Tomáš Slovák a Kamil Mrůzek. Celkem dvě kajakářská zlata v závodech družstev na klasické trati a ve sprintu. Prvně jmenovaný dokonce v poslední soutěžní den vybojoval i bronz v individuálním sprinterském závodě.

Na španělské řece Noguera Pallaresa to však rozhodně nebyl žádný med. Rozsáhlé deště zvýšily hladinu v korytě a pořadatelé museli program přesouvat. „Musím to potvrdit. Dva dny se nezávodilo, což pro všechny účastníky znamenalo větší nervozitu. Nakonec se startovalo na náhradní trati v lehčím úseku řeky,“ soudil otec Tomáše Slováka a zároveň i jeho bývalý trenér z Kánoe klubu Opava Dalibor Slovák, který byl MS ve Španělsku osobně přítomen.

„Prostředí Pyrenejí bylo nádherné. Nic lepšího si pro světový šampionát nešlo přát. Program narušily již zmíněné deště. Vezměme v úvahu, že průtok v jednu chvíli poskočil na 300 kubíků za vteřinu. Tohle by byl boj o život.“

Opavští kajakáři váleli zejména v závodech družstev. Ve složení Karel Slepica, Tomáš Slovák a Kamil Mrůzek dominovali nejprve sprintu. Tato soutěž se na světovém šampionátu ve sjezdu jela teprve podruhé a čeští kajakáři si došli hned pro zlato. A aby toho nebylo málo, tak sestava Slovák, Mrůzek a Aleš Marek opanovala i klasickou dlouhou trať.

Pro Kamila Mrůzka to byla v pořadí osmá zlatá medaile z mistrovství světa. „Jedná se opravdu o fantastický úspěch. V soutěžích týmů kajakářů Češi na MS vítězí nepřetržitě od roku 2000. Mám na mysli dlouhou trať, na které to bylo letos velmi vyrovnané. Závod trval asi devět a půl minuty a druzí Němci na naše borce ztratili pouze šest desetin sekundy,“ připojil několik postřehů Dalibor Slovák a jedním dechem dodal:

„Jenom se potvrzuje, že kanoistika je čím dál tím více populární a vyrovnaná. Hlavně v jižní Evropě. Francie anebo Itálie. MS ve Španělsku se zúčastnilo celkově dvaatřicet států, což je nejlepší obsazení v historii světových šampionátů.“

Na úplný závěr programu mistrovství se vyšvihl ke skvělému výkonu kajakář Tomáš Slovák. V individuálním sprintu nestačil jen na Belgičana Maxima Richarda a druhého Nejcu Žnidarčiče ze Slovinska. Pod bronzem se podepsalo především skvěle absolvované druhé kolo. Slovák zajel druhý nejlepší čas a výsledkovou listinou poskočil o tři příčky nahoru. Bronzovou medaili na této trati v rámci MS získal už počtvrté v řadě.

„Opět musím říct, že jde o skvělý výsledek. První dva jsou rychlostní kanoisté z hladké vody. Tomáš je techničtěji vybavený závodník, zvyklý spíš na těžší vodu,“ pokračoval. Kamil Mrůzek v současné době sice obléká dres Dukly Brandýs a Tomáš Slovák závodí za Univerzitní klub Olomouc, ale oba stále dělají svému mateřskému oddílu čest.

„V Opavě byli asi do svých osmnácti let. Jde vidět, že naše kanoistika je něčemu naučila. Jsme na ně opravdu hrdí a nyní již vychováme další, kteří by mohli jít v jejich šlépějích,“ zakončil Dalibor Slovák.

Petr Dušek