Není snad triatlonisty, pro něhož by právě účast na Ironmanovi na Havaji nebyla největším sportovním cílem. Třiadvacetiletý Jan Šimon z Opavy si ho v říjnu splní. Účast na tomto podniku si v Maastrichtu vybojoval po tom, co absolvoval 3,8 kilometrů plavání, 180 km jízdy na kole a na závěr si střihl běžecký maratón o délce 42,2 km.

Věřte nebo ne, ale to vše se dá absolvovat za 10 hodin a 15 minut. Takový byl Šimonův čas na nejdelší verzi triatlonu v Holandsku. Díky tomu ve věkové kategorii 18-24 let nenašel přemožitele. V celkovém pořadí z toho pak bylo 91. místo.

„Pro mnohé triatlonisty je start na Havaji životním cílem. Jsem moc rád, že se mi nominaci podařilo získat. Do týdne se musíte zaregistrovat, což jsem učinil. Na Havajské ostrovy se vydám na začátku října. Po závodě zde přibližně dva týdny zůstanu a budu cestovat," přibližoval svůj plán Jan Šimon.

Opavský triatlonista se Ironmanovi anebo tzv. polovičnímu Ironmanovi věnuje poslední rok a půl. V minulé sezoně ho trochu trápilo zranění, ale v té letošní už je plně v pořádku a skvěle uplatňuje svůj potenciál. Na domácí trati v okolí Stříbrného jezera ho fanoušci z Opavy mohli vidět zhruba před měsícem.

Tehdy z toho na závodě olympijského triatlonu bylo patnácté místo.

„Ono dlouhý triatlon je úplně něco jiného. Ve všech disciplínách je asi čtyřikrát delší než ten, co se konal v Opavě. Člověk se na něj musí jinak připravovat," mínil vítěz své kategorie z Maastrichtu a jedním dechem zkusil popsat, co jeho tělo prožívá, když musí polykat obrovské dávky kilometrů v rámci Ironmana.

„Mám štěstí v tom, že se příliš nepotýkám s krizemi, i když třeba v Nizozemsku při závěrečném maratonu na mě jedna taková přišla. Stalo se tak na pětatřicátém kilometru, kdy mě začaly brát velké křeče. Nevěděl jsem přesně, na jaké jsem byl pozici, a snažil si kontrolovat Rusa a Španěla, kteří byli mými největšími konkurenty," vracel se k nedávnému prvenství Jan Šimon a ještě doplnil:

„Jsem bývalý závodní plavec a vodní pólista, takže plavání je mou nejsilnější disciplínou. Potom už hodně záleží na podmínkách. Jaká je teplota a tak dále."

Závod v Maastrichtu si podle svých slov užil. Plavání například probíhalo ve zdejší řece Maase. „Cyklistika se zčásti jela na trati, kudy vedla také trasa Tour de France. Maraton se pak běžel v centru města," poznamenal dále triatlonista z Opavy, který se kromě tohoto sportovního odvětví věnuje také freedivingu anebo třeba józe.