Posledním větším závodem se tak pro Tomáše Petrečka stalo 5 beskydských vrcholů. Závodilo se ve dvojicích, přičemž jeho parťákem byl Kamil Bezděk. Start byl v Rožnově pod Radhoštěm. Oba od začátku potvrzovali nálepku jedněch z hlavních adeptů na vítězství.

„Z Rožnova se běželo na první vrchol. Až tam jste se dozvěděli, který vrchol bude tím dalším. Závodníci musí volit tu nejkratší a nejrychlejší cestu. Je to samozřejmě také o správném mapování. Do cíle jsme dorazili po čtrnácti hodinách a absolvovali 110 kilometrů," popisoval jeden z členů týmu Salomon-Suunto/Lifefood.

Nakonec z toho bylo poměrně suverénní vítězství. Druhého v pořadí za sebou nechali o padesát minut.

„Dařilo se nám to jít ve velmi slušném tempu. Na první vrcholu jsme měli náskok několik minut na další pronásledovatele. Postupně jsme to dokázali natahovat, až z toho byla téměř hodina. Na tomto podniku se nejednalo o mé první vítězství. Vyhrál jsem zde už pětkrát nebo šestkrát," uvedl dále.

ZBYTEČNĚ NECHCE RISKOVAT

Tomáš Petreček se před několika měsíci musel vypořádávat se vzácným infekčním onemocněním, tzv. Q-horečkou. Lékařům trvalo, než zjistili, co za jeho zdravotními problémy stojí. Trpěl bolestmi hlavy a vysokými horečkami, při pobytu v nemocnici shodil pět kilo. Za posledních deset let šlo teprve o druhý případ této nemoci v Moravskoslezském kraji.

Při zotavování se musel šetřit. Tréninkové zátěži své tělo mohl vystavovat s velkou opatrností. Kvůli Q horečce přišel o expedici v Asii a odříct musel i účast na světovém šampionátu v Adveture Race, který se tentokrát půjde v Austrálii.

„Stále cítím, že nejsem v optimální formě. Aby člověk mohl absolvovat takto náročný několikadenní podnik, který se jde v kuse, musí být připraven na sto procent. Momentálně zvládnu závody, které mají délku zhruba do dvaceti hodin," líčil Tomáš Petreček.

Zvlášť po minulém roce ví, že odpovědnost nenese jen za sebe, ale za celý tým. Závodí se totiž ve čtveřicích. Na loňském mistrovství světa, které se uskutečnilo v brazilské oblasti Pantanal, musel kvůli přetrvávajícím žaludečním problémům a nejspíš i úžehu vzdát:

„Je to přesně tak. Nemusel bych to pokazit jen sám sobě. Tým se na tento závod celý rok připravuje. Nechci se toho účastnit za každou cenu. Necítím se v optimální formě, proto je lepší, když místo mě pojede někdo jiný. V posledních letech se závodilo v zemích Střední a Jižní Ameriky, teď se světový šampionát koná v Austrálii, příští rok to zase bude Švédsko."

POJEDE DO ČÍNY

Místo australského Adventure Race proto v dohledné době odcestuje na jih Španělska. „Na deset nebo čtrnáct dní zamířím do Malagy. Absolvuji zde lezecké soustředění," popisoval opavský extrémní sportovec, jenž se na konci listopadu vydá také do Číny.

„Zúčastním se jednoho dvouetapového závodu, který se půjde dva dny. Čeká nás běh, kajak, kolo a také lezení," vysvětloval Tomáš Petreček, jenž se v příštím roce hodlá vydat na expedici na některou z asijských velehor. O tom, kde konkrétně by to mohlo být, však zatím představu nemá.

„V létě nebo na podzim bych to chtěl podniknout. Rád bych vyrazil s Márou Holečkem. Ještě jsme se o tom ale nebavili. Stále totiž řeší zdravotní problémy z expedice, které jsem se já nakonec bohužel nemohl účastnit. Potýkal se tam s velkými omrzlinami," doplnil.

Když už jsme u legendy mezi českými horolezci Marka Holečka, sluší se zmínit o tom, že během tohoto týdne se v Opavě a Ostravě promítal film z dílny Tomáše Galáska, tedy kameramana a fotografa, jenž s Petrečkem a Holečkem absolvoval loňskou výpravu na osmitisícovku Gasherbrum I.

Výsledný snímek nese název The Elements a pojednává o dalších dvou extrémních sportech tzv. freedivingu neboli nádechovém potápění a base jumpingu, což je extrémní forma parašutismu. Tito sportovci skáčou z pevných bodů, přičemž padák se jim otevírá jen několik desítek metrů nad zemí.

„Musím říct, že se jedná o velice povedenou záležitost. Osobně jsem byl na premiéře, která proběhla v pražské Lucerně. Myslím si, že jsou zde velmi zajímavě vylíčeny příběhy lidí, kteří se těmto sportům věnují. Diváci se také dozví, co je k tomu táhne," uzavřel své povídání Tomáš Petreček.