„Odehráli jsme vyrovnanou partii, což mě těší,“ přiznal po utkání kouč Opavy Vladimír Führich. „Jen mě mrzí, že se nám nepodařilo využít žádnou z přesilovek, naopak sami jsme pak inkasovali,“ pokračoval v hodnocení utkání zkušený trenér.

Opavští tak téměř po roce mohli svoji hru konfrontovat s extraligou. „Letohrad má oproti nám zkušený tým. Máme v kádru mladé hráče, kteří se stále mají co učit. Toto utkání bylo pro nás velmi kvalitní prověrkou,“ podotkl Führich.

Opavský tým se musel obejít bez zkušeného gólmana Martina Klepače, jenž má problémy s poraněným kotníkem, šanci dostali mladí Horák s Weissem. „Oba svou šanci chytli za pačesy. Nemohu jim za dnešek nic vytknout. Sbírají zkušenosti, zatím toho moc odchytaného nemají, Klepač je v soutěži mezi tyče moc nepouštěl,“ chválil mladé gólmany kouč.

„Samozřejmě, že s Klepačem v zádech si tým více věří, ale na druhou stranu se musíme naučit hrát zápasy i bez něj,“ poznamenal Vladimír Führich.

Opavští mají za sebou zimní přípravu, v sobotu je čeká už první zápas jarní části na hřišti v Hodoníně. „Měli bychom být připraveni dobře. Kluci poctivě trénovali jak na suchu, tak i na hřišti. Uvidíme, co nám jaro přinese, určitě se ale chceme rvát o nejvyšší příčky,“ zdůraznil trenér SHC Opava, který vede v týmu i svého syna Adama.

„Žádné ústupky nemá. Jsme všichni na jedné lodi. I když hrajeme druhou nejvyšší soutěž v republice, pracujeme ryze na amatérské bázi. Kluci makají poctivě, je na nich vidět, že chtějí. Pokud by tomu tak nebylo, já osobně bych u týmu nebyl,“ uzavřel kouč SHC Opava Vladimír Führich, jinak bývalý hokejista Slezanu Opava.

Roman Brhel

Adam Führich: Chci Opavě vrátit extraligu

Útočník Adam Führich svůj samostatný nájezd sice neproměnil, avšak nakonec se zbytkem opavských hokejbalistů slavil postup do další fáze Českého poháru proti extraligovému Letohradu. Normální hrací doba vítěze na hřišti v Kylešovicích neurčila. Musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž si Slezané počínali lépe.

„Neměli jsme co ztratit a šli do toho s otevřenou hrou. Nájezdy se nám naštěstí povedly,“ komentoval právě Adam Führich.

Těsně před koncem se přihodila dost neobvyklá věc. Došlo k proražení mantinelu a vzhledem k tomu, že jej během zápasu nebylo možno opravit, hráči obou mužstev byli nuceni nečinně sledovat, až na světelné tabuli uplyne čas třetí třetiny. „U mantinelu byl souboj. Náš hráč se snažil jít do těla soupeři. Netrefil ho, ale mantinel. Proto ta díra. Opravit se to nedalo, hrazení se muselo nechat jak je, z toho důvodu pak následovaly nájezdy,“ vysvětloval opavský forvard, který přisvědčil, že v samostatných nájezdech je to především o štěstí:

„Jedná se o velkou loterii. Nájezdy určuje trenér. Nikdo se nikoho neptá, jestli chceš anebo ne. Kouč prostě určí pět jmen. Dneska bylo na naší straně víc štěstí.“

Ještě před rokem se Opava i Letohrad potkávali na extraligovém poli. V současnosti je ale všechno jinak. Slezané se museli odporoučet do první ligy, kde jim momentálně patří druhá příčka za vedoucí Jihlavou. Východočeši jsou v extralize na posledním, tedy osmém, místě, zaručujícím účast v play off.

„Samozřejmě určitý respekt jsme k Letohradu chovali. První třetinu měl náš celek navrch. Hráli jsme několik přesilovek, ve druhé se trochu polevilo a začalo se faulovat. Letohrad sice nevyužil čtyřminutovou početní výhodu, avšak pak se hosté přece jenom prosadili. Kdybych se pokusil srovnat Opavu a Letohrad, tak hostující celek hraje výš, má zkušenější hokejbalisty oproti nám. My máme hodně mladý tým,“ uznal.

Adam Führich se řadí k oporám mužstva, což dokládá fakt, že kdysi byl i v širším kádru české reprezentace. V minulosti se úspěšně angažoval také coby hokejista. Za Opavu i Havířov si zkusil juniorskou extraligu. Nyní by nechtěl nic jiného, než aby se opavský hokejbal dostal zpět na nejvyšší úroveň.

„Osobně bych si přál zahrát extraligu, ovšem nevím, jak to bude po finanční stránce. Vše záleží na penězích. Uvidíme, zda se podaří sehnat nějakého sponzora. Během dvou let bych chtěl Opavě vrátit extraligu. Pokud budou finance a dobře složené mužstvo, může to vyjít,“ uvedl Adam Führich, jehož z pozice trenéra v SHC vede otec Vladimír.

Petr Dušek