Tomáš Vystrk je od roku 2010 držitelem dorosteneckého rekordu Moravy a Slezska, když 1000 metrů zaběhl za skvělý čas 2:29:59. Ve stejném roce vytvořil okresní dorostenecký rekord časem 1:53:96 na osm set metrů dlouhé trati.

Přitom jeho atletická kariéra netrvá vůbec dlouho. Vystrk začal závodně trénovat atletiku relativně pozdě. V roce 2008, tedy v době, kdy mu bylo patnáct let, na jeho výkonech to však není vůbec znát, ba naopak.

„Je to tak, začal jsem celkem pozdě. K atletice jsem se dostal v patnácti. Dříve jsem však hrál závodně fotbal a je fakt, že už odmala jsem dobře běhal. Později jsem se účastnil některých školních atletických soutěží. Z toho nějak vyplynula otázka: Co kdybych začal běhat závodně? Diskutovali jsme na toto téma s mým otcem a dospělo to k tomu, že jsem se atletice začal věnovat opravdu naplno,“ říká nadějný Vystrk.

Rok 2010 byl pro opavského běžce velmi úspěšný. Na jeho nejoblíbenější osmsetmetrové trati získal dva tituly Mistra ČR jak v hale, tak pod otevřeným nebem. Na čtvrtce vybojoval dvě stříbrné medaile (opět v hale i na dráze).

Jak často musí juniorský reprezentant ČR trénovat, aby podával stále tak kvalitní výkony? „Každý den mám alespoň jeden trénink, což dělá zhruba tak hodinu a půl denně. Je toho opravdu dost, někdy mi připadá, že mi tréninkové jednotky berou až příliš mnoho času, ale na druhou stranu mě atletika hodně naplňuje, takže takový dril je určitě potřeba,“ podotýká Vystrk.

Loni startoval i na evropských mládežnických hrách v Moskvě, které byly rovněž kvalifikací na olympijské hry mládeže v Singapuru. Obrovský talent české atletiky startoval na kilometrovém úseku a po lítém boji se nakonec do Singapuru nedostal, určitě ale v ruské metropoli získal řadu cenných zkušeností, které jistě zúročí v dalších závodech.

„Na olympiádu do Singapuru postupovali z Moskvy pouze tři běžci, já s časem kolem 2:30 doběhl na jedenácté pozici,“ informuje půlkařská naděje opavského Slezanu a pokračuje: „Raději však běhám na vzdálenost 800 a 400 metrů. Zatím bych určitě neměnil, tyhle disciplíny jsou pro mě myslím ideální a vyhovují mi,“ odmítá případný přechod na jiné běžecké tratě Vystrk.

Stejně tak vidí i přechod z běhu na jiné aktivity spojené s atletikou. „Ne, ne. Chtěl bych zůstat u běhu, ostatní disciplíny mě nijak moc nelákají,“ konstatuje dvojnásobný juniorský mistr ČR.

Ani na letošní sezonu si sedmnáctiletý běžec nedává nízké cíle. „O víkendu se koná halové Mistrovství republiky juniorů, kde bych chtěl určitě dosáhnout na medaili. Venku bych se chtěl v osmistovce dostat pod hranici jedné minuty a dvaapadesáti sekund, doufám, že se mi to povede,“ uzavírá usměvavý Tomáš Vystrk, pro něhož je velkým vzorem keňský běžec Rudisha, jenž v současné době drží světový rekord pod otevřeným nebem právě na Vystrkově nejoblíbenější trati s časem 1:41,01.

Kdo ví, třeba jej právě Vystrk někdy překoná.

Jan Šimek