Jediným vyslancem české tyčky se stane Jan Kudlička. Dřívější atlet opavského Sokola, který momentálně závodí za pražskou Duklu.

„Doufám, že bude bojovat o finále a skočí osobák. Postup do finále vidím ve výšce 565 – 570 cm,“ komentoval Kudličkův bývalý trenér Jiří Lesák. Jeho osobně však prozatímní průběh sezony překvapil.

„Honzovi se po přestupu do Dukly příliš nedaří. Letos doposud pokořil laťku ve výšce 562 centimetrů,“ pokračoval. Snad si Jan Kudlička vzpomene na dobré výkony z loňské olympiády v Pekingu. „Tam se mu dařilo. Dostal se až do dvanáctičlenného finále a celkově obsadil desáté místo. Snad se vyhecuje a v Berlíně si dojde pro podobný výsledek,“ dodal Jiří Lesák.

Kudlička se na světový šampionát probojoval díky tomu, že předčil jiného bývalého svěřence Jiřího Lesáka z opavského Sokola – Michala Balnera: „Honza skočil 562 cm a Michal o centimetr méně. Michal pak sice dokázal překonat 563 centimetrů, ale už bylo po termínu.“

Kvalifikace mužské tyčky je na programu ve čtvrtek. Finále o dva dny později. Agentury ve středu přinesly žhavou novinku, že olympijský vítěz z Pekingu a jeden z největších favoritů berlínského šampionátu Australan Steve Hooker, má poraněný stehenní sval a jeho šance na start v závodě jsou padesátiprocentní.

Kdo tedy bude dle Jiřího Lesáka hlavním kandidátem na zisk zlaté medaile? „Francouz Renaud Lavillenie letos skočil přes šest metrů, a je tak pasován do role hlavního favorita. Na úspěch ale budou i přes možnou neúčast Hookera pomýšlet Australané, dále pak Rusové a Němci. Na medaili bude pravděpodobně stačit výkon okolo 580 cm,“ soudil Jiří Lesák, který nedělá velkou vědu z toho, že opavská atletika má v Berlíně jen jednočlenné zastoupení.

„Jakubu Holušovi utekl limit doslova o fous, ale na druhou stranu má již v kapse bronz z mistrovství Evropy do třiadvaceti let. Kritéria jsou holt tvrdá. Na MS nejede každý. Naši atleti jsou však mladí a mají všechno před sebou,“ uzavřel.

(dus)