmdesátistupňovém ledovém svahu. Vše se povedlo," popisoval nejúspěšnější sportovec Opavska za minulý rok.

Situace na Gasherbrumu I se ale následně rapidně změnila. Začal foukat silný vítr a významně se snížila také viditelnost. Horolezci podnikali pokusné výpady do stěny a doufali, že podle hlášení meteorologů dojde během 13. srpna ke zlepšení klimatických podmínek.

Petreček s Holečkem tak čekali ve výšce 7300 metrů, které se přezdívá zóna smrti.

„Špatně se zde dýchá a každý den znamená obrovskou ztrátu síly. Ke zlepšení počasí nedošlo, spíše naopak. Začalo ještě mohutně sněžit, což byl velký problém. Proto jsme po šesti dnech v zóně smrti začali s ústupem. Ukončili jsme tedy pokus o dosažení vrcholu a snažili se dostat bezpečně zpět do base campu," mínil dále pravidelný účastník extrémních závodů v Adventure Race.

Při sestupu si oba horolezci prožili krušné chvilky. Cesta do základního tábora trvala čtyři dny. Členové výpravy navíc ztratili spojení s okolím, protože se vybila baterie v satelitním telefonu. Slézání dva tisíce metrů vysokou stěnou hodně komplikovalo počasí a menší sněhové laviny. Jedna taková poničila také jejich stan.

Petreček a Holeček tak museli čekat v jeskynním seraku, až se počasí trochu umoudří. Oběma postupně docházelo jídlo, plyn na vaření a také síly. Rozhodli se tak pro okamžitý sestup, jenž byl náročný a také nebezpečný.

Do základního tábora se dostali 18. srpna. „Byla to má zatím nejtěžší expedice. Děkuji všem za podporu, byla cítit. Vrcholu se nám bohužel nepodařilo dosáhnout, ale věřte, bojovali jsme hodně," vzkázal Tomáš Petreček, jenž při pokusu o prvovýstup na Gasherbrum I jihozápadní stěnou zaregistroval úbytek na váze pět až deset kilo.