V sobotu 6. června přivítají opavské Městské sady další ročník In-line univerziády. Bruslařky a bruslaři však nebudou bojovat jen o titul akademického mistra ČR v silničním závodě na 21 km, ale změří své síly i v závodě o Pohár rektora Slezské univerzity v Opavě a také dalším závodě seriálu Českomoravského poháru O2 In–line Cup.

Závody jsou samozřejmě připraveny i pro zájemce z řad široké veřejnosti, a to ve všech kategoriích. Celý náročný den začíná v 10 hodin. Trať bude nejdříve patřit vloženému závodu zrakově postižených cyklistů a dětským závodům o Pohádkový pohár, který se v rámci oslav Dne dětí jede jako závod pohádkových masek.

Úderem jedenácté ale už začne být důležitá hlavně technika a rychlost bruslení. Právě v tuto hodinu startuje první „ostrý“ závod dětí kategorie 7 až 9 let. Deset minut před půl dvanáctou pak vyrazí děti kategorie 10 a 11 let a současně 12 až 13 let.

Ve tři čtvrtě na dvanáct startují čtrnácti a patnáctiletí. Deset kilometrů dlouhá trať pak čeká o půl jedné po obědě zájemce o závod veřejnosti právě na tuto distanci. Zahájit hlavní závod dne se připravuje startér přesně ve 14.30 hodin. To se do souboje o titul akademického mistra republiky a body do seriálu Českomoravského poháru O2 In–line Cup na jedenadvacetikilometrové trati vydá společný peloton žen i mužů.

Bonbonkem na závěr bude již tradiční štafeta, která startuje v 16 hodin. O půl hodiny později už budou dekorováni na stupních vítězů ti nejlepší.

„Závodu se mohou zúčastnit všichni bruslaři, tedy i ti, kteří nejsou registrovaní v žádném klubu. Jsou povoleny všechny druhy bruslí i velikosti koleček na nich. Povinné jsou ale přilby na hlavách jezdců a doporučujeme použít chrániče zápěstí, loktů a kolen,“ upozornil na nutnou bezpečnost Jiří Reichert z pořadatelského týmu.

Ostatně nad bezpečností bruslařů budou opavští členové Univerzitního sportovního klubu dbát i ten samý den v nedaleké Ostravě. „Byli jsme přizváni ostravskými pořadateli na závod Světového poháru, jehož jedno kolo se tam jede.

V Ostravě bychom večer měli zajišťovat noční vyjížďku podobnou těm, které děláme již pátým rokem v Opavě každou sobotu. Proto právě šestého června opavská noční vyjížďka nebude,“ řekl Opavskému a hlučínskému deníku Jaroslav Kania, hlavní pořadatel Nights Blade Oplajn 2009.