„Uplynulý rok byl pro nás v mnoha ohledech zlomový. Vůbec jsme nevěděli, co máme čekat od mladých, ať už od žákyň nebo od juniorů. Obě tyto kategorie hrály první sezonu. Otázkou bylo také, jak uspěje mužské áčko, které postoupilo do třetí ligy,“ začal své hodnocení předseda klubu Přemysl Novák.

Vůbec nejúspěšnější kategorií se staly žákyně. Ligu žákyň opavské florbalistky s přehledem ovládly a hned ve svém premiérovém roce ji vyhrály. Ale zúčastňovaly se i neligových turnajů v rámci série Florbalky.com tour. Celkově v tomto seriálu skončily druhé za Olomoucí.

Třešničku na dortu přidaly Slezanky v úplném závěru sezony, když na neoficiálním mistrovství České republiky ve Svitavách ztratily jediný bod a získaly titul neoficiálního mistra ČR.

Pak ještě na turnaji šesti nejlepších moravských celků v Olomouci smolně podlehly v semifinále Slavičínu a v boji o třetí místo deklasovaly domácí.

„Holky hodně překvapily nejen svou hrou, ale hlavně jak se daly dohromady jako tým. Takové úspěchy nikdo z nás nečekal. Pro nadcházející sezonu je ale čeká těžká zkouška. Budou hrál jak ligu juniorek, tak dorostenek. Hlavně v juniorkách bude konkurence hodně tvrdá,“ uvedl trenér žákyň Novák.

Do své třetí ligy se úspěšně zařadili i opavští junioři. Paradoxně měli více problémů s mužstvy z druhé poloviny tabulky než s těmi předními. Povedlo se jim porazit i pozdějšího celkového vítěze a postupujícího do druhé ligy, celek 1. SC Bohumín. Nakonec obsadili pěkné šesté místo.

„Před začátkem soutěže jsme si říkali, že budeme rádi, když nebudeme hrát úplný chvost tabulky. Ale kluci se zlepšovali zápas od zápasu. Rozhodně svým umístěním i hrou potěšili. Někteří už si zahráli i za muže, takže florbal v Opavě má určitě dobré podhoubí,“ zhodnotil své svěřence trenér Pavel Habram.

Žáci sice žádnou oficiální soutěž nehrají, ale velice dobře se zapojili do Opavské ligy, kde nakonec v nižší soutěži, Lize, v konkurenci mužů obsadili čtvrté místo. Pravidelně jich trénuje okolo čtyřiceti, ti nejlepší už se pak začleňují do týmu juniorů.

Rezerva mužů chtěla před sezonou postoupit z Moravskoslezského přeboru (5. liga). Kádr na to rozhodně měla, ale od poloviny soutěže se na ně začala lepit trochu smůla. Přišlo několik zranění, takže „béčko“ muselo jezdit často v neúplné sestavě. Vydatně pomáhali i členové prvního mužstva a junioři. Nakonec se podařila vyválčit alespoň solidní šestá příčka.

Mužské „áčko“ loni postoupilo do třetí ligy, takže prvotním cílem bylo udržet soutěž a konsolidovat kádr. Obojí se nakonec po tvrdých bojích podařilo. Letos ve třetí lize nastala velice pikantní situace. Soutěž byla neuvěřitelně vyrovnaná, každý bod měl cenu zlata. Postupovalo pouze jedno družstvo, ale naopak pět padalo.

Takže před posledními dvěma zápasy soutěže byly sestupem ohroženy celky na pátém až posledním, tedy třináctém, místě. Opavským závěr soutěže nebývale vyšel. Z posledních čtyř utkání s týmy z popředí vyválčili plný počet dvanácti bodů, a tím se vyšvihli na konečnou nádhernou šestou příčku.

„Třetí liga je hodně kvalitní soutěž. Jsou tam spíše technická mužstva, se kterými většinou nemáme problémy. Problém nám spíše dělaly celky z konce tabulky svou nepříjemnou hrou, někdy až sekanou. Pro příští sezonu chceme ještě zkvalitnit kádr,“ řekl Přemek Novák.

A nakonec nejstarší. Veteráni Pemy hráli nejvyšší celostátní soutěž. Opava prohrála ve čtvrtfinále s Havlíčkovým Brodem, ale v souboji o pátou příčku dosáhla historicky svého nejlepšího umístění.

„Florbal v Opavě se rozjel na plné obrátky. Mládež nám dělá obrovskou radost svým zápalem i úspěchy a jejich starší vzory nezůstaly vůbec pozadu. Do budoucna věříme, že se podmínky pro rozvoj florbalu v Opavě ještě zlepší.“ zakončil hodnocení předseda SK Pema Opava Přemysl Novák.

(hab)